Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Venera: Slavia se dá porazit

Karlovy Vary - Znojmo: trenér Venera - Karlovarský trenér Zdeněk Venera udílí pokyny svým svěřencům. | foto: Stanislav PeteleMF DNES

8 2008
Karlovy Vary - Velkoklub proti trpaslíkovi, luxusní hala proti plechovce. To jsou srovnání, která slýchají karlovarští hokejisté v extraligovém finále s pražskou Slavií. "Všichni nás podceňují, to je pravda," souhlasí i karlovarský kouč Zdeněk Venera. Hlavu si tím ale neláme.

"S tím se nedá nic dělat. Vary si pozici uznávaného a respektovaného klubu teprve budují. Někomu se může zdát deset let jako dlouhá doba, ve srovnání s ostatními kluby je to ale pořád strašně málo. Chce to nějaký čas."

Jak dlouhý?
Hala už za chvilku bude. Stačí pár solidních výsledků a pořádní hráči. Všechno se už pomalu naplňuje. U nás teď nevidím zbytečného hráče. Hráče, se kterým je zbytečné ztrácet čas, který se nebude ještě zlepšovat. Buď tu máme bojovníky a tahouny nebo mladíky, kteří mužstvo sice ještě netáhnou, za pár let to tu ale převezmou, nebo jsou tu. Máme tu hráče dobré ve hře dopředu i dozadu. O předchozích letech jsem tohle říct nemohl.

Takže s týmem jste spokojený?
Kádr se ozdravil. Posílilo se karlovarské jádro, je tu spousta místních. A další se tu zabydleli. Když je hodně domácích hráčů, je to vždycky dobré. Ve zlomových momentech se právě tohle projeví. To jsou ty otočené zápasy. Když se prohrává o dva góly a mužstvo nedrží pohromadě, tak to prostě zabalí. Nebo alespoň pro vítězství neudělá tolik.

To není váš případ. Jste ve finále.
Dostat se až takhle daleko, k tomu je zapotřebí spousta okolností. Hráči nesmí marodit, tým si musí věřit. K tomu ještě trochu víc štěstí...

...říkal vám to někdo? Měli jste štěstí?
Ne. Proč? Ve finále jsme zaslouženě. Kdo není úplně slepý, ví to. Mužstvo je ve formě, na rozdíl od loňského předkola, kdy nám ze základního sestavy zbylo pár klíčových hráčů. A ti byli ještě tak utahaní, že to bylo špatné. Letos jsme měli zranění mnohem míň, kádr není tak zdevastovaný.

Přál jste si Slavii?
Soupeře si ve finále, a vůbec v play-off, nejde vybírat. Kdo se tam dostane, to jsou už všechno kvalitní týmy. A že je Slavia zvučnější? To se nedá nic dělat. Je to mužstvo z hlavního města, s mnohem delší tradicí. Ve finále jsou počtvrté, mají spoustu hráčů se zkušenostmi s play-off. Byli na olympiádách, na mistrovstvích světa. Mají silné sponzory, velkou halu. To ale neznamená, že se nedají porazit.

Věří se ale spíš Slavii. Stejně jako v semifinále s Budějovicemi.
Taky jsme se pak nasmáli, když jsme zjistili, že tam měli na finále zamluvený hotel Slavia i Liberec. Mimochodem, byl to moc pěkný hotel. Ve Varech neměl zajištěný hotel nikdo.

Slavia vytvořila na rozhodčí v předchozích zápasech velký tlak. Nemáte z toho strach?
Počítali jsme s ledasčím a jsme připraveni na všechno. Otázkou je, co můžeme a co nemůžeme ovlivnit. Věci, které nezměníme, jen odvádějí pozornost od našeho hokeje.

Na zápasy je to 1:1, teď hrajete dvakrát doma.  Máte blíž k titulu?
Šance je vždycky. Slavia ale jela do Třince taky za stavu 1:1 a pak tam vyhrála oba zápasy. Ještě není vůbec nic hotové. Slavia hraje venku dobře celou sezonu, nečeká nás nic lehkého.

Zápasy doma vám ale vycházejí. Platí pro vás pořekadlo: můj dům můj hrad?
Po každé akci, vydařené střele nebo střetu, celá hala zabouří. Hráčům se pak v takovém prostředí hraje líp, víc se vyhecují. Ve čtvrtfinále i semifinále to bylo parádní. Hráči si to vychutnávali. Diváci byli šestým hráčem a mají velkou zásluhu na tom, že jsme ve finále.

O část z nich teď přijdete. Nesehnali lístky.
Doufám jen, že lidé, kteří chodili na hokej pravidelně a dostali se lístkům, vytvoří bouřlivou atmosféru... Vedení klubu situaci nezávidím. Vyjít vstříc opravdu všem, to teď asi opravdu nejde. Zájem o lístky je několikanásobný. Není možné ho uspokojit. K finále to ale patří, je to tak všude.

Čekal jste takový zájem? Pamatujete?
Když jsem přišel do Varů, říkal jsem, že se těším na to, až tu jednou bude problém sehnat lístky na hokej. Teď jsem se dočkal. Na jednu stranu mě to těší, je to určité vysvědčení naší práce. Na druhou stranu chápu  problémy, které s tím souvisí.

. Jak jsem sháněl lístky na finále?

Josef Řezníček, obránce Karlových Varů

Na začátku play-off jsme dostali jasné instrukce, co je a co není pro nás jako hráče k dispozici. O další věci jsme žádat neměli, kapacita stadionu je omezená. Kvůli tomu jsem si to hned na začátku zařídil se svými známými. Dal jsem jim jasně najevo, kolik můžu mít lístků. A když se někdy vyskytne něco navíc, dám jim včas vědět.

Žádný velký problém s tím nemám. Je sice smutné, že se spousta lidí nedostane na hokej. Velká hala ale zatím nestojí.

Bylo jasné už dopředu, že zájem bude obrovský. Zažil jsem to už hodněkrát. A hodněkrát se na spoustu lidí prostě nedostalo.

Dřív bývaly v play-off i zápasy, které se televizí ani nepřenášely. Lidé museli být dvojnásob smutní než teď. Pro nás je to stejné, naše rodiny nejsou žádné výjimky. Máme pár lístků na hlavu. Za nás se všem mohu jen omluvit, že jsme jim to tak trochu našimi výkony zavařili (usměje se).

Druhá otázka je, kolik lístků se opravdu prodávalo na hlavu. Věřím ale, že vedení tohle nedorozumění napraví.

Byl bych rád, kdyby kvůli tomu lidé nezanevřeli na karlovarský hokej. Aby neházeli vinu jen na vedení a příště přišli na některé i nepopulární zápasy v základní části. Aby se stali opravdovými fandy a nechodili na hokej jen v době, kdy je mužstvo nahoře.

Zdeněk Venera, trenér Karlových Varů

Pro rodinu sháním vstupenky hodně těžko. I z toho důvodu přijela její velká část do Prahy, kde takový problém s lístky nebyl. Kolik lidí za mnou přijelo? Napočítal jsem jich čtrnáct (smích).

 Na zápasy do Varů jsem to ale musel maximálně omezit. Mám tu manželku, přijedou za mnou rodiče. Když bude nějaká rezerva, přijede možná ještě švagr nebo někdo další z rodiny. Je to zkrátka těžké pro všechny.

Pamatujete? Když jsem přišel do Varů, říkal jsem, že se těším na to, až tu jednou bude problém sehnat lístky na hokej. Teď jsem se dočkal. Na jednu stranu mě to těší, je to určité vysvědčení naší práce. Na druhou stranu chápu problémy, které s tím souvisí.
Vedení klubu situaci nezávidím.

Vyjít vstříc opravdu všem, to teď asi opravdu nejde. Zájem o lístky je několikanásobný. Není možné ho uspokojit. K finále to ale patří, je to tak všude.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze