Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kladenské hokejové trápení, Rytíře čeká další rok bez šlechty

Kladenští fanoušci během prvoligového čtvrtfinále | foto:  František Vlček, MAFRA

6 2015
Předem natištěné letáčky už zvaly fanoušky na baráž, v níž se bude rozhodovat o postupu do hokejové extraligy. Jenže až prolínací soutěž 25. března vypukne, budou mít kladenští hokejisté na bruslích rez.

Jaromír Jágr dál zůstává prvotřídní hokejovou značkou, ale jako majiteli kladenského klubu se mu nedaří. Kladno má za sebou nejhorší období v historii. Loni sestup z extraligy a letos vypadnutí ve čtvrtfinále první ligy. Pokud už slavný klub do druhé nejvyšší soutěže občas propadl, nikdy v ní neskončil tak špatně jako letos.

Česká hokejová šlechta bude i v příští sezoně bojovat o trofeje bez Rytířů. „Prohráli jsme si to doma na Kladně. V šestém utkání jsme mohli rozhodnout o našem postupu, vedli jsme 2:0, ale nedotáhli to. Je to smutné, končí nám sezona,“ řekl kladenský obránce Tomáš Kaberle bezprostředně po rozhodující středeční porážce 2:3 v Jihlavě.

Kladno v první lize rozhodně nestrádalo. Rozpočet klubu byl výrazně vyšší než u týmů, které skončily v tabulce nad ním. Konkurovat mohl pouze Chomutov.

Chyběla větší urputnost

V hráčském kádru zůstala i po pádu z extraligy většina hvězd včetně několika nedávných reprezentantů. Kvalitou měli Rytíři rozhodně na soupeře typu Jihlavy stačit. „Dukla byla urputnější. Nám dělala problémy jejich zarputilost a dohrávání soubojů,“ řekl kladenský kouč Jiří Čelanský. „Postup jsme si zasloužili hlavně za pracovitost a pokoru v celé sérii,“ zahrál na podobnou notu i Petr Vlk, trenér Jihlavy.

Jágr starší: Ostuda je to pro některé hráče, neudělali nic

Majitel kladenského hokejového klubu Jaromír Jágr stále aktivně působí v zámoří, a tak když se týmu v první lize během sezony nedařilo, vrátil se do jeho vedení Jaromír Jágr starší. „Jsem strašně zklamaný, je to hodně špatné,“ říkal sklesle otec hokejové legendy.

Kladno chtělo zpět do extraligy, ale skončilo už ve čtvrtfinále první ligy. Dá se to nazvat ostudou?
Rozhodně je to ostuda pro některé hráče. Tenkrát, Hořava... nedají gól. Hokejisté, co byli v reprezentaci, si neporadí v první lize. Vůbec nic tam neudělali.

Co realizační tým. Tam bylo všechno v pořádku?
S trenéry jsem dost často komunikoval a neřekl bych, že tam byla chyba.

Dá se už teď prozradit, jestli v klubu po neúspěchu dojde k zásadním změnám?
Musím se poradit s Jaromírem (synem). Po zápase jsme spolu ještě nemluvili. On z toho byl poslední dobou dost špatný, dokonce volal do kabiny.

Vy sám máte chuť ještě ve vedení klubu pokračovat?
Já se vrátil po letech, když jsme byli někde dvanáctí. Zvedlo se to, ale pak se prohrálo v posledním kole základní části v Kadani, to nás stálo lepší umístění a došlo to až k vypadnutí s Jihlavou. Co bude dál, teď nevím.

Neodvrátí se po neúspěchu od klubu sponzoři a partneři?
I z tohoto pohledu bude situace nesmírně složitá.

Ve slovech obou pánů asi tkví celý problém. Kladno sice mělo lepší hráče, ale Jihlava udělala pro úspěch více. Protože obětavost, tvrdá hra či maximální nasazení bitvy v play-off většinou rozhodují na úkor hokejové krásy. Kladenští hráči o těchto činnostech také často mluvili, jenže do praxe své poučky úspěšně nepřevedli.

„Dojeli jsme na to, že jsme ze šancí nedávali góly. Jihlava asi byla o tu jednu branku lepší,“ uznal Tomáš Kaberle. „My holt musíme zabrat příští sezonu.“ Příští sezonu...

Kaberle se má nyní vrátit za svou rodinou do Toronta, spekuluje se také, že by pomohl Litvínovu v extraligovém play-off. Útočník Jan Hlaváč odletí za svými blízkými pro změnu na Floridu.

Co bude s kladenským hokejem dál, to je otázka pro vědmu. „Změny v klubu? Musím se poradit se synem, po porážce v Jihlavě jsme spolu ještě nemluvili,“ neumí zatím zatočit kormidlem ani Jaromír Jágr starší, který se na podzim po čtyřech letech vrátil zpět do vedení klubu.

Zůstávat dlouho v první lize, to je sportovní sebevražda. Třeba právě Dukla Jihlava - mnohonásobný mistr - se o návrat do nejvyšší soutěže snaží dlouhé roky marně. A čím déle to trvá, tím těžší je udržet zájem partnerů, přilákat fanoušky a úspěšně oslovovat mládež. „Získávat od sponzorů peníze na hokej je čím dál složitější,“ říkal Jaromír Jágr už na podzim, ještě než zamířil na svou další misi do USA.

Fanoušky hokej láká

Pro Kladno by byla škoda, pokud by o extraligu dlouhodobě přišlo. Špičkový hokej má ve městě obrovskou tradici, klub vychoval mnoho špičkových hráčů a i nyní má s výchovou talentů úspěchy. Do čerstvě zrekonstruované haly to letos fanoušky táhlo, podle diváckého zájmu ani nebylo znát, že se Rytíři loni sešoupli o patro níže. „Atmosféra na našem stadionu byla výborná, fanoušci za námi stáli,“ chválil příznivce Kaberle.

Jaromír Jágr v noci za Floridu proti Dallasu nenastoupil kvůli chřipce, těžko říct, jestli mu nepřitížily i myšlenky na kladenský průšvih. Každopádně, až se z Ameriky vrátí, čeká ho v klubu Rytířů těžká práce. A dost možná i kladenská hokejová revoluce. Změny jsou nevyhnutelné.Najdete na iDNES.czmobilní verze