Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jako v NHL. Kladno se vrátilo domů a válí na úzkém hřišti

Kladenský stadion při utkání domácích hokejistů se Šumperkem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

13 2014
Dlouho se v Kladně čekalo na první letošní hokej. Rytíři museli odehrát 21 zápasů v halách soupeřů, než se ve středu vrátili domů. A byl to návrat vítězný.

Pátá minuta, Jan Eberle vypálil pod břevno a Kladno vedlo. Sedmá minuta, pod stejnou horní tyč namířil svou ránu Tomáš Horna a fanoušci na stadionu byli v euforii. Dál už to sice tak úplně snadno nešlo, přesto Rytíři pokořili Šumperk 4:1 a mohli si užít vítězné oslavy, první v novotou zářící hale.

„Co si budeme povídat, byla tam trochu nervozita. Lidi v Kladně byli v očekávání, co v prvním domácím střetnutí předvedeme,“ přiznal útočník Tomáš Horna, že ani zkušený mazák nebere vše jako rutinu. „Rychlé góly ale přinesly uklidnění, všechno z nás spadlo.“

První branku v novém prostředí zapsal Eberle, to už mu nikdo nevezme. A radost mu nezkalí ani případná platba do společné kasy. „Žádná podobná taxa tam vypsaná není, snad nikdo nic nebude vymýšlet,“ doufal před novináři, že se tahání bankovek z peněženky vyhne.

Devadesát let hokeje v Kladně

Přesně dnes je to devadesát let od začátků hokeje v Kladně. Klub v rámci oslav významného výročí připravil řadu zajímavých akcí. Dva domácí zápasy odehraje v dobových retro dresech. Třetího prosince proti Českým Budějovicím a 13. prosince proti Jihlavě. Po tomto střetnutí je naplánováno utkání legend obou klubů. Kladno pověsí ke stropu haly dresy slavných odchovanců Františka Pospíšila a Milana Nového, šestka a jedenáctka budou navždy vyřazeny z používané kolekce. Chystá se výstava, otevření Síně slávy i dražba dresů.

Zatímco diváci si v modernějším stánku poprvé užívali větší komfort, hokejisté poprvé zkoušeli, jaké to je válet na úzkém ledě. Plocha v Kladně se na šířku razantně zmenšila, stavitelé ji uřízli o celé tři metry. Svými rozměry teď připomíná hřiště v zámořské NHL.

„Naše taktika také směřuje ke hře některých tamních týmů,“ prozradil Jan Eberle. „Dnes to ještě možná nebylo tak znát, i my si musíme na menší rozměry zvykat.“

Ve spojení s Kladnem je úzká plocha trochu zvláštní. Tenhle tým se vždy prezentoval technickým hokejem plným vtipných přihrávek a lahodných kombinací. „O tom to teď nebude. Spíš budou rozhodovat osobní souboje a tlak do branky,“ popsal Tomáš Horna, jak by hra Kladna měla vypadat. „I dneska jsme výhru spíš ubojovali, než uhráli nějakým pohledným hokejem.“

Šumperku se podařilo snížit kladenské vedení a hodně dlouho byl stav 2:1. Domácí rozhodli o radosti fanoušků až v závěru.

„Ono je těžké vítězit kdekoliv, doma nebo venku. Ale musíme přiznat, že nyní při dlouhé sérii domácích zápasů dostaneme šanci nahnat body, co jsme v úvodu sezony zbytečně poztráceli,“ řekl Eberle.

Když bude podpora diváků podobná jako včera, půjde to snadněji.Najdete na iDNES.czmobilní verze