Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konkurence NHL už má šest týmů

10 2004
Toronto - Kanadský Halifax a Quebec, Orlando a Jacksonville z Floridy a další dvě americká města Detroit s Dallasem. Tam by se měla hrát obnovená World Hockey Association vznikající jako konkurenční liga mocné NHL, z jejíž výluky chce profitovat. Šest týmů je už přihlášených, blízko dohodě je i Toronto a Hamilton.

Na podzim začne v zámoří nová vrcholná hokejová soutěž. Takové jsou aspoň plány šéfů obnovené Světové hokejové asociace, WHA.

10. července by se měl konat vstupní draft, jehož jedničkou se zřejmě stane supertalent Sidney Crosby. Do draftu má mít liga už minimálně 10 týmů. Soutěž hraná na 76 kol má odstartovat 29.října.

Zakladatelé plánují dokonce pozdější rozšíření do Evropy. Na webových stránkách ligy mohli fanoušci dokonce vybírat město, v němž by rádi viděli sídlit klub WHA. V seznamu míst pro výběr byla i Praha

WHA by mohla být alternativou pro hokejisty z NHL, která podle všech předpokladů na podzim nezačne kvůli sporům vlastníků a hráčů ohledně nové kolektivní smlouvy. WHA ovšem nemá oprávnění přetahovat z NHL hokejisty, jimž v klubech běží smlouva. Ucházet se smí jen o volné hráče.

"Zájemců mezi hokejisty bude dost," míní ovšem Mario Frankowich, jenž spoluvlastní hamiltonský tým. "Ne všichni budou čekat do poslední minuty, jestli se na kolektivní smlouvu podaří domluvit, nebo ne," řekl na tiskové konferenci.

Asociace plánuje zavést platový strop ve výši 15 milionů dolarů na tým, největší hvězda by mohla pobírat maximálně pět milionů. Průměrný rozpočet klubu NHL se přitom pohybuje nad 40 miliony dolarů za sezonu.

Většina hokejistů z Evropy raději zvažuje angažmá ve svých domácích soutěžích, na starý kontinent se chystají i někteří Kanaďané. Třeba hvězda New Jersey a čerstvý mistr světa Scott Niedermayer se chystá hrát v Itálii, jiní jeho krajané míří do Švýcarska.

"NHL je tak silná, že nevěřím ve vznik nějaké výrazné konkurence. Okolo WHA se dlouho nic nedělo," upozorňoval agent Jaromír Henyš.

"Hráči o tom zatím příliš neuvažují, mnoho toho o WHA nevíme," potvrzuje Patrik Štefan, útočník Atlanty.

Zájem hrát v nové soutěži ovšem projevilo několik zámořských hvězd. Americký centr Jeremy Roenick, kanonýr Brett Hull, syn šéfa vznikající soutěže. "Pokud se WHA bude hrát alespoň v osmi nebo deseti městech, určitě se budu snažit v jednom z týmů zakotvit a pomoci tak nové soutěži," uvedl Roenick už v prosinci 2003.

Na internetových stránkách worldhockeyassociation.net mohou hokejoví fanoušci volit názvy týmů, třeba teď lze vybírat jméno Dallasu: Americans, Demolition, Eagles (Orli), Heroes (Hrdinové) nebo Vision (Vize nebo Přízrak).

V roce 1979 projekt WHA ztroskotal, liga musela být po sedmi letech existence rozpuštěna. Jak dlouho přežije nyní, pokud vůbec vznikne?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze