Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč neměl jasno jen o Hlinkovi

22 2004
Praha - "Budete možná překvapeni, kolik hráčů z Evropy zůstane v nominaci," říkal už před časem Slavomír Lener, který povede hokejovou reprezentaci na začínajícím mistrovství světa. A měl pravdu. I při přetlaku hokejistů z NHL se nakonec do finálního výběru protlačilo osm zástupců extraligy nebo evropských soutěží.

Zatímco Čajánek nebo Modrý se na šampionát budou dívat v televizi, na ledě budou bojovat Novák, Hejda, Sup nebo mladík Průcha.

Poté, co trenér národního týmu Slavomír Lener přečetl jméno Martina Straky, vedle sedící Jaromír Jágr poplácal zkušeného centra po ramenou a zvolal: "Hezky!" Byl to jen žert, Straka, stejně jako on, měl nominaci na mistrovství světa jistou.

Někteří hráči ale neměli jasno do poslední chvíle. Když se po zápase s Kanadou zavřely dveře reprezentační kabiny s reliéfem ve tvaru lví hlavy, napětí by se dalo krájet. Pak se zadním východem trousili hráči: rozesmátý Průcha a naopak tajemně se tvářící útočník Sup. Oba už věděli, že jedou.

Trenéři měli jasno o něco dřív. Do poslední chvíle řešili jen otázku: Vašíček, nebo Hlinka? Vyřešili jí až po skončení zápasu s Kanadou. Čtrnáctým útočníkem bude Jaroslav Hlinka, který tak poměr pětadvaceti hráčů, kteří zůstávají v týmu, posunul na 9:16.

"Rozhodlo pro něj to, že s námi odjezdil všechny možné turnaje po Evropě," řekl Lener. "Kdykoliv jsme potřebovali, přijel. Navíc je to pro něj poslední možnost hrát na domácím šampionátu, kdežto Pepa Vašíček je mladý, má toho spoustu před sebou."

Hlinka i obránce Radek Hamr nebudou zapsání na soupisku, trenéři si nechávají prostor pro doplnění buď čtrnáctého útočníka, nebo osmého obránce podle vývoje v turnaji. "Jsou ale právoplatnými členy týmu, program pro ně bude stejný, jako pro ostatní," řekl kouč Slavomír Lener.

Z nominace vypadli tři hráči z NHL: Rachůnek, Vašíček a Modrý. Poslední dva navíc reprezentovali před rokem na mistrovství světa ve Finsku. "S Jardou Modrým jsme byli domluveni, že nemá nominaci jistou, že se o ni musí poprat," tvrdí Lener. "Oba dva jsme věděli, do čeho před turnajem jdeme."

Ve výběru jsou čtyři hráči z evropských soutěží: brankář Dušan Salfický, obránci Jan Hejda a v záloze Radek Hamr, a pak útočník Jaroslav Hlinka. Pro Hejdu zřejmě rozhodla tvrdost, pro jeho slávistického kamaráda Jana Nováka zase ofenzivní schopnosti.

"Novák byl jediným obráncem, který drží hokejku napravo. Umí vystřelit, rozehrát... V extralize byl ofenzivně nejlepším bekem," vysvětluje Lener.

Snové dny prožívá pardubický mladík Petr Průcha, nakonec se do hvězdného výběru vešel. "Zápisné? Tomu se snad vyhnu," směje se. "Dost na tom, že vždycky sbírám puky."

Největší hvězdy českého týmu:
JAROMÍR JÁGR, MARTIN STRAKA, VÁCLAV PROSPAL, ROMAN HAMRLÍK, MARTIN HAVLÁT, TOMÁŠ VOKOUN, JAROSLAV ŠPAČEK, DAVID VÝBORNÝ, RADEK DVOŘÁK.

Které hvězdy chybí:

PETR ČAJÁNEK - podle vysvětlení asistenta Stavjani je pro hráče jeho kalibru post třináctého útočníka málo.
JAROSLAV MODRÝ - hokejista, který podle trenérů neměl místo jisté. Asi rozhodlo to, že se mu příliš nepovedly dva přípravné zápasy.
ROMAN MÁLEK - byl vyřazen z kádru už v neděli v noci, aniž dostal valnou šanci se v přípravě předvést.

Kdo dostal nečekanou příležitost:

PETR PRŮCHA - motorová myš. Po ledě létá jako blázen, jeho úkolem bude rozčeřit napadáním obranu soupeře a připravit tím šance pro zkušenější spoluhráče. Mistrovství pro něj může být vstupenkou do NHL.
JAN NOVÁK - obránce, který si nominaci vystřílel. Měl výbornou sezonu, je jediný pravák v obraně. Otázkou je, jak bude stačit defenzivně.
JAN HEJDA - zadák, který je v týmu jako varianta pro zlého muže. Kouč potřebuje mít k dispozici hráče, který bude srážet soupeře na potkání. Loni se mu to na MS dařilo, občas ale nestačil jistit útočícího kolegu Kadlece.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze