Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kindl ukázal Stanley Cup v Pardubicích a v Šumperku

Stanley Cup | foto: Marek Hannibal

6 2008
Pouť slavného Stanleyova poháru po Česku odstartovala. V úterý večer si po příletu do Prahy půjčil hokejovou trofej na pár hodin do Kladna skaut Detroitu Vladimír Havlůj, dnes se pohár vydal i se svými bodyguardy na delší cestu.

Nejdříve zavítal člen širšího kádru Red Wings Jakub Kindl se Stanley Cupem na zimní stadion a následně na slavnostní oběd v Pardubicích, odkud pak zamířil do rodného Šumperku. V podvečer si převezme hokejový grál na soukromou oslavu do Olomouce Jiří Hudler.

"Jsem rád, že jsem dostal příležitost mít Stanley Cup alespoň na půl dne," řekl novinářům v Pardubicích Kindl, který má za sebou v zámoří tři sezony v juniorské OHL za Kitchener a rok na farmě v nižší AHL v Grand Rapids.

Na první zápas za Detroit čeká, takže držitelem Stanley Cupu není, ale vedení klubu dává příležitost k radovánkám i širšímu okruhu lidí ze své organizace. "Jsem rád, že si to můžu užít," prohlásil jednadvacetiletý zadák.

Na pověry prý nevěří, přesto ale Stanleyův pohár podle jejich znění raději nad hlavu nezvedl, i když k tomu měl příležitost. "Hned na ledě po zápase jsem dostal Stanley Cup do ruky a kluci mě lákali, abych ho zvedl, ale řekl jsem, že ne. Hučeli do mě pořád, že taková možnost už nemusí nastat. Ale nezvedl jsem, říkal mi to i taťka, ať to nedělám."

Kindl si zajel pro stříbrný pohár ráno do Prahy. Na pardubickém zimním stadionu jej vzal do kabiny Moelleru, následoval slavnostní oběd s agentem, vedením pardubického klubu i města. Příležitost k focení pak dostala i média a několik přítomných fanoušků.

"Hrál jsem tady tři roky před odchodem do zámoří a v létě v Pardubicích trénuji. Chtěl jsem se odvděčit," vysvětlil svou návštěvu města.

Na odpoledne si naplánoval asi hodinovou rodinnou oslavu doma v Šumperku. "Docela spěchám, už tam na mě čekají," řekl Kindl. Slavná trofej od něj putuje k Hudlerovi a nemá úplně jasno, zda se ještě ve čtvrtek zapojí do oslav ve Vsetíně, Olomouci a Prostějově, kde budou s Hudlerem i další dva plnohodnotní vítězové - brankář Dominik Hašek a slovenský útočník Tomáš Kopecký.

"Plánoval jsem to, ale tam by to bylo asi hodně ostré a hodně by se tam pilo. Já jsem byl poprvé v pondělí s Pardubicemi na ledě a necítil jsem se tam moc dobře, takže tam by mi to asi moc nepomohlo. Ale ještě nevím, nechám to osudu, jestli tam budu," dodal Kindl, než se vydal i s bodyguardy Mikem Boltem a Philem Pritchardem na Moravu.

Na české půdě bude Stanleyův pohár do pátku. Pro fanoušky je naplánovaný bohatý program na čtvrtek. Od 10:00 do 14:00 se představí Hudler, Hašek a Kopecký se Stanley Cupem před vsetínskou radnicí, v 15:30 se bude pokračovat v Olomouci na Horním náměstí.

O hodinu a půl později se se Stanley Cupem vyfotí mládežnické týmy na zimním stadionu v Olomouci a od 18:00 se má celá akce přesunout na velodrom v Prostějově. V pátek má soukromou oslavu Hašek.

. Kindl: Hrát za Detroit je jako ve fotbale za Barcelonu nebo Real


Jakub Kindl  ví, že prosadit se do kádru Detroitu nebude jednoduché. "Je to jako hrát fotbal za Barcelonu nebo Real Madrid," řekl dnes v rozhovoru s novináři hráč, jehož draftovalo vedení Red Wings v roce 2005 v prvním kole jako celkově devatenáctého v pořadí.


Protlačit se do základní sestavy není snadné, rozloučit se s kariérou nechce v nabitém kádru například ani šestačtyřicetiletý obránce Chris Chelios. "Je to ještě spousta práce, abych se dostal do sestavy. Musím někomu vzít fleka, pak už to snad bude dobré."


Po příchodu z juniorské OHL z týmu Kitcheneru má za sebou první celý ročník na farmě v Grand Rapids. V nižší AHL se krátce mihl i v minulých dvou sezonách. "Začátky byly pochopitelně těžké, přišel jsem tam jako mladý hráč z juniorské soutěže do mužů. Nedostával jsem tedy tolik prostoru, ale postupem času jsem si vybudoval lepší pozici v týmu," prohlásil na oficiálním webu pardubického klubu, odkud do zámoří v roce 2004 odešel.


S Grand Rapids nepostoupil do play off, ale i díky tomu dostal příležitost být s Red Wings při triumfální cestě za Stanley Cupem. S několika dalšími členy širšího kádru se drželi v  tréninkovém tempu. "Je to neskutečná zkušenost. Byl jsem rád, že mě s dalšími třemi nebo čtyřmi hráči zavolali nahoru. Bylo to super," připomněl tečku za ročníkem, se kterým nebyl úplně spokojený. "Bylo to takové nahoru a dolů. Jeden zápas mi nevyšel, druhý zase vyšel."


Po zisku Stanley Cupu jej čekalo překvapení. "Generální manažer (Ken Holland) řekl, že se se Stanley Cupem určitě setkám, i když jsem nehrál zápas. Jsem za to rád," poděkoval za možnost si užít trofeje po jejím příletu do Česka.


V růstu se snaží jemu i dalším mladým hráčům Detroitu pomoci Jiří Fischer. Nyní  osmadvacetiletý vítěz Stanley Cupu z roku 2002 a mistr světa z Vídně z roku 2005 musel před třemi roky po srdečním kolapsu ukončit kariéru, v klubu však předává zkušenosti dalším  nadějím.


"Jirka mi říká, že musím makat, abych se zlepšoval. Je to velká osobnost. Pomáhal mi na ledě i mimo něj, je velice chytrý. Jeho práce je vychovávat mladé hráče. Navíc jsme oba Češi, takže mi pomůže a snaží se mi všechno vysvětlit," dodal Kindl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze