Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kluby a hráči finišovali s kontrakty

1 1999
New York - Než se dá v noci z pátku na sobotu kolos zvaný National Hockey League do pohybu, snaží se kluby do poslední chvíle smířit s hráči stávkujícími kvůli smlouvě. Třiaosmdesátý ročník symbolicky zahájí čestným vhozením puku odcházející legenda Wayne Gretzky, na jehož počest chystají před zápasem Edmonton - New York Rangers grandiózní show. Počet českých hokejistů v soutěži se znovu zvýší. Odhaduje se, že aspoň jednou jich v sezoně nastoupí přes šedesát. Naposledy se mezi ně počítá brankář Dominik Hašek z Buffala, který na jaře ukončí kariéru.

V mnoha sporech o kontrakt se dlouho zdálo, že se rozkmotřené strany nikdy nemohou shodnout, přesto se během několika hodin ke svým týmům připojilo několik známých hokejistů, dosud svéhlavě trvajících na svých požadavcích. Umoudřili se především obránci. Do Pittsburghu ze Švýcarska úprkem letí Kasparaitis, Berard se vrací do Toronta, Edmonton přivítá Hamrlíka.

Několik hokejových kapacit ovšem v boji vytrvává. Boston se musí obejít bez brankáře Dafoa, Dallasu schází bek Matvichuk, Buffalu ostřelovač Šatan, Carolině kapitán Primeau. Nepovolil Jašin z Ottawy ani Reichel z Phoenixu a Eliáš z New Jersey.
Trenéři a manažeři chystají na soupiskách už pouze minimální korektury. Mezi poslední odpadlíky se zařadil opěvovaný kanonýr Brendl, jenž nepřesvědčil v New York Rangers. "Příští léto asi musím na sobě víc pracovat," uvažoval. "Taky bych v tréninkovém táboře nerad zase marodil. Týden a půl jsem nemohl popadnout dech." Do juniorské ligy se z Pittsburghu vrací centr Kraft.

Za New Jersey by v úvodním střetnutí rád nastoupil Sýkora, jehož nedávno trápilo namožené rameno. "Chci hrát hned od začátku," tvrdil odhodlaně, přestože se v přípravných zápasech objevil jedinkrát. Obdivuhodnou formu nabrali v září forvardi Hejduk z Colorada, Nedvěd z New York Rangers a Ručinský z Montrealu. Dominovali bodování svých klubů. Buffalo se rozhodlo ponechat útočníka Moravce. Mohlo jej pustit do Evropy, kdyby se jim nelíbil. Patera napevno zakotvil na levém křídle druhé formace Dallasu.
Výměna z Toronta přes Atlantu do Anaheimu přinesla čerstvou naději Kohnovi, šikovnému pravému křídlu, jež zatím excelovalo na farmách. "Máme tu pro něj práci," prohlásil Pierre Gauthier, generální manažer Anaheimu.

Novorozený tým Atlanty teprve tvoří sestavu a posty si vpředu hledají Vůjtek, Procházka a Štefan. "Nejdřív mě stavěli nalevo, teprve pak se kouč Fraser přišel zeptat, kde vlastně hrávám," vykládal o zámořských zvyklostech Vladimír Vůjtek. Po zranění co nevidět zkusí trénovat a brzy chce podstoupit zápasové zatížení. "Složení řad se pořád točilo, v jednom útoku jsem se nesešel snad jenom s Martinem Procházkou."

Osmdesát střetnutí má v sezoně vysílat kabelová stanice TV Galaxie. Oproti minulosti lze signál v Praze a okolí chytit na běžnou anténu. Nejbližší přímé přenosy: Dallas - Pittsburgh (2. října, 2.00), Detroit - Buffalo (3. října, 1.30), Ottawa - Toronto (10. října, 1.00), New York Islanders - Colorado (10. října, 19.00), New York Rangers - Pittsburgh (15. října, 1.30).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze