Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jágr udělá všechno, ať to není jen výlet, myslí si Reichel o olympiádě

Robert Reichel, nyní kouč reprezentace U16, dříve i trenér extraligového Litvínova. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

7 2014
Jeho vrstevníci Jágr a Nedvěd se chystají na olympijský turnaj v Soči, on bude v příštích třech dnech cepovat jejich následovníky na střídačce reprezentace U16. Roberta Reichela, kapitána zlaté generace českého hokeje, v Mostě a Litvínově čeká Turnaj čtyř. Pak už bude u televize hltat sportovní přenosy. "Těším se. Našemu týmu přeju úspěch. Když hráči podřídí všechno mužstvu, pak je šance," burcuje olympijský šampion.

Na zlato je v Soči podle Reichela až sedm kandidátů. "Krátkodobý turnaj je o momentální výkonnosti, o dobře fungujícím systému a hlavně o brankáři. Pokud se všechno skloubí dohromady, může z toho vypadnout medaile," věří Reichel a nemyslí si, že Nagano 1998 je neopakovatelné: "Všechno se může opakovat."

Přestřelky kolem Hadamczikovy nominace Reichel nechápe. "Zbytečně moc se to probírá, dává to akorát negativitu na celý náš hokej. Trenér hráče sleduje celou sezonu, má na ně svůj názor. Pokud někdo kritizuje teď, je to neadekvátní. Ať se to vyhodnotí až po olympiádě," vybízí bývalý výtečný centr.

Čtyřicátníci Jágr s Nedvědem v olympijské sestavě, tomu se Reichel jen pousmál. "Když se na to podíváme z jiného úhlu, tak je asi něco v českém hokeji špatně, protože by tam měla být už úplně jiná generace," uvažuje Reichel. "Na druhou stranu pokud mají výkonnost a jsou nominovaní, tak věřím, že udělají maximum pro to, aby to nebyl jen výlet." Aby zase dorostla zlatá generace, o to se jako trenér mládeže v Litvínově a coby kouč reprezentační "šestnáctky" snaží i Reichel.

Hokejový Turnaj čtyř zemí týmů U16

Program:
Rusko - Finsko (Most) 14.00 PÁ
Česko - Švédsko (Most) 17.30 PÁ
Švédsko - Rusko (Litvínov) 14.00 SO
Česko - Finsko (Litvínov) 17.30 SO
Finsko - Švédsko (Litvínov) 12.00 NE
Česko - Rusko (Litvínov) 17.30 NE

"Kdo chce dneska být dobrý v hokeji, musí tomu dávat sto až dvě stě procent. Pak může hrát v NHL a reprezentaci. Je to jen o práci, talent je pouze bonus. Kdo si myslí, že nemusí dělat maximum, zanikne a neuslyšíte o něm."

Reichel patřil ke kritikům výchovy české hokejové mládeže. Nyní už vidí posun. "Určitá naděje tady je. Musíme s hráči pracovat, mluvit, pořád opakovat, co po nich chceme. Buď to zlomíme, anebo zůstaneme tam, kde jsme. Největší plus je otevření akademií v klubech po celé republice. Vypadá to se, že jsme na dobré cestě."

A nepovinně "povinní" mladíci v extralize? Podle Reichela záleží na tom, kolik si který hráč odkroutí minut při zápase. "Pokud nastoupí na dvě tři střídání, tak je to nesmysl a výkonnost jde dolů. To už je pro něj lepší juniorka," soudí Reichel. "Pokud pravidelně nastupuje ve třech lajnách, je to pozitivum pro něj i pro celý hokej."

V pátek se Švédskem v Mostě, pak už v Litvínově v sobotu s Finskem a v neděli s Ruskem, toť plán Reichelovy "šestnáctky" na Turnaji čtyř. "Pro tuhle kategorii to je vrchol, první velká prověrka, tempo bude obrovské," tuší trenér; do týmu nominoval i syna Kristána. "Uvidíme, s čím přijedou Švédové a Finové, sám jsem zvědavý. Rusko má abnormálně vyspělé hráče, kteří ani na patnáct nevypadají."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze