Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak Kontinentální hokejová liga zažila první čínský gól

Zach Yuen v dresu Kunlunu | foto: Profimedia.cz

1 2016
Ještě v srpnu neměl ani čínský pas, teď je z něj symbol rostoucí popularity ledního hokeje v říši středu. Třiadvacetiletý obránce Zach Yuen se zapsal do dějin Kontinentální hokejové ligy jako první Číňan, který v pompézní soutěži skóroval.

Navlečen do červeného dresu s rudou hvězdou na prsou, poklekl a nadšeně mával rukama. Vždyť právě vstřelil svou první branku v KHL! Krásnou. Coby falešný útočník si odvážně sjel mezi kruhy a šikovnou tečí sklepl střelu expardubického Tomáše Marcinka za záda Juha Mentsoly.

„Věděl jsem, že dříve či později se nějaký Číňan v KHL střelecky prosadí,“ řekl ruskému Sport-express. Sám k tomu měl nejvíce příležitostí, jako jediný ze čtyř domácích hokejistů na soupisce pekingského klubu Kunlun Red Star si získal důvěru kouče Vladimira Jurzinova mladšího a pravidelně nastupuje.

Proti chabarovskému Amuru naskočil do 23. utkání v sezoně, na kontě měl do té doby dvě asistence. Ve vyrovnaném zápase se díky načasované slovenské nabídce konečně dočkal i gólu. Rovnou vítězného. Ligový nováček si polepšil na sedmou příčku Východní konference.

Yuen je na svůj celek nesmírně hrdý. Popularizaci ledního hokeje v Číně bere vážně. „Celý tým je odhodlaný plnit svou roli při rozvoji hokeje v naší zemi,“ tvrdí. Sám přitom ještě před pár měsíci ani netušil, že Čína vstoupí do KHL.

Ostatně Čína ani není jeho rodnou zemí. Narodil se v kanadském Vancouveru čínským rodičům. V přístavním městě nedaleko Tichého oceánu má až 30 procent obyvatel čínský původ. Na světě není mnoho míst, kde by byla větší šance, že tam vyroste špičkový čínský hokejista.

Yuen měl našlápnuto i do NHL, v roce 2011 se stal prvním obráncem čínského původu, který prošel draftem slavné soutěže. Yuen se ale neprosadil, poslední roky se protloukal farmami. Letos zůstal bez práce. A pak se ozvali z Pekingu.

„Vůbec jsem neváhal. Byl jsem nadšený,“ vzpomíná Yuen na chvíli, kdy podepsal s Kunlunem dvouletou smlouvu. Považoval si, že vyzkouší KHL. Nadchla jej možnost, že by si v roce 2022 mohl zahrát na olympijských hrách, které hostí právě Čína. I kvůli tomu je potřeba lední hokej propagovat.

„Pokrok nezastavíte,“ říká Yuen o rostoucí popularitě ledního hokeje v Číně. Obliba ledového sportu skutečně stoupá, zápasy NHL sleduje oproti minulosti mnohem více diváků, od roku 2014 se jejich počet zdvojnásobil až k jednomu milionu. Jenže Kunlun zatím tolik netáhne. Yuenově trefě v Šanghaji přihlíželo jen 721 diváků.

Nyní mohou mít pocit výjimečnosti.Najdete na iDNES.czmobilní verze