Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kotalíkovi pomohla ke smlouvě ruská nabídka

11 2003
České Budějovice - Jako by se jednání o nové smlouvě protahovala donekonečna. A najednou se objevila nabídka z ruské superligy a za dva dny byl kontrakt na stole. "Shoduje se s mými představami, jsem spokojený," říká hokejový útočník Aleš Kotalík, který se Buffalu upsal na rok s opcí na další sezonu. "Hrát za Sabres je pro mě prioritou, svoji budoucnost vidím v NHL." Kotalík má nový kontrakt s Buffalem

Jak vlastně vypadá vaše nová smlouva?
Je to roční kontrakt s roční opcí. Jeho výši zvěřejňovat nechci, ale s tím, co jsem požadoval, se poměrně dost shoduje. Smlouva je jednocestná a je hodně postavená na výkonnosti. Pokud by se mi povedlo odehrát novou sezonu tak dobře jako tu poslední, budu na tom docela slušně.

Uvažoval jste i o Rusku nebo to pro vás byla jen vítaná pomoc, jak přimět Buffalo, aby přistoupilo na vaše požadavky?
Nabídka z Ruska byla hodně lukrativní, ale pro mě je prioritou hrát NHL. Je ale pravda, že předtím jsme jednali už dlouho a nikam to nevedlo. Kdežto po nabídce z ruské ligy se najednou všechno domluvilo během dvou dnů. Firma Octagon, která mě zastupuje, odvedla při jednáních skvělou práci.

Za rok se ale čeká v NHL výluka. Uvažujete už o tom, kde budete v takovém případě hrát?
To se ještě nedá říct, závisí to na tom, zda budou hráči pod smlouvou moci nastoupit v extralize. Pokud ano, chci hrát za Budějovice, se kterými mám výborné vztahy.

S Českými Budějovicemi v srpnu i trénujete. Jaké to je potit se v takovém vedru na ledě?
Není to tak strašné, naopak se tam ochladíte. Lepší než venku.

Na jaře jste měl otřes mozku, dnes už jste v pořádku?
Teď už je to dobré. Dal jsem si měsíc pauzu a to mi pomohlo. Trénovat jsem začal koncem května, připravoval jsem se "na suchu" s Lukášem Zíbem a Jirkou Novotným.

Máte nějakého společného kondičního trenéra?
Ne, letní přípravu si řídím sám. Mám sice nějaký tréninkový plán z klubu, ale z něj praktikuju jen nějaké prvky. Sám nejlíp cítím, co potřebuju. Neměním zvyky z loňska, kdy mi pečlivý letní trénink pomohl k povedené sezoně.

Kdy jste vjel poprvé na led?
Bylo to v polovině července s týmem Romana Turka. Pak jsem byl na týdenním kempu v Písku a jsem rád, že se v srpnu můžu připravovat s Budějovicemi.

V Buffalu si vás pochvalují jako střelce, ale i jako důrazného hráče. Zaměřujete se proto víc na silový trénink, posilovnu?
Posiluju hodně, ale nesmí to být na úkor ostatních věcí. Moje hra je založená na bruslení, agresivitě a střelbě, tahle kombinace mě do NHL dostala a nechci na ní nic měnit.

Jak si přípravu zpříjemňujete? Dal jste se taky jako většina hokejistů z NHL  na golf?
Ten jsem hrál už během působení v Budějovicích. Je to skvělá relaxace, většinou jezdíme do Rakouska. Máme to kousek a hřiště tam jsou skvělá. V Rochesteru a Buffalu taky, ale tam je většinu roku na golf moc velká zima.

Chodíte jako pravý Jihočech na ryby?
Dřív jsem si s tátou občas zašel, ale teď už na to není čas.

Někteří hráči odlétají do Ameriky už v těchto dnech. Vy to necháte až na kemp, nebo taky poletíte dřív?
Dřív, ale jen o něco. Potřebuju si zařídit něco ohledně bydlení, zatím jsem v Buffalu měl jen takový apartmán. Teď už mám větší jistotu, že v prvním týmu zůstanu, takže bych se chtěl poohlédnout po něčem stálejším.

Buffalo má nového majitele. Cítíte teď větší jistotu?
Za hráče musím říct, že jsme nikdy žádnou nejistotu nepociťovali. V sezoně všechno klapalo tak, jak má. I když byl tým pod správou NHL, zázemí bylo ideální. A nový majitel teď do mužstva hodně investoval.

Přišel vynikající útočník Drury, trenér Ruff tvrdí, že ofenzivní síla Sabres je největší za posledních šest let. Nemáte obavy z konkurence?
Kdepak, že je Drury v Buffalu, je jedině dobře i pro mě. Mužstvu pomůže, přinese góly. S ním budeme schopni uhrát lepší výsledky. A o svoji pozici v týmu se nebojím, vím, co dovedu a trenéři mi šanci určitě dají.

Jak se vám hraje v prvním útoku se Šatanem?
Ono se to takhle říct nedá, sestava se stejně pořád míchá. Ale Miro je fantastický hokejista. A taky fajn kluk, i když je to trošku samotář.

S kým se v týmu nejvíc znáte?
Spíš s mladšími a svobodnými. Hodně jsem se kamarádil s Vencou Varaďou, než odešel do Ottawy. A na farmě v Rochesteru je pár kluků z Česka nebo ze Slovenska. Mošovský, Bartovič, Novotný. Tak jim držím palce a doufám, že se někdo z nich dostane nahoru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze