Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolik hráčů z NHL pojede na šampionát?

29 2003
Praha - Reprezentační kouč Slavomír Lener se v neděli vrátil ze své druhé inspekční cesty do zámoří. Už v neděli sledoval extraligový duel Sparty s Havířovem, v úterý pražské derby a ve středu oznámil nominaci na Švédské hokejové hry. Ale už nyní, tři měsíce před světovým šampionátem, myslí na vrchol sezony. Hlavní otázkou je, kolik a jaké posily získá pro mistrovství světa z NHL. "Nikdo mě netlačí k nějakému konkrétnímu poměru hráčů z NHL a z Evropy. Uvidíme, záleží na výkonnosti a zdravotním stavu hráčů. Asi neoptimálnější by podle mě byl poměr půl na půl," tvrdí. Lener nominoval na Švédské hokejové hry

Stejný poměr hráčů dovedl Česko k zatím největšímu hokejovému triumfu na olympijských hrách v Naganu a Lener byl při tom jako asistent Ivana Hlinky.

"Půl na půl to bylo v Naganu a mužstvo fungovalo. Ale záleží na výsledku. V Salt Lake City byli prakticky všichni hráči z NHL, smolně se nepřešlo přes čtvrtfinále, ale to neznamená, že by mužstvo bylo špatně poskládané," tvrdí s tím, že jeho současná představa nemusí odpovídat konečné realitě.

Počet krajánků přitom může doznat posledních změn až těsně před šampionátem. "Nahrává nám do karet, že první kolo Stanley Cupu končí těsně před  začátkem mistrovství světa, takže máme možnost nechat si jedno až dvě místa volná," pochvaluje si příznivý termínový kalendář.

Cesty do zámoří jej zatím plně uspokojily. Splnily účel. "Teď jsem mluvil se třiceti hráči, celkem asi s padesáti, protože s některými jsem se setkal dvakrát." Těší jej i zájem hokejistů reprezentovat. "Všichni chtějí přijet," pochvaluje si.

Z hokejistů NHL by mohl sestavit kompletní reprezentaci, ale Lenerova strategie je jiná. "Hráči z NHL jsou nahraditelní. Jádro mužstva bude z Evropy. Sami hráči NHL o případné nominaci říkají, že si chtějí přijet zahrát hokej." Jak tedy nakonec bude postupovat? "Samozřejmě bude rozhodující forma a zdravotní stav hráčů, kteří budou k dispozici. Je jasné, že nemohou přijet všichni.

Lenera mrzí fakt, že hráči z NHL mohou podle dohody s mezinárodní hokejovou federací odehrát v rámci přípravy na šampionát jenom dva duely. "Základní část končí 6. dubna a do mistrovství světa zbývá dvacet dní. Pokusíme se s tím něco udělat, protože bych rád některé hráče vyzkoušel, aniž bych jim slíbil závěrečnou nominaci."

Kouč věří, že česká hokejová diplomacie bude úspěšná a bude moci některé adepty v dubnu prověřit. "Jde o ty hráče, kteří nikdy v reprezentaci nehráli a nejsou u nás známí. Třeba brankář Vokoun, nebo obránci Trnka či Petr Buzek, který už ale hrál na mistrovství světa v Petrohradu."

Za dvě návštěvy NHL stihl navštívit zápasy téměř všech klubů. "Neviděl jsem Colorado, Boston a Nashville. Třeba hráči z Colorada, kdyby tým nepostoupil do play off, by pro nás byli velice platnými posilami," tvrdí Lener.

Samostatnou kapitolou je Petr Nedvěd, který na olympijských hrách v Lillehammeru reprezentoval Kanadu, ale měl by zájem hrát na mistrovství světa za Česko. POkud jeho New York Rangers nepostoupí do play off, začně česká hokejová diplomacie jednat o případném povolení Nedvědova startu za český tým. Zkušený centr naposledy reprezentoval Česko na nevyvedeném Světovém poháru v nroce 1996.

Ještě zamotaněji se jeví případný start Jiřího Dopity. Ten po ukončení angažmá v Edmontonu nikde nehraje. Po Švédských hrách se ho určitě chystám kontaktovat," naznačil pro ČTK Lener. "Do té doby se mi třeba už jeho situace rozkryje, jestliže bude někde trénovat, nebo když dokonce někde nastoupí. Pokud ne, stejně ho vyhledám a to i kdyby se nemělo jednat o nominaci v nároďáku. Rád s ním promluvím a nemusí to být nutně jen o hokeji," dodal kouč.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze