Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klička ve smlouvě, Stavjaňa může být zase kouč

15 2003
Zlín - Pestrou, nevšední sezonu má za sebou hokejový trenér Antonín Stavjaňa. Ročník začal jako asistent u národního týmu a hlavní kouč Zlína. Po odvolání z klubové funkce se proměnil v hokejového skauta. Chvíli byl poradcem v Třinci. V pátek zasedl ve Zlíně na židli sportovního manažera HC Hamé. Smlouvu na neurčito mu nabídl nový zlínský šéf Zdeněk Venera, který Stavjaňu loni střídal na trenérské lavičce. Není to příliš pravděpodobné, ale na podzim už může být znovu všechno jinak...

Stavjaňa, který je v nitru víc trenér než funkcionář, si nechal do manažerské smlouvy připsat zvláštní dodatek. "Mám dohodu, že pokud obdržím zajímavou trenérskou nabídku, tak budu uvolněn," upřesnil.

Ostatní si rozloží změny, které jste vstřebal za sedm uplynulých měsíců, na roky. Jak jste vlastně vnímal tak nezvykle rychlý spád událostí?
Trénování, to byla každodenní práce, která dokázala zcela pohltit. To mi vyhovovalo. Po odvolání už zůstala víceméně nárazová práce u národního týmu, omezená reprezentačními akcemi. Mezitím jsem velmi podrobně sledoval vybrané hráče přímo v akci. Ono - člověk vidí z tribuny mnohem víc než z trenérské lavičky. Během koučování zápasů zvládáte sledovat vlastní tým, možná některé klíčové hráče soupeře. Ale na komplexní sledování protivníka, na to není čas. Najednou jsem měl hodně prostoru k mapování jednotlivců i celých mužstev. Dělal jsem vlastně to, co kdysi. Jako hráč jsem soupeře znal z pobytu na ledě, ze soubojů tváří v tvář. Člověk měl tehdy o tom relativně dobrý přehled. Teď se všechno jakoby znovu vrátilo. Ale k detailnímu seznámení.

Doporučil jste jako skaut některého hráče?
Tady nešlo o skauting namířený směrem k nákupu hokejistů. Jednalo se spíš o mapování hry soupeřů. Svým způsobem jsem byl poradcem.

O váš návrat do klubu stál přímo majitel Hamé Leoš Novotný. Víte o tom?
Telefonovali jsme si minulý týden. Hovořilo se asi půl hodiny.

Jako trenér jste neměl k ruce přesné informace o penězích, které se mohou vyčlenit na doplnění kádru. Získáte je s novou funkcí?
Jako manažer bych měl sledovat tvorbu týmu nebo zájmy klubu s perspektivou dvou tří let. Trenéra vždy zajímá daná sezona. Myslím, že takto by to mělo platit. Je to na dohodě a důvěře s trenérem. Myslím tím stavbu týmu.

Jak bude podle vás vypadat nová hráčská osa? Na jakých jménech bude Zlín stavět?
Určitě se budeme dívat po novém gólmanovi. S Ivo Pešatem jsem se dohodl na změně, bude trenérem brankářů. Někdo proto bude muset vytvořit dvojici s Petrem Tučkem. Tohle je ale zrovna otázka, která se bude muset konzultovat s novým trenérem. Pokud jde o smluvní hráče, kontrakty mají nadále obránci Hamrlík a Zubíček, opci uplatníme u Blaťáka a Galvase. Tato čtveřice je velmi kvalitní. V případě zadáků se tedy jedná o doplnění. V útoku je prostoru hodně. Balaštík je pod smlouvou, opci má Pivko. Budeme jednat o prodloužení kontraktu s Rachůnkem a Jenáčkem. Chceme hovořit také o dalších představách s Vlachem. Na personální záležitosti je ale velmi brzy.

Zlín se vždy pyšnil mládežnickou základnou. Právě dorůstající ročníky ale nejsou silné. Máte odkud brát?
Když se vrátíme do historie loňské sezony, juniorský tým měl problémy právě proto, že ročníky '83 a 84, které jsou pro tým juniorů nosné, mezi sebou nemají výjimečného hokejistu. Možná nás čekají poněkud hluché ročníky. Nebo - lépe řečeno, jedna nebo dvě sezony, které nemusí vyjít podle představ.

Takže nástup slovenských talentů Igla, Lipky a Zagrapana má souvislost s nedostatkem vlastních talentů?
Pokud vím, Zagrapan získal už dřív smlouvu. Iglo a Lipka byli u nás zatím jen na zkoušku. Je třeba záležitost vyhodnotit. Musíme vzít v úvahu také jejich statut cizinců. Pokud bychom získali posilu ze zahraničí, místo pro zkušeného hráče nemůže být blokováno.

V ústraní se objevila zpráva: Iglo, Lipka a Zagrapan je předvoj k nástupu možného nového trenéra Ernesta Bokroše. Kouč Zvolena měl tyto hráče údajně doporučit. Je to pravda?
Dokud není oficiálně podepsána smlouva s novým trenérem, tak tyto věci nebude nikdo komentovat. Tedy potvrzení ani vyvrácení informací se nedočkáte. Je tady jistá disharmonie. Všichni to ví, všichni to cítí. Každý přece zná případ Výtisk. (Vyřazen z kádru Vítkovic poté, co vyšla najevo jeho dohoda se Spartou o budoucím přestupu, pozn. autora) Dnes je po vzoru NHL zakázáno jednat s hráči, kteří jsou pod smlouvou. Děje se to ale stále skrze agenty. Je to pouze jiná forma. Všichni tuto hru nějakým způsobem hrají. Vítkovice to poněkud rozhodilo, ale věřím tomu, že pokud chtějí získat hráče, postupují stejným způsobem. Nikdo nečeká na 1. květen. Ať mi nikdo neříká, že o přesunu ví jen hokejový agent, bez hráče. To samé se týká samozřejmě i trenérů.

Pokud jde o volbu nového kouče HC Hamé. Je to výhradně záležitost generálního manažera? Můžete záležitost ovlivnit?
Bez komentáře.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze