Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kometa Brno slaví 55 let. Slavný klub vznikl na rozkaz

Tým Rudé hvězdy Brno v roce 1954 | foto: HC KOMETA GROUP

29 2008
Na fanoušky hokejové Komety dýchne historie. Jejich tým ve středu od 18 hodin nastoupí v hale Rondo proti Olomouci v historických dresech. Ještě předtím převezmou od vedení klubu ocenění velké postavy brněnských hokejových dějin.

Kometa tak oslaví 55 let od svého prvního zápasu. Jak slavná historie brněnského klubu vlastně začala?

Rudá hvězda v sezoně 1953/54

První zápas odehrála RH s Motorletem Praha v rámci přípravy 29. října 1953. Vyhrála 4:2.


První ligové utkání
na ni čekalo v Karlových Varech 15. listopadu. Vyhrála 6:1 a nastoupila v sestavě: Kolouch (přišel z Č. Budějovic) - Olejník (Královo Pole), Chocholatý, Bohumil Sláma (oba Zbrojovka) - Vl. Bubník (KP), Danda, Zamastil (oba Zbr.) Prošek (Kladno), Bartoň (Zbr.), Liška (Plzeň). Góly dali Bubník 3, Danda 2 a Bartoň.


Ve finále Přeboru republiky pak RH skončila se čtyřmi vítězstvími a jednou remízou druhá o skóre za vítězným Spartakem Praha Sokolovo (dnešní Sparta). Za sebou nechala Křídla vlasti, Baník Vítkovice VŽKG, ÚDA Praha a Slavoj České Budějovice. Místo trenéra vedl mužstvo triumvirát hráčů Slavomír Bartoň (28 let), Vlastimil Bubník (23 let) a Bronislav Danda (24 let).


Co psal tehdejší tisk o prvním ligovém utkání v Karlových Varech? Zvykem byl pouze krátký referát, tento je z Československého sportu: V mohutném zahajovacím náporu hostí pustil brankář Karlovarských čtyři branky, takže vlastně již v 8. minutě hry bylo o výsledku rozhodnuto. Ovšem vítězové byli lepší jak v souhře, tak i taktikou. Výborně chytal Kolouch, dále vynikli obránce Sláma a útočníci Vlasta Bubník, Danda a Bartoň. U domácích jen Robětín v obraně a Freiberg, Šinágl a Náprstek v útoku uspokojili... Třetiny: 1:4, 0:1, 0:1. 9 000 diváků. Pískali Beránek a Soudský.


Ve středu hokejisté brněnské Komety nastoupí v replikách historických dresů, které nosili v prvních letech jejich předchůdci. Fanoušci si je budou moct zakoupit za tradičních 1 190 korun, a to buď se jmenovkou legendy, současného hráče, nebo dokonce svojí.

Kometa. Tenhle legendární název vznikl mezi brněnskými hokejovými fanoušky už před 55 lety. Ale jejich oblíbený klub se musel jmenovat Rudá hvězda. Aby ne. Těžko mohl hrát nově vytvořený klub ministerstva vnitra pod jiným názvem. Až do roku 1953 byla brněnská hokejová srdce rozdvojená. Jedněm bilo pro "Kénig", tedy pro Spartak Královo Pole, a druhým pro Zbrojovku ze Židenic.

A najednou přišel rozkaz z příslušných politických míst. Tak, jak to bylo tehdy obvyklé. "Rudá hvězda vznikla bezohledným vypleněním obou brněnských mužstev. Navíc se mohla každoročně posilovat talentovanými chlapci, povolanými po licitaci s armádou k formální službě ve vojenských jednotkách ministerstva vnitra. Na druhé straně tak brněnští fanoušci mohli v budoucích letech dosáhnout toho, na co byli rozdělení do dvou klubů krátcí. Za Lužánkami se o tom raději ale nahlas nemluvilo," píše Miloslav Jenšík v Kronice českého hokeje.

Ale tehdy 16letý obránce Králova Pole Rudolf Potsch historikovi oponuje. "Ti kluci se domluvili a šli tam dobrovolně. Nikdo je tam nenutil," tvrdí.

Se samotným vznikem Rudé hvězdy to vůbec nebylo jednoduché. Zaprvé: nechybělo moc a hokejisté se stěhovali za první ligou do Bratislavy. Brno totiž mělo dostat fotbal a slovenská metropole hokej.

 Úvahy to byly sice logické, jenže co s úvahami, když tehdy bylo v Brně obojživelníků nepočítaně. Fotbal i hokej váleli borci jako Vlasta Bubník, Broněk Danda, Slávek Bartoň nebo Jiří Zamastil. A tak se přes politické plány fotbalisté stěhovali na Slovensko a hokej byl v Brně.

A zadruhé není jasné, který den vlastně Rudá hvězda Brno vznikla. "Snažil jsem se pátrat i v archivu ministerstva vnitra, ale nikde tam nejde najít, který den ministerstvo Rudou hvězdu zřídilo," vysvětluje Jaromír Meixner, bývalý hráč a posléze dlouholetý brněnský sportovní novinář. Každopádně to bylo někdy na jaře podle vzoru Sovětského svazu.

Vznik Rudých hvězd se opíral o "cenné zkušenosti sovětské fyskultury a sovětských bezpečnostních orgánů, které pro boj s vnitřními i zahraničními nepřáteli SSSR kromě politické a odborné vyspělosti potřebují také tělesnou zdatnost. Připravit příslušníky národní bezpečnosti … fyzicky na boj s nepřáteli naší lidově demokratické republiky - to je cíl DSO Rudá hvězda," psal propagandisticky Československý sport.

Rozhovor s Rudolfem Potschem. Každý kluk chtěl hrát za RH, říká

Ať tak nebo onak, Rudá hvězda byla na světě. Se zařazením do nejvyšší soutěže si tehdy nikdo nelámal hlavu, prostě přišel politický rozkaz. A tak se od sezony 1953/54 objevilo vedle pražského Tankisty v lize i nové brněnské mužstvo. A Kometa hned skončila druhá za Spartou. Přesně tedy Rudá hvězda za Spartakem Praha Sokolovo. "Ta první sezona, když jsme ukázali sparťanům, že s námi musejí počítat, a když nám brněnští fandové začali věřit, to byly krásné chvíle," vzpomínal nostalgicky legendární Vlastimil Bubník.

O rok později už se v Brně slavil první z jedenácti mistrovských titulů.

Nejdřív policajti, pak oblíbenci, vzpomíná Bubník

Jedenáct titulů, to není jen slavná mistrovská sbírka Komety. Navlas stejnou má i největší postava brněnského hokeje - Vlastimil Bubník. Legendární útočník byl u všech ligových prvenství Rudé hvězdy a později ZKL, k většině z nich dovedl mužstvo jako kapitán. Ve středu by měl i on zamávat tribunám v hale Rondo při slavnostním utkání s Olomoucí.


Bubník byl "při tom" i před 55 lety, když Kometa, tehdy ještě Rudá hvězda, odehrála svůj první zápas. "Vybrali se hráči z Králova Pole. A lidi na nás začali pokřikovat profíci, policajti! Nám to nevadilo. Pak jsme začali vyhrávat, tak se to převrátilo, lidi začali chodit pro permanentky a najednou jich tam bylo patnáct dvacet tisíc," vzpomínal nyní sedmasedmdesátiletý pán před dvěma roky v rozhovoru pro MF DNES.


Bubník je nezapomenutelným hráčem, kromě hokeje navíc prvotřídně zvládal i fotbal. "Odehrál jsem zápas, vzali auto ministerstva vnitra, pod které jsme patřili, a jeli jsme do Prahy, kde jsem večer nastupoval proti Spartě. To mi problém nedělalo," popisuje legenda.


Fandům nejvíc utkvěly v paměti kousky, které předváděl s nerozlučným parťákem Bronislavem Dandou. "Celé mužstvo hrálo dobrý hokej. A lidi nám fandili," líčí Bubník. "Ale doba byla hodně politická. Měli jsme funkcionáře, kteří byli političtí. Byla to taková ta očka, která nás hlídala a dávala na nás pozor." Najdete na iDNES.czmobilní verze