Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koivu si vybral za vzor cyklistu Armstronga

8 2001
Montreal - Šest let provázejí finského hokejistu Saku Koiva zranění. Vždycky na chvíli odežene smůlu a vrátí se na led. Tak ho zná celý hokejový svět. Modrooký plavovlasý klučina se usmívá na všechny strany. Skromný člověk, bojovník až do zemdlení. Na ledě i v životě. Teď ho čeká boj se zákeřnou nemocí, rakovinou. Kariéra jednoho z nejtalentovanějších hokejistů světa je závratná. Hrát začal v rodném Turku, kde trénoval jeho otec. V sedmnácti vstoupil do nejvyšší soutěže i do seniorské reprezentace Finska. Jako nejmladší v její historii.
Koivu zaujal svou rychlostí, lehkostí, se kterou bruslí, citem pro přihrávku. Už tenkrát si ho všimli scouti z NHL.

Od té doby jeho hvězda stoupala. Reprezentační trenéři jej pozvali na olympiádu v Lillehammeru. O rok později, v roce 1995, snad už neexistoval Fin, který by nevěděl, kdo je Saku Koivu. V pouhých dvaceti letech dotáhl jako kapitán národní tým k prvnímu titulu mistrů světa.

Světový titul a ligový triumf s TPS Turku mu otevřely cestu do zámoří. V červnu téhož roku jej draftovali Montreal Canadiens. Do týmu zapadl bez problémů, dařilo se mu. Spoluhráči ho pak zvolili kapitánem, prvním evropským šéfem Montrealu.

Jeho první sezona však byla jedinou, ve které odehrál všechna utkání. V každém dalším ročníku jej pronásledovala zranění. Když se z jednoho vyléčil, po pár týdnech přišlo další. "Snad to byla jen smůla. Už na to nechci myslet, je to za mnou," říkal loni v létě, když přijel do Prahy na exhibiční zápas. Přivezl tenkrát přístroj pro dětské oddělení motolské nemocnice.

Teď čeká šestadvacetiletého útočníka série testů, která určí, jakým druhem rakoviny onemocněl. Pak přijde vysilující chemoterapie a dlouhá cesta k uzdravení.
"Prokousal se spoustou věcí, snad překoná i tohle," soukal ze sebe se slzami v očích Koivův spoluhráč Mark Recchi, když se vrátil z návštěvy v nemocnici.

"Poprosil mě, abych mu sehnal knížku o Lanci Armstrongovi." Právě cyklistu Armstronga a hokejistu Maria Lemieuxe si Koivu vzal za vzor. Oba boj s rakovinou vyhráli a vrátili se.
Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze