Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo přiletí na hokejové MS? Stojím i o Vrbatu, řekl kouč Růžička

Vladimír Růžička | foto:  Michal Růžička, MAFRA

13 2014
Přilákat hvězdy z NHL na květnové mistrovství světa je v olympijském roce zatraceně těžké. Letos se však nabízejí hokejisté, kteří na hrách v Soči nebyli. Kouč Růžička o ně stojí a šéftrenér Lener vyrazil na inspekci do zámoří.

Před čtyřmi lety by posily z NHL pro mistrovství světa spočítal fanoušek na prstech jedné ruky. Na turnaj do Německa tehdy ze zámoří přiletěly čtyři: Tomáš Vokoun, Ondřej Pavelec, Jakub Voráček a Michal Rozsíval.  Ostatní byli unavení, zranění nebo je nepustil klub.

Tip na zájezd

Jeďte podpořit českou hokejovou reprezentaci na mistrovství světa. Nabídku zájezdů najdete na dovolena.idnes.cz

Omluvenky se množily tak, až Jaromír Jágr po prohře s Norskem praštil do stolu a ve slavném proslovu promluvil o tom, jak by měli být hokejisté v zámoří vděční "nároďáku", jehož dřívější úspěchy jim pomohly ke kariérám v NHL.

Letos by se mohl scénář bez většiny prvotřídních "herců" opakovat. Světový šampionát, který začíná 9. května v Bělorusku, se koná necelé tři měsíce po olympiádě v Soči. A v mezidobí svádí spousta potenciálních reprezentantů vysilující bitvy o postup do play-off NHL.

"Vývoj v zámoří sleduju," řekl MF DNES hlavní trenér národního mužstva Vladimír Růžička, který paralelně vede Slavii v předkole play-off. "O hráče z NHL máme samozřejmě zájem, ale olympijská sezona je děsně dlouhá a víme, jak jsou po ní ti hráči unavení nebo jaké mívají zdravotní problémy."

Růžička ví, o čem mluví. Právě on zažil sérii zklamání při MS 2010, kdy si na seznamu nominovaných musel škrtat jedno jméno za druhým. "Tehdy nám přiletěli čtyři hráči a z toho dva brankáři," připomněl. Přesto tým nakonec vyválčil senzační zlaté medaile.

Přijede Hudler? Bez komentáře

V sezonách, v nichž se olympijský turnaj nekoná, je přitom účast hvězd z Ameriky a Kanady mnohem hojnější. Na loňském MS ve Stockholmu měl Alois Hadamczik z NHL k dispozici celý tucet hráčů.

Letošní nominace by však nemusela být tak chudá na hvězdy ze zámoří jako ta v roce 2010. V klubech NHL totiž působí spousta hokejistů, již si olympiádu nezahráli a v únoru dva týdny odpočívali. Mezi nimi jsou Radim Vrbata, Jiří Hudler, Jakub Kindl, Jiří Tlustý, Tomáš Fleischmann nebo Jan Hejda, jenž ovšem působí v Coloradu, které najisto míří do play-off.

Gólová radost spoluhráčů z Calgary. Vlevo je střelec Jiří Hudler, blahopřeje mu

Jiří Hudler (vlevo)

Radim Vrbata (uprostřed) z Phoenixu přijímá gratulaci ke vstřelenému gólu od...

Radim Vrbata (vlevo)

Na hraně se pohybuje Phoenix, jenž ve středu ztrácel na postupové místo dva body a kde hrají hned čtyři Češi. Pokud by Coyotes do play-off neprošli, stál by Růžička o všechny včetně Vrbaty, s nímž měl před čtyřmi lety rozepře ohledně nominace na MS.

"Když bude mít Radim zájem, rád ho v týmu uvidím. Nemám s tím žádný problém. Něco jsme měli v minulosti, ale na to se vůbec nedívám. Já se budu řídit tím, co je nejlepší pro český hokej," prohlásil nový reprezentační trenér.

Vzhledem k tomu, že bez šance na play-off je Calgary, by mohl na MS přiletět i Jiří Hudler. Ten však před čtyřmi roky odmítl pod Růžičkou reprezentovat, protože předtím nedostal pozvánku na OH do Vancouveru. Trenér zatím jeho jméno ponechal bez komentáře.

S hokejisty v NHL je nyní v kontaktu svazový šéftrenér Slavomír Lener, jenž se vydal na dvoutýdenní inspekci do Ameriky. Zajímat se bude i o dvojici Pavelec, Frolík z Winnipegu  nebo o trio českých veteránů z New Jersey Jágr, Eliáš, Židlický. Ti však stále živí šanci na play-off a vzhledem k věku a k vytížení na olympiádě se jejich případný start nejeví příliš reálně.
"Počítám, že za dva až tři týdny bude situace jasnější," řekl Růžička.

Kdo se mu ze zámořské NHL uvolní?

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze