Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klaus převzal záštitu nad šampionátem

Klaus dostal od Guta hokejový dres - Prezident Václav Klaus se setkal 4. prosince na Pražském hradě s předsedou Českého svazu ledního hokeje Karlem Gutem (uprostřed) a předsedou organizačního výboru mistrovství světa v ledním hokeji 2004 Zbyňkem Kusým (vpravo), kteří mu jako dárek předali hokejový reprezentační dres s jeho jménem. | foto: ČTK

4 2003
Praha - Prezident Václav Klaus se stal patronem hokejového šampionátu. Záštitu nad akcí, která se bude konat na jaře roku 2004 v Praze a Ostravě, převzal během návštěvy předních činovníků hokejového svazu na Hradě spolu s dresem národního týmu na zádech s jedničkou a jmenovkou Klaus. "Budu v něm bruslit," slíbil.

"Nevyplývá z toho žádná povinnost, ale je to taková dobrá tradice. Už v roce 1947 zaštítil mistrovství prezident Beneš. Pro náš národ je to tak významná událost, že je dobře, aby byl prezident jejím patronem," myslí si Karel Gut, předseda hokejového svazu.

"V šestadevadesátém jsem Vás přivítal na letišti ve Vídni, kam jste přiletěl na finále, a Česko vyhrálo. V roce 2000 jste byl na finále v Petrohradu a národní tým se znovu stal mistrem světa," připomněl Gut prezidentovi.

"Řekl jsem mu, že bych byl rád, aby tenhle čtyřletý cyklus pokračoval," uvedl Gut, za jehož působení v čele svazu vystřídal Klaus tři různé funkce. V roce 1996 byl premiérem, při mistrovství o čtyři roky později předsedou parlamentu a nyní bude reprezentaci fandit jako prezident.

Během zhruba čtyřicetiminutového rozhovoru se svazovými šéfy se Klaus zajímal o přípravy na mistrovství světa i o složitou situaci, v níž se svaz nachází v souvislosti se sporem s Teleaxisem, dosavadním marketingovým partnerem. Nyní musí čelit žalobě kvůli neoprávněnému vypovězení smlouvy ke 30. listopadu.

"Prezident byl zvědavý, jak probíhají různá jednání, třeba i v tisku hodně propíraná dohoda mezi Sazkou a Českou televizí," říká Gut. Ten zároveň odmítl, že by se hostitel snažit využít návštěvy předních činitelů svazu k lobbování ve prospěch šéfa Teleaxisu Petera Kovarčíka, s nímž má Klaus velmi přátelské vztahy.

"To nelze říct. Seznámili jsme ho, o co v tom sporu vlastně běží a on nám v některých věcech pověděl svůj názor na věc," vypráví Gut. "Ale necítili jsme žádné tlaky, spíš nám radil, abychom každý krok dobře zvážili. Ujistili jsme ho, že to co děláme, není střelba od boku."

Příloha před MS 2004: zpravodajství, o pražské hale, anketa, program...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze