Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koťátko úspěšně nahrazuje Faltu

24 2001
Liberec - Když se po třech letech postavil do branky prvoligových hokejistů Liberce, trochu se mu třásla kolena. Svůj debut v Jihlavě, kde Bílí Tygři před dvěma týdny vyhráli 4:3, však Jan Koťátko zvládl. "Zatím nejtěžší byl pro mě ale zápas s Kadaní, kdy jsem se poprvé představil domácímu publiku," přiznává dvaadvacetiletý odchovanec libereckého hokeje. "Ale stačily dvě tři střely a dostal jsem se do tempa."

Role brankářské jedničky v Liberci připadla Koťátkovi poté, co se zranil Pavel Falta, tradiční brankářská opora. Mladý gólman ví, že až přijde čas, bude muset zkušenějšímu kolegovi opět uvolnit místo.

"Jsem s tím smířený. Pavla považuju za jednu z hlavních postav libereckého hokeje," tvrdí Jan Koťátko. "Hlavně abych to do té doby v bráně vydržel," dodává. Po zranění Falty se vedení libereckého klubu netajilo s tím, že chce sehnat kvalitní brankářskou dvojku. Jenže dobrých gólmanů je v českých zemích nedostatek, a tak klub musel sáhnout do vlastních zdrojů. Zatím nemá důvod litovat.

"Jsme rádi, že se Koťátkovi daří. V zápase nás dokáže podržet," říká liberecký manažer Ctibor Jech. Za Liberec zatím Jan Koťátko nasbíral čtyři starty při úspěšnosti přes 94 procent. Tato statistika ho řadí na třetí místo v celkovém hodnocení ligových brankářů. Pořadí vede Pavel Falta.

Naposledy pomohl Koťátko Bílým Tygrům k domácí výhře nad Ytongem Brno 3:1. V sobotním zápase úspěšně vyřešil řadu ošemetných situací. Litoval však, že neudržel čisté konto.

"Je to škoda. Najíždějící útočník si ale stáhl puk do bekhendu a okamžitě vystřelil. Já jsem měl v té chvíli zrovna roztažené nohy a mezi nimi puk proklouzl."

Do liberecké branky si Koťátko odskočil z druholigového Jablonce. Tam je brankářskou jedničkou. Zatím odchytal sedm zápasů. Úspěšnost má nižší než za Liberec - 91,79 procenta.

"V Liberci kluci víc brání, mají víc zkušeností a udělají míň chyb. V Jablonci si zase víc zachytám," usmívá se brankář. Pohled do statistik potvrzuje, že práce má v Jablonci opravdu nad hlavu. Například v utkání v Hradci Králové měl celkově 51 úspěšných zásahů.Najdete na iDNES.czmobilní verze