Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Martinec je v mezinárodní Síni slávy

29 2001
K o l í n n a d R ý n e m - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Další velké pocty se dočkal český hokej. Pár hodin před večerním duelem s Německem byl do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace uveden asistent reprezentačního trenéra Vladimír Martinec. "Samozřejmě je to čest. Dostal jsem se tak vlastně mezi nejlepší hráče na celém světě," přiznal dvaapadesátiletý bývalý útočník. Spolu s ním převzali ocenění další hokejové legendy Dave King, Sergej Makarov, Ulf Sterner a Hans Rampf. Martinec je jedenáctým Čechem v Síni slávy, kde mezi jinými trůni od minulého roku i opěvovaný Wayne Gretzky.

"Byl bych rád, kdyby se i teď začalo o této symbolické ceně více u nás mluvit," přeje si trojnásobný mistr světa. "Vždyť ani já jsem ještě před rokem moc nevěděl, o co jde." Slavnostní ceremionál řídil sám předseda mezinárodní federace Rene Fasel, postupně četl zářivé okamžiky z kariéry všech přítomných.

"Já to jistě dostal za své hráčské působení. Vždyť o mé současné trenérské práci nepadlo ani slovo," všimlo si bývalé pravé křídlo. Vedle něj stál v černém saku legendární ruský forvard Sergej Makarov, člen obávané úderné legie Fetisov, Kasatonov - Makarov, Larionov, Krutov. Černovlasý Makarov se zúčastnil celkem jedenácti světových šampionátů, vybojoval osm titulů.

"Všichni hokej stále milujeme. A hlavně nám dal spoustu kamarádů, toho si vážíme nejvíce," mluvil za všechny legendy Dave King, někdejší kouč kanadské reprezentace a teď šéf střídačky nového týmu NHL Columbus Blue Jackets. Martinec si kvůli hektickému programu národního týmu nestačí ani váhu ocenění pořádně uvědomit, natož oslavit. "Možná v příštím týdnu, to by mělo být volněji," uvažuje kouč.

"No jo. Ale vždyť já budu muset asi klukům něco koupit. Zápisné, ne?" vtipkuje. Mezi světové osobnosti se měl původně dostat už minulý rok na mistrovství v Petrohradu, ze slávy ale nakonec sešlo. "Ani nevím proč," pokrčí rameny. Dopoledne se na chvili pobavil se synem a vnukem, oba se za ním přijeli podívat. Martinec junir totiž působí v německé lize, hraje za Iserlohn.

Kdo je Vladimír Martinec?
Současný kouč patří k nejúspěšnějším útočníkům československé hokejové historie. V letech 1965-78 a 1979-81 oblékal dres Pardubic, z vítězné trofeje pro mistra ligy se mohl radovat v roce 1973. Hbité pravé křídlo čtyřikrát vévodilo anketě o hokejistu sezony, tento rekord překonal až gólman Dominik Hašek. Během 14 ligových ročníků nastřílel 343 gólů. Reprezentoval na jedenácti mistrovství světa, třikrát se stal šampionem (v letech 1972, 1976 a 1977) a v roce 1976 byl navíc vyhlášen nejlepším útočníkem.

Trenérskou kariéru začal v sezoně 1987/88, hned v dalším ročníku získal s Pardubicemi titul a radost znásobilo i ocenění pro kouče roku. Narodil se 22. 12. 1949 v Lomnici nad Popelkou. Asistoval u všech památných úspěchů českého hokeje v devadesátých letech, prožil zlato na olympiádě v Naganu, titul v Lillehammeru 1999 i o rok pozděli v Petrohradu.

Kdo z českých osobností je v mezinárodní Síni slávy?
1997 - Vlastimil Bubník, Jaroslav Drobný, Vladimír Kostka, Václav Nedomanský, Vladimír Zábrodský
1998 - Karel Gut, Jiří Holeček
1999 - Jiří Holík, Oldřich Machač, František Pospíšil
2001 - Vladimír Martinec

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze