Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kotalík bude po úspěšné sezoně odpočívat

11 2003
Praha - Zdravotní problémy, chystané vyjednávání o nové smlouvě s Buffalem a příliš pozdní kontakt s vedením národního týmu, vedlo hokejového obránce Aleše Kotalíka k odmítnutí účasti v přípravě národního týmu pro světový šampionát ve Finsku. Kotalík utrpěl nedávno otřes mozku a teď musí jeden z možných kandidátů na Calderovu trofej pro nejlepšího nováčka tohoto ročníku NHL být přes týden v klidu. Jelikož by účast na šampionátu neměl zaručenou a zástupci reprezentace se mu ozvali až tento týden, rozhodl se trenéru Slavomíru Lenerovi omluvit.

Hlavním důvodem jsou však zdravotní potíže a své sehrál i fakt že čtyřiadvacetiletému forvardovi vypršel kontrakt. "V pondělí se mé jméno objevilo ve výběru, ale bohužel v minulém týdnu v zápase s Atlantou jsem utrpěl otřes mozku. Dostal jsem klasický strom od mladého obránce Garneta Exelbyho. Poslední dva zápasy jsem ještě dohrál, ale příznaky se mi začaly objevovat až asi v neděli. Bolela mě hlava, doktoři mi řekli, že mám mít deset dní klid," řekl Kotalík po příletu z Buffala do Prahy.

S účastí na světovém šampionátu nepočítal. "Já jsem vůbec nepočítal s tím, že bych mohl být mezi kandidáty na účast na mistrovství světa, protože jsem neměl za celou sezonu žádné takové signály. Vedle otřesu mozku je navíc trošku choulostivé, že nemám kontrakt. Navíc ani nemám zaručené místo v nominaci a zvolil jsem takovou cestu, že jsem nechtěl riskovat zhoršení zranění v přípravě," vysvětloval.

První kontakt s koučem národního celku Lenerem měl Kotalík až v úterý. "Něco jiného by bylo, kdybych měl místo jisté. To bych se mohl třeba po deseti dnech do přípravy zapojit. Ještě bych se do toho dostal, zbývaly by dva přípravné zápasy. Zvolil jsem tuto možnost," zdůraznil své rozhodnutí. Přednější je pro něj zdraví. "Lehčí zranění hlavy mohou vyústit v něco, co nikdo neočekává. Těch případů je hodně. Nemohu to momentálně riskovat a chci se hlavně vyléčit."

Reprezentační kouč byl na inspekční cestě v zámoří třikrát, ale s Kotalíkem se nepotkali. "Myslel jsem si, že by mě mohl někdo kontaktovat. Jediné signály byly z českých médií nebo od rodičů a známých. Oficiálně mi nikdo neoznámil, že bych mohl být mezi kandidáty. Tak jsem to v podstatě pustil z hlavy," vzpomíná hokejista., který se z farmy vypracoval v jednu z hlavních opor Buffala.

"Pan Lener za mnou nebyl, mluvil jsem s ním poprvé až tento týden. Na začátku sezony v Buffalu byl, ale já ještě v klubu neměl takovou pozici. Ani jsem ten zápas nehrál. Myslím, že mluvil tehdy jen s Vaškem Varaďou."

Bývalý hráč Českých Budějovic se chystá měsíc odpočívat a pak začne s přípravou na nový ročník. "Chci být připraven jako na letošní sezonu, ne-li lépe," plánoval. Domácí klid by mu mohla narušit, či spíše zpříjemnit nominace na Calderovu trofej. To by ho čekalo v červnu slavnostní vyhlášení v Torontu.

" Novináři v Buffalu spekulovali, že bych mohl být nominován. Několik věcí hraje pro mě. Třeba menší počet
odehraných zápasů a vysoký počet vstřelených branek. Možná kdybych odehrál stejně zápasů jako ostatní, tak bych to mohl i vyhrát," přemýšlel autor 21 gólů a 14 asistencí ze 68 duelů. "Ale moc s tím nepočítám. Příjemná by byla i účast mezi třemi nominovanými."

S uplynulým ročníkem může být Kotalík hodně spokojen. V minulém ročníku, svém prvním v zámoří, dostal příležitost v Buffalu jen ve třinácti duelech a nasbíral čtyři body za gól a tři asistence. "Chtěl jsem se dostat do týmu a do základní sestavy. Na začátku se mi to nepovedlo, i když jsem měl dobrý kemp. Skončil jsme za Mirem Šatanem v gólech druhý," vzpomněl. Ale v nižší AHL v Rochesteru odehrál jen osm zápasů. "Zůstal jsem
v Buffalu až do konce sezony. Od doby, kdy mi trenér začal věřit a posouval mě v sestavě nahoru k nejlepším hráčům, se mi začalo střelecky dařit."

O svou pozici se musel Kotalík poprat a nyní má při vzpomínce na to slastný pocit. "Život v Americe ze začátku není jednoduchý. Někdy jsem měl chuť to zabalit, zvlášť v průběhu minulé a na začátku letošní sezony. Překousl jsem to a vidím, že jsem udělal dobře. Jsme rád, že jsem nebyl jedním z hráčů, kteří dostali všechno zadarmo," pravil hráč, který měl v letošní sezoně plat 450 tisíc dolarů.

"Někteří hráči mají vysokou pozici na draftu, vysoký bonus za podpis a třeba si NHL nikdy nezahrají. Jsem strašně rád, že jsem se dokázal prosadil přes všechny talenty Buffala. Oni tu šanci nedostali, já ano. Je to pro mě zadostiučinění," řekl.

V létě čeká útočníka jednávání o nové smlouvě. "Je to otázka vyjednávání. Buffalo má nového majitele, ten do toho bude mít co mluvit. Papírově se ještě vlastnictví klubu řeší,“ říká a věří, že se s vedením týmu dohodne.

Autoři: ,


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze