Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kokain v hokejové NHL. Amerika řeší zakázané uvolnění

Jarret Stoll (vpravo) z Los Angeles byl v Las Vegas přistižen s téměř 3,5 gramu kokainu. | foto: AP

9 2015
Mysleli jste si, že je hokejová NHL vzorem ctnosti? Slavnou soutěží teď otřásá kokainový skandál.

NHL není čistá, byť se jí dopingové aféry zatím spíše vyhýbaly. Začalo to dubnovým zadržením dvojnásobného držitele Stanley Cupu Jarreta Stolla z Los Angeles, který byl v Las Vegas přistižen s téměř 3,5 gramu kokainu a několika tabletami extáze. V červnu ho následoval parťák Mike Richards, jehož načapali na kanadsko-amerických hranicích.

Vyvrcholením všeho je aktuální otevřená zpověď švédského beka Viktora Lööva, v níž mimo jiné zaznělo: „Kokain se v NHL vyskytuje hojně a myslím, že podobně je na tom i AHL. Děje se to všude. Když máte peníze, je přístup k podobným věcem snadný. Ve Švédsku hokejisté zase hodně kouří trávu.“

TAK JAK TO TADY VYPADÁ. Mike Richards z Los Angeles na návštěvě v brance...

Mike Richards se rovněž dostal do problémů s kokainem.

Drogové prohřešky nejsou v zámoří ničím neobvyklým, postihují i ostatní velké sporty. Z baseballové MLB jsou fanoušci zvyklí na kauzy týkající se užívání steroidů, borci z fotbalové NFL zneužívají tišící léky a zakázané látky se nevyhýbají ani basketbalové NBA.

Teď se ukazuje, že problémy má také NHL, jen o nich dosud nikdo nevěděl. Jak je to možné? Hlavním důvodem jsou nedostatečné dopingové kontroly, které se nijak zvlášť nezaměřovaly právě na používání rekreačních drog. Řada odborníků kvůli tomu roky kritizuje vedení soutěže, jež po dlouhém vyjednávání s hráčskou asociací dokázalo prosadit jen nahodilé testy.

I proto se za posledních osm let odhalilo jen pár případů. „Teď se jich provalí mnohem víc. Bude to šokující,“ tvrdí Jonathan Toews, kapitán Chicaga a jedna z největších hvězd soutěže.

O problémech s drogami ve slavné lize ví i spousta českých hráčů, ale otevřeně o nich pochopitelně mluvit nechtějí. „Hodně lidí by se třeba divilo, kolik hokejistů v NHL pije,“ řekl MF DNES jeden z nich.

Viktor Lööv (vlevo) z Toronta sráží Zacka Smithe z Ottawy.

Zpověď Viktora Lööva (v dresu Toronta) akcentovala v NHL kokainový problém.

Užívání kokainu je na vzestupu v celé Severní Americe, s tím souvisí nárůst jeho uživatelů v hokeji. Vedení ligy po pár dnech od vypuknutí široké diskuse na toto téma přiznalo, že jde o vážný problém, a chce zařadit kokain na seznam zakázaných látek, které liga pravidelně monitoruje.

„Počet pozitivních testů na kokain neustále roste,“ nezastírá Bill Daly, druhý nejvyšší muž soutěže. Podle expertů nelze situaci podceňovat, protože jde o nebezpečně návykovou látku. „Když jste mladí, ani nevíte, co je to závislost. Jen si myslíte, že se dobře bavíte, ale ve skutečnosti se pomalu zabíjíte,“ varoval bývalý hokejista Brian McGrattan, jenž se léčil ze závislosti na alkoholu.

Chicagský obránce Michal Rozsíval (vpravo) padá po střetu s Richardem Clunem z

Rich Clune (na snímku vlevo): „V NHL je strach všudypřítomný.“

Psychologové upozorňují, že ve všech případech nejde jen o mladickou nerozvážnost, ale o způsob řešení psychických potíží nebo stresu. Podle nich je v profesionálním sportu obrovský tlak a konkurence a není divu, že někteří sáhnou po „zakázaném uvolnění“.

„Hlavní důvod je strach,“ tvrdí Rich Clune, útočník Nashvillu. „Když jste draftovaní, bojíte se, jestli dostanete smlouvu. Když ji máte, trávíte bezesné noci a myslíte na to, že se další den budete muset poprat se stokilovým soupeřem. V NHL je strach všudypřítomný.“

Hokej za mořem není nevinný. Daly už oznámil, že se liga chce kromě testů na drogové prohřešky zaměřit také na informační kampaně a vzdělávání, jejichž cílem je varovat před zdravotními riziky.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze