Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kluby NHL si navzájem dluží peníze, ale neví o tom

17 2003
Buffalo - Buffalo Sabres se stalo po Ottawě druhým klubem, který v této sezoně vyhlásil bankrot. Ve volně přístupné účetní zprávě se uvádí, že klub dluží týmu Vancouver Canucks 442 tisíc amerických dolarů, které mu přísluší na základě velkého přestupu útočníka Alexandera Mogilného z roku 1995. Generální manažer Canucks Brian Burke však o žádném dluhu neví. "Prohlédl jsem naše záznamy a žádný dluh jsem nenašel," řekl Burke deníku Buffalo News. "Domnívám se, že se jedná o omyl."

U Buffala má podle účetní zprávy pohledávku 104 tisíc dolarů i útočník Phoenixu Brad May, který v klubu v letech 1991-98 působil.

Zároveň od 1. ledna dluží klub peníze na výplatách třem svým současným hráčům. Útočník Curtis Brown a obránce Jay McKee měli dostat 133 tisíc dolarů jako podíl ze svého ročního platu, obránce Brian Campbell nedostal vyplaceno 25 tisíc dolarů.

Pokud hráč podá stížnost, musí podle dohody mezi NHL a hráčskou asociací dostat plat do čtrnácti dnů. V případě, že nad hráčem drží záštitu samotná NHL, jako je to v případě Buffala, které je od června bez svého majitele, musí hráč dostat výplatu dokonce už po sedmi dnech.

Pokud peníze nedostane, může po vedení soutěže požadovat, aby se po skončení sezony stal volným hráčem. Za normálních okolností hráč takový statut získává až po dovršení třicátého první věku života, nebo po odehrání minimálně deseti sezon v zámořských profesionálních soutěžích. 

"V Buffalu jsem spokojený," řekl v deníku Buffalo News pětadvacetiletý McKee, jeden ze základních pilířů obrany. "Kdyby to došlo až tak daleko, že se stanu volným hráčem, doufám, že mi Buffalo dá nejlepší nabídku ze všech."

Všichni tři hráči jsou stále ještě ve věku, kdy na ně má přednostní právo Buffalo. Brownovi je 26 let, Campbellovi 23.

"Tuhle záležitost přenechávám na svém agentovi," pokračuje McKee. "Zřejmě na mě bude hodně tlačit. Myslím, že hodně lidí si o mě bude myslet, že nejsem příliš inteligentní, pokud nepodám stížnost. Vedení se mnou ale vždy jednalo férově a nemám o něm žádné pochybnosti."

"Hráči pravděpodobně dostanou zaplaceno, otázkou je kdy," řekl generální manažer klubu Darcy Regier. Důvodem zdržení výplat je bankrot klubu. "Jejich výplaty měly bohužel dorazit právě v momentě, kdy nám došly peníze." Rozhodnutí o pozdržení výplat ale prý vydala samotná NHL, která má nad klubem nyní dohled.

Situace v Buffalu se celkově stále neubírá k úspěšnému řešení. Podnikatel Mark Hammister, který má zájem klub koupit, dostal od NHL minulý týden druhé prodloužení termínu, ve kterém musí získat dostatečný obnos peněz. Na koupi klubu se podílí také stát New York, jehož guvernér George Pataki vysovil přání, aby klub zůstal v Buffalu a nepřesunul se do jiného města. Hammister však stále čeká na získání výhodné státní půjčky, z níž by koupi klubu financoval.

POZOR, SKLO! Obránce McKee přidělal mechanikům v Calgary trochu práce.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze