Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Menší rozpočet, ještě vyšší ambice. Šéf své Kometě věří

Libor Zábranský na střídačce Komety Brno | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

9 2014
Už mnohokrát zmínil mistrovský titul jako své hlavní přání. Před pátečním startem extraligy ovšem majitel hokejové Komety Brno raději o cíli mužstva promluvil obecně. „Pokaždé říkám to stejné: chceme vyhrávat a bavit lidi,“ prohlásil Libor Zábranský.

Možná nechtěl nic zakřiknout, protože očekávání jsou v Brně už tak obrovská. Loni se modrobílá armáda zastavila až těsně pod vrcholem a přes léto dostala řadu nových zbraní.

„Chtěli jsme posunout mančaft zase dál. A věřím, že je za ta uplynulá léta poskládaný nejlíp,“ oznamuje Zábranský, který se svým klubem načne šestý ročník mezi elitou. „Nervózní nejsem, těším se,“ podotýká bývalý obránce.

I přes prohrané finále byla minulá sezona označována jako úspěšná. Mluvil byste stejně i za rok?
Hrát finále je snem všech klubů a znovu by znamenalo obrovský úspěch. Toho se člověk nikdy nenabaží. Horší je být v něm druhý.

Takže vyhlížíte prvenství?
Nevěřím, že by sportovec měl mít jiné cíle než ty nejvyšší, jinak bychom popírali veškerou logiku sportu. Chceme jít samozřejmě co nejvýš, což chtějí i fanoušci, hráči a trenéři. Ale sezona bude dlouhá. Nedej bože můžou přijít zranění klíčových hráčů a jeden z adeptů na finále může mít rázem problémy.

Dlouho jste mluvil o tom, že Kometa v extralize pořád vystupuje v roli nováčka. Cítíte, že už se zařadila mezi top kluby?
Troufnu si říct, že do této sezony už nejdeme jako nováček. Samozřejmě toho nemáme odžito tolik jako tradiční kluby, těch šestnáct let doby temna za pět roků nezmizí. Ale máme tu zázemí, obrovskou fanouškovskou obec a o hodně dál jsme se posunuli i v mládeži. Těch deset let tvrdé práce týmu lidí okolo mě je vidět.

Letos jste přivedli další známé tváře a máte hodně široký kádr. Dává vám to pocit jistoty?
Jsme v mnohem komfortnější situaci. Když se někdo zraní, tak mohou naskočit hráči, kteří jsou pod smlouvou Komety. Je tam obrovský tlak a konkurence, za což jsem hrozně rád. Díky tomu by se nemělo dostavit uspokojení z toho, že jsme loni hráli finále.

Neznamená tolik hráčů pro klub i větší finanční zátěž?
Určitě přijde otázka na rozpočet, který bude po odstoupení Kajotu menší. Ale vůbec jsem nepočítal s tím, že by toto množství hráčů mělo zatížit náš rozpočet víc než v minulých sezonách. Týmy, kam naši hráči půjdou na hostování, musí jejich platy logicky převzít.

Když jste zmínil rozpočet, jak je vysoký?
Počítáme se 16 miliony na mládež, s provozními náklady a nájmem za halu to bude přes 40 milionů korun. Na samotné A mužstvo pak připadne asi 55 milionů. Problém je, že si tyhle tři věci žurnalisti sečtou a prohlásí, že Kometa patří rozpočtem k top klubům. Ale musíte rozlišovat, za kolik hrajeme extraligu. A s tím patříme k průměru.

Jak se vám povedlo zacelit ztrátu po odchodu firmy Kajot, jejíž jméno zmizelo i z názvu haly?
Díky obrovské ochotě a podpoře stávajících partnerů i těch nových to zvládáme. A bez podpory radnice a zastupitelstva Brna by mládež na Rondu vůbec nemohla fungovat.

Budete s napětím sledovat nadcházející komunální volby?
Já mám jasno, koho budu volit. Ale nedokážu si představit, že by při změně na radnici měla mít Kometa nějaký problém. Kometa: menší rozpočet, ještě vyšší ambice

Takže nemáte obavy z toho, jak volby dopadnou?
Já strach nemám. Ten, kdo by byl eventuálně poškozený, by byla Kometa, ne já. Možná existuje dojem, že Zábranský rovná se Kometa, ale to je omyl. Kometa rovná se Brno. A pokud by se naskytl nějaký problém, tak věřím, že by všichni udělali všechno pro to, aby se vyřešil.

Vraťme se k hokeji. Máte v plánu předstoupit před startem sezony s nějakým poselstvím k týmu?
Ne. Tohle jsem zažil jako hráč a vím, co jsem si kolikrát myslel. Když s někým chci mluvit, tak raději osobně.

Zvete si hráče na pohovory?
Tohle taky nedělám. Radši za hráčem jdu dolů do kabiny nebo zavolám kapitánovi. Pohovory jsme dělali v první sezoně v extralize a stejně to k ničemu nebylo.

S trenéry jste v kontaktu?
Denně.

Bavíte se spolu o hře?
Všichni si řekneme svoje. Že bych měl nějaké zásahy do taktiky nebo přípravy na jednotlivé soupeře, to ne, to je jejich práce. Ale bavíme se o hráčích, my z vrchu přece jen máme jiný pohled než oni na střídačce, kde je to hodně o emocích. Myslím, že nám to funguje dobře.

Na co jste se zaměřili při posilování týmu?
Hořeli jsme na slabé produktivitě, proto jsme chtěli hráče typu Petra Tona. Také odešel Tomáš Žižka, takže jsme chtěli zkušeného beka, což se nám podařilo příchodem Franty Ptáčka. Doufám, že kluci budou zdraví, budou mít štěstí a zlepší se čísla, ve kterých jsme zaostávali.

V létě jste také zmínil, že by se Kometa mohla poohlédnout v Kanadě, protože získat hráče tam by bylo výhodnější...
To pořád platí, i když díky tomu, jak máme široký kádr, teď něco takového neplánujeme. Ale byla by to výhoda, protože za jakéhokoliv zahraničního hráče neplatíte tabulkovou hodnotu, což může být i částka přes milion korun. A to už je v rozpočtu cítit.

Máte v Kanadě síť kontaktů?
Je tady Norm (kondiční trenér Lacombe). On ty hráče v létě x let trénuje, takže je zná i povahově.

Takže by to mohla být do budoucna cesta?
My jsme dokonce plánovali, že bychom uspořádali výběr volných hráčů v Edmontonu. Časově a organizačně je to tak náročné, že jsme od toho letos i kvůli našemu širokému kádru ustoupili, nicméně do budoucna to vůbec nevylučuju.

Jak nyní vypadá situace ve vaší mládeži?
Celkový přístup k ní budeme muset hodně přehodnotit. Není možné, aby 90 procent všech nákladů na výchovu dětí nesl klub, vytvářel co nejlepší podmínky a pak se stalo, že nám dva kluci jdou do Kanady, kde je zpětná vazba pro kluby nula dolarů. Všechny ty náklady pak letí do kanálu.

Máte na mysli odchody obránce Jakuba Zbořila a útočníka Pavla Jenyše....
Nejen je. Chápu Pavla Jenyše, který je draftovaný Minnesotou, ta s ním má nějaký plán. Ale nerozumím, že odejde hráč bez krytí a bez draftu. Potom si musíme položit otázku, proč mají majitelé klubů jako fyzické osoby rozvoj mladých hráčů platit, když si je pak necháme vzít.

Jakub Zbořil říkal, že v Kometě neviděl šanci se dostat do sestavy.
To není pravda, jeho otci i agentovi jsme to říkali. Bylo to jenom o tom, aby prokázal výkonnost a mezi šest beků se dostal. Já pevně věřil, že hrát bude, ale odmítám kohokoliv uměle protežovat. Dostal by šanci hrát, ale rodiče nebo agentura uměle vytvořili fámu, že by byl devátý bek. Že se rozhodne odejít a ani pak nepřijde poděkovat, to už je věc osobního přístupu. Přitom svaz nařizuje, aby mladí hráči hráli. K čemu to potom je? Já říkám, že je to český kočkopes. K čemu je koncepční plán s mládeží, když hráči bez skrupulí odejdou do Kanady. Nekritizuji jednotlivce, ale že je špatně nastavený systém.

Možná mladí hráči mají pocit, že nedostanou tolik šancí. V týmu máte třeba Ondřeje Dlapu, přesto jste do obrany přivedli dalšího třicátníka Tomáše Malce.
To nemá žádnou souvislost. Navíc Ondra Dlapa není mladý obránce, to je velký omyl. Nemůžeme se dívat na třiadvacetiletého chlapa jako na mladého kluka. Od dvaadvaceti do devětadvaceti by měl být hráč v nejproduktivnějším věku, tak to bylo vždy.

Neplatí ovšem, že třiadvacetiletý hráč má větší potenciál než třicetiletý?
To si nemyslím, protože já nevím, jestli tady ten daný hráč za dva roky bude, jestli podepíše smlouvu s Kometou. Kdybych mohl hráčům dávat desetileté smlouvy, tak bych si to mohl říct. Ale ani pětiletou smlouvu vám v produktivním věku nikdo nepodepíše, protože každý myslí na zahraničí.

Autor:
Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 13 8 2 2 1 53:30 30
2. Plzeň 13 7 3 2 1 59:29 29
3. Třinec 13 7 1 2 3 40:31 25
4. Hr. Králové 13 7 1 1 4 30:23 24
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Chomutov 13 5 2 2 4 34:32 21
7. Zlín 13 4 3 1 5 32:31 19
8. Vítkovice 14 4 2 2 6 36:35 18
9. Ml. Boleslav 13 5 0 3 5 30:29 18
10. Olomouc 14 3 3 2 6 30:43 17
11. Liberec 12 5 0 0 7 22:38 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 12 3 1 2 6 29:36 13
14. Litvínov 13 2 1 1 9 20:39 9

Najdete na iDNES.czmobilní verze