Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koho letos zlákala hokejová NHL

16 2003
Praha - O půlnoci z 15. na 16. července skončila pro kluby NHL možnost uzavřít smlouvy s hokejisty působícími v Evropě. Český hokej opět utrpěl odlivem talentů do zámoří, ale ztráty mohly být vyšší. Na smlouvách se nedohodli například šestka letošního draftu Milan Michálek, extraligový kanonýr Jan Marek či pardubický rychlík Petr Sýkora. Naproti tomu atmosféru slavné soutěže okusí vsetínský talent Jiří Hudler, reprezentační obránce Petr Kadlec, českobudějovický talent Michal Barinka a další. Marek odmítl nabídku Rangers x Michálek letos mezi Žraloky nezamíří x Koreis už patří Kojotům x Barinka se stal Černým jestřábem

15. červenec ještě neznamená definitivní stop pro odchod hráčů do zámoří, definitivní uzávěrka je o měsíc později. Ale podle smlouvy s Mezinárodní hokejovou federací by nyní kluby NHL musely platit penále ve výši 100 000 dolarů.

Už minulý týden se na kontraktech dohodli Jiří Hudler (Detroit) a reprezentační obránce Marek Židlický (Nashville). Ještě před nimi se na roční smlouvě s Edmontonem dohodl obránce Jan Horáček ze Slavie, zlínský forvard Libor Pivko se upsal Nashvillu.

V pondělí se s Phoenixem dohondl na tříleté smlouvě plzeňský talent Jakub Koreis. Finanční podrobnosti smlouvy neprozradil. "Je dvoucestná. V příští sezoně se můžu prosadit do prvního týmu, hrát na farmě nebo ještě sezonu v juniorské soutěži. Klub i já jsme měli společný zájem - abych už hrál v Americe a přizpůsobil se tamějšímu stylu hokeje," říká hokejista, jehož si Phoenix vybral v 1. kole draftu.

Překvapivě nakonec skončilo jednání pardubického Petra Sýkory s Washingtonem. Klub už před deseti dny na svých internetových stránkách informoval, že rychlonohý forvard podepsal roční smlouvu za 600 000 dolarů, přesto nakonec do zámoří neodchází.

"Petr se nakonec rozhodl, že smlouvu nepodepíše. Čekali jsme, jestli Washington nepředloží na poslední chvíli lepší návrh, což se nestalo. V Americe se zástupci klubu jednal Petr Svoboda a ve středu ve čtyři hodiny ráno jsme jednání ukončili," uvedl hráčův zástupce Aleš Volek.

"S Washingtonem jsem se nedohodl. Ne snad proto, že by nesplnili podmínky, které jsem měl, ale já sám jsem cítil, že chci ještě hrát za Pardubice," uvedl Petr Sýkora pro oficiální internetové stránky pardubického klubu. Sýkora si navíc brousí zuby na účast na mistrovství světa v Praze. "Samozřejmě nevím, jak se mi bude dařit a zda mě do reprezentace pozvou, ale svoji roli to v mém rozhodování určitě hrálo," připustil.

Mnout ruce si mohou v Českých Budějovicích. Sice přišli o obránce Michala Barinku, který v pondělí uzavřel tříletou smlouvu s Chicagem, ale do zámoří nakonec neodešel Milan Michálek, šestka letošního draftu. "Smlouva byla na stole, ale nakonec jsme se nedohodli. Známe Milanovu cenu a nemohli jsme jít pod ní," uvedl hráčův zástupce Josef Machala, spolupracovník agenta Allana Walshe, jenž dojednal i Barinkův kontrakt.

V CSKA Moskva nakonec zůstane exslávistický obránce Jan Hejda, jenž nepodepsal smlouvu s Buffalem, které si jej letos vybralo jako 106. hráče ve čtvrtém kole draftu. Naproti tomu Hejdův bývalý spoluhráč z reprezentace i ze Slavie Petr Kadlec míří na slunnou Floridu, do týmu Panthers.

"Podepsal jsem roční jednocestnou smlouvu. Teď uvidím, jestli se prosadím v kempu. Než hrát na farmě, to bych se radši vrátil do Evropy. Ale mám chuť to zkusit a poperu se o místo v prvním týmu," říká zkušený obránce. Smlouvu vyjednal agent Petr Svoboda během Kadlecovy dovolené a definitivní ano řekl v úterý vpodvečer.

Naproti tomu ve Slavii zůstává Roman Málek. Ten byl ochoten odejít do Philadelphie jenom za předpokladu, že by mu klub předložil návrh jednocestné smlouvy, což se nestalo a nejlepší brankář uplynulého extraligového ročníku zůstává v mistrovské Slavii. Philadelphia se poté, co se rozešla s Romanem Čechmánkem, rozhodla angažovat zkušeného Jeffa Hacketta a na Málka by za ním a za Robertem Eschem zbylo až místo třetího gólmana.

Odmítnutím nabízeného kontraktu nakonec skončily i námluvy nejlepšího střelce uplynulého ročníku Jana Marka s New York Rangers. "Po dohodě s agentem Robertem Spáýlenkou jsem se rozhodl zůstat v extralize, pokusit se prosadit do reprezentace a zkusit to za rok," říká Jan Marek, jenž po skončení sezony přestoupil z Třince do Sparty.

Kdo podepsal:
Libor Pivko (Zlín - Nashville) - podmínky kontraktu zveřejněny
Marek Židlický (IFK Helsinky - Nashville) - podmínky nezveřejněny
Jiří Hudler (Vsetín/Kazaň - Detroit) - tříletá dvoucestná smlouva
Petr Kadlec (Slavia - Florida) - roční jednocestná smlouva
Michal Barinka (Č. Budějovice - Chicago) - tříletá dvoucestná smlouva
Jakub Koreis (Plzeň - Phoenix) - tříletá dvoucestná smlouva
Jan Horáček (Slavia - Edmonton) - roční dvoucestná smlouva s opcí

Kdo nepodepsal:
Petr Sýkora (Pardubice) - nedohodl se s Washingtonem
Jan Marek (Sparta) - odmítl dvoucestný kontrakt od NY Rangers
Jan Hejda (CSKA Moskva) - nedohodl se s Buffalem
Roman Málek (Slavia) - Philadelphia mu nenabídla jednocestnou smlouvu
Milan Michálek (Č. Budějovice) - šestka draftu se nedohodla se San Jose

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze