Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Košickou halu otevře zápas s Pittsburghem

18 2004
Košice - Zápas dvou týmů z „ocelových měst“ by měl slavnostně otevřít novou hokejovou halu v Košicích. Podle příslibu prezidenta hutí U.S. John P. Surma přiletí tým Pittsburghu Penguins. Firma U.S. Steel totiž vlastní i košické železárny a podílí se na dostavbě haly, jež má být otevřena v polovině roku 2006.

V Košicích stála rozestavěná hala několik let, až před několika týdny se podařilo občanskému sdružení Košická aréna dát dohromady spolu s radnicí, společností U.S.Steel, vládou a dalšími sponzory přes 360 milionů korun na její dokončení. Zhruba před měsícem se na staveništi znovu rozběhly práce.

Ve čtvrtek do Košic přijel premiér Mikuláš Dzurinda a spolu s košickým primátorem Zdenko Trebuľou a prezidentem hutí Christopherem Navettou oficiálně dostavbu otevřeli.

"Chtěl bych vyjádřit přesvědčení, že zimní stadion v Košicích bude dostavěn v termínu, který jsme si stanovili. A bude dostavěn tak, aby se zde mohla hrát špičková utkání, aby mohl sloužit také pro náš potenciální záměr - uspořádat v nejbližších letech mistrovství světa v ledním hokeji," prohlásil Dzurinda.

Slovensko kandiduje na pořádání šampionátu v roce 2010.

 Prezident hutí U.S.Steel Košice Navetta uvítal podporu vlády a také rozhodnutí kabinetu přesunout 250 milionů korun z částky, kterou musely hutě zaplatit jako dodatečnou daň po sporu s Evropskou komisí o nadprodukci oceli právě na výstavbu arény.

Nová hala by měl být nejmodernější na Slovensku a měla by vyhovovat i nárokům na pořádání významných mezistátních utkání. Jak ČTK řekl architekt Štefan Pacák, košická aréna bude jako jedna z mála postavena celá z oceli.

"Přes 99 procent všech hokejových stánků na světě je z betonu, ocel je použita většinou jen na střešní konstrukce. Tady jsme se ale museli vypořádat se zadáním postavit celou konstrukci z oceli," řekl architekt.

Košická aréna stojí na půdorysu starého stadionu Ladislava Trojáka, přičemž zvýšení kapacity řešili architekti přidáním míst v horní části hlediště. To je sice poměrně příkré, ale podle Pacáka poskytuje divákům vynikající kontakt s děním na ledové ploše.

"Nikde jinde na světě si nemohou diváci v horních řadách vychutnat takový kontakt s děním na hřišti jako tady," prohlásil Pacák s odvoláním na srovnání s mnoha stadiony v Severní Americe.

Starý stadion Ladislav Trojáka byl zbourán v roce 1996 kvůli katastrofálnímu stavu a nevyhovující kapacitě (5000 míst). Přestože výstavba nové haly započala vzápětí, kvůli nedostatku peněz byla brzy zastavena.

Interiér rozestavěné hokejové haly v Košicích. Hala má být slavnostně otevřena zápasem mezi domácím týmem a celkem NHL Pittsburghem Penguins.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze