Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Umíš nájezd, hraješ ligu. Vystřelíš, jsi v reprezentaci

ilustrační foto | foto: Marek Podhora, MAFRA

7 2017
Alois Hadamczik, někdejší kouč reprezentace, mluvil v pondělí do telefonu kriticky. Oficiálně volil přece jen diplomatičtější slova, a tak o právě zveřejněných novinkách pronesl: „Tohle nikdy nebude fungovat.“

V pondělí ve 13.43 přistála hokejovým novinářům v e-mailu zpráva, prostřednictvím níž svaz informoval, že výkonný výbor jmenoval nového trenéra reprezentační dvacítky – teď se pokusí juniory vzkřísit úspěšný Filip Pešán z Liberce.

Dobrá volba, proč by ne? Jenže o pár odstavců dál stálo, že od příští sezony se nebude sestupovat z 1. ligy (druhé nejvyšší soutěže), naopak do ní každý rok přibude další tým a po třech letech, až soutěž nabobtná na 16 celků, svaz vše vyhodnotí.

Šéf Tomáš Král vysvětlil: „Úprava vytváří prostor pro širší zapojení juniorů ve druhé nejvyšší soutěži a zjednodušení jejich přechodu do dospělého hokeje. Klubům umožní, aby zařazením mladých šetřily náklady.“

A tohle je to, co Hadamczik nemůže pochopit. Už teď má juniorská extraliga 18 týmů (a zůstane tomu tak dál), až příliš na to, aby v ní byla konkurence, aby mladí kvůli udržení místa dřeli, neměli své jisté. Aby hráli vyhrocené zápasy, přirozeně se zlepšovali.

Teď – v dobré víře a krásně znějící ideji – počet klubů v první lize, kde by junioři měli přičichnout k dospělému hokeji, naroste. Prý se mnozí nebudou obávat dát šanci teenagerům, když nehrozí sestup. Prý pro ně bude víc míst.

Nebuďme naivní! V této sezoně nastoupilo v 1. lize alespoň k polovině zápasů základní části 20 hráčů do 20 let, což je smutné číslo. Kdyby nafouknutá juniorská liga byla plná talentů, kluby je nepřehlédnou. Nebudou zbytečně přeplácet třicátníky, kterým se v 1. lize hezky přežívá, zvlášť když mnohé týmy živoří. Teď „kvalitu“ rozmělníme, přidáme další důvod rodičům, proč potomka raději do „učení“ poslat za moře.

Místo škrtání týmů, které by potřebovala dospělá i juniorská extraliga, ještě přidáme. A do první ligy, v níž šest ze čtrnácti klubů má návštěvnost tisíc a méně diváků, dodáme další „bašty“.

Legendární basketbalový kouč Miroslav Pospíšil kdysi s ironií sobě vlastní říkal: „Ligu hraje každá ženská, která umí dvojtakt. A ta, která z něj dá koš, je v reprezentaci.“ Hokej se teď vydal cestou, která může přinést parafrázi tohoto výroku.

Ligu hraje každý, kdo umí nájezd. A kdo i vystřelí, je v reprezentaci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze