Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bída v přípravě? Zajímají mě jen mistráky, říká hradecký kouč

DUMÁNÍ. Příprava hokejistů Mountfieldu skončila výsledkovou bídou, ale kouče Petera Draisaitla spíš zajímá, jak si povedou v extralize. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

13 2013
Přesně před dvaceti lety byl prvním trenérem hradeckých hokejistů v jejich extraligové premiéře vyhlášený stratég Karel Franěk, který přišel od rivalů z Pardubic. Po dvaceti letech bude v hradecké extraligové éře tím druhým Peter Draisaitl. "Je to ohromná výzva pro všechny aktéry, kteří tady s hokejem mají co do činění, pro hráče, realizační týmy, ale také pro město a hradecké organizace," říká před zápasem na Spartě Draisaitl.

Hradecký kouč musí dát mužstvo do kupy i kvůli letnímu stěhování, jež podle něj může na hráčích zanechat stopy. "Je to nestandardní situace a je na nás, co s tím uděláme," dodal Draisaitl.

Jak náročná bude sezona vinou těchto okolností?
Jsme v takové pozici, že každá sezona je pro nás těžká, a nezáleží na tom, jestli hrajeme v Budějovicích, Hradci, nebo ve vesmíru. Nemůžeme se na nic vymlouvat. Musíme si hledět svého a chtít se poprat s každým soupeřem.

Žádný z vašich soupeřů se však přes léto nestěhoval do nového prostředí. Jak se to projeví?
To máte pravdu. Hodně jsme se bavili o tom, jak to zapůsobí, ale já si myslím, že teď už to nemůže být problém.

Fotogalerie

Momentky z přípravy Mountfieldu HK

Pojďme k přípravě. Výsledkově se vám nepodařila. Jste zklamaný?
Nezklamalo mě vůbec nic. Výsledky jsou fakt, ale teď už nikoho nezajímají. Důležité jsou pro mě výkony počínaje pátkem.

To jste klidný i po sedmi porážkách?
Já jsem vždycky klidný. (úsměv)

A nevnímáte to jako zdvižený prst, když jste prohráli s kvalitními evropskými týmy?
Jasně, jenže když třikrát prohrajete o gól, dá se to jakkoliv analyzovat. Záleží, proti komu zrovna hrajete, takže to musíte brát s nadhledem.

Do sezony vstoupíte s dvojicí mladých brankářů Kacetl - Kantor. Ani jeden nemá s extraligou větší zkušenosti. Komu z nich více věříte?
To je pravda. Ale máme tu složený tým a já mu věřím. A vzpomeňte si, kdo chytal poslední finále extraligy.

Dva mladí gólmani, zlínský Sedláček a plzeňský jednadvacetiletý Marek Mazanec.
Tak vidíte. Máme mladé brankáře, ale na profesionální úrovni už si něco odchytali. V brance máme stabilitu a já jsem s oběma spokojený.

Vedení klubu oznámilo, že chce v prvním roce hlavně tým zachránit v extralize. Jak to cítíte vy? Říkáte, že vás zajímá zlepšování mužstva. Má sílu na víc?
Ano, to mě zajímá nejvíc. Chci vědět, jestli můžu tým posunout ještě dál. A já věřím, že to možné je. Vyhnout se baráži je v prvním roce účinkování v Hradci opravdu to nedůležitější. Potom je důležité stabilizovat hradecký klub a teprve následně se podíváme, kde máme slabé stránky a jestli je nutné tým posílit. V profesionálním sportu ale nemá cenu dívat se až příliš dopředu.

O hradeckého fanouška musíte bojovat. Zvládnete to jako nový klub? Čím ho přesvědčíte?
Je důležité získat si přízeň celého okolí. To vnímám jako základní věc. Když to nedokážeme, nemáme pro koho hrát. Bez podpory je to ve sportu těžké. Já doufám, že na naše domácí zápasy přijdou. S jakým přístupem, to zatím neovlivníme. K čemu se naopak dopracovat můžeme, je to, že dostaneme do ochozů i lidi, kteří už na stadion dřív chodili. Když už přijdou, je na nich, jestli se jim bude líbit to, co uvidí na ledě.¨

Návrat extraligy v Hradci K. je tady. Co ovlivní výsledek?

Na co se mohou fanoušci Mountfieldu HK těšit?

Dát přesnou odpověď na tuto otázku nejde nikdy, ale v případě hradeckého mužstva je to před jeho premiérovou sezonou na východě Čech přímo věštění z křišťálové koule.

Je třeba vyjít ze základního východiska - kádrem Mountfield nováček určitě není, místem, kde bude od letošní sezona doma, jednoznačně ano. Co dalšího může mít důležitý vliv na to, jak premiérová sezona v Hradci dopadne?

  • 1. Kádr týmu - Zůstal téměř stejný, jako byl loni v Českých Budějovicích, přesto se ho početně minimální změny výrazně dotkly. Odešli totiž výborný brankář Jakub Kovář a ostřílený útočník Aleš Kotalík, borec s dlouholetými zkušenostmi z NHL. Takoví hráči musejí chybět každému mužstvu, zvlášť když Kovář chytal v reprezentační formě a Kotalík byl nejlepší v kanadském bodování týmu.
  • 2. Chybějící střelci? Loni byl nejlepší kapitán Jiří Šimánek, osmnáct gólů není málo. Jenomže v přípravě se mužstvu střelecky moc nedařilo, jen při jediných dvou výhrách (nad Plzní a Hamburkem) a při prohře se Salcburkem se tým přehoupl přes dvě vstřelené branky, což dává nevalný průměr.
  • 3. Tým bez hvězd - Po příchodu se Jaroslav Kudrna stane společně s Františkem Ptáčkem asi nejznámějším jménem, jinak mužstvo působí nenápadně. Někdy to ale nemusí být na škodu a dá se to nahradit týmovým duchem. Proč by tato varianta nemohla platit tentokrát?
  • 4. Mladí brankáři - O odchodu Jakuba Kováře už byla řeč, vedení klubu přivedlo k dvaadvacetiletému Pavlu Kantorovi stejně starého Ondřeje Kacetla, z hradeckých u týmu zůstal navrátilec z Kanady Jaroslav Pavelka, jemuž je dokonce jen devatenáct. Všichni tři mají určitě ohromný potenciál, ale zkušeností moc nikoliv. Zvládnou tak náročný úkol?
  • 5. Nové prostředí - Přestože jsou hokejisté zvyklí cestovat, stěhovat se a přizpůsobovat se novému prostředí, přesun celého týmu je nezvyklý. Na domácí stadion si teprve zvyká, stejně jako na širší kluziště, než bylo v Českých Budějovicích. Čas ukáže, jak bude hradecký stadion opravdu domácím prostředím.
  • 6. Fanoušci - Tým přijali možná až nečekaně příznivě, na zápasy European Trophy jich až na jednu výjimku přišlo pokaždé přes tisíc. Jak vezmou tým za svůj, se ale ukáže až v extralize a zvlášť ve chvíli, kdyby se mu nedařilo. Přece jen pouze několikatýdenní vazba může být z tohoto pohledu hodně vratká.
  • 7. Nepřízeň okolí? Pro mnohé hokejové příznivce nyní bude hradecký klub tím, kdo extraligu z tradičního hokejového místa, kterým České Budějovice rozhodně jsou, odcizil. Tým Mountfieldu HK se musí připravit na to, že jim právě tuhle skutečnost budou fanoušci soupeřů asi hlavně na začátku dost často připomínat a ne vždy to může být příjemné.


Bodování

61

Milan Gulaš

Plzeň

56

Tomáš Mertl

Plzeň

53

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

29

Tomáš Mertl

Plzeň

28

Martin Růžička 27

Třinec

23

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 49 27 6 9 7 164:113 102
2. Hr. Králové 49 25 7 7 10 139:92 96
3. Třinec 49 24 6 6 13 137:110 90
4. Vítkovice 49 25 3 5 16 149:113 86
5. Kometa 49 22 6 8 13 138:109 86
6. Zlín 49 17 8 4 20 112:132 71
7. Pardubice 49 18 5 6 20 119:133 70
8. Olomouc 48 15 8 7 18 115:126 68
9. Liberec 48 15 9 3 21 120:133 66
10. Sparta 48 16 5 6 21 127:139 64
11. Chomutov 49 12 9 9 19 123:146 63
12. Ml. Boleslav 49 15 5 7 22 110:127 62
13. Jihlava 48 10 7 7 24 97:131 51
14. Litvínov 49 10 6 6 27 115:161 48

Najdete na iDNES.czmobilní verze