Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Výborný před derby: Nevím, jaký mrak se nad Spartou vznáší

František Výborný

21 2008
Pět proher v řadě. Hokejovou Spartu deptá nezvykle dlouhá černá série. "Nevím, jaký mrak se nad Spartou vznáší," přemítá trenér František Výborný. Dnes svůj tým povede v derby proti Slavii. Městský rival Sparty je naopak v pohodě, extralize vládne.

"Do zápasu jdeme s tím, že jsme v situaci jako před dvěma lety, kdy jsme se škrábali do play-off, nikdo nám nevěřil a nakonec z toho byl titul. Sice je říjen, ale pro nás je to právě takový zápas," vzhlíží Výborný k sezoně, kterou zakončil finálový triumf právě nad Slavií.

Jak na vás špatná série týmu doléhá?
Prohrajete pět zápasů za sebou, určitě se necítíte nejlépe. Co k tomu říct? Přemýšlíte, proč, jak, díváte se na ta DVD ze zápasů. Vidíte chyby, ale také to, že hra není tak špatná. Ale každou chybu nám soupeř potrestá a taháme za kratší konec. Vždyť kromě zápasu ve Vítkovicích byla všechna utkání naprosto vyrovnaná, dokonce jsme měli k vítězství blíž.

Co se tedy stalo?
Třeba s Litvínovem za stavu 3:3 uděláme faul a soupeř přesilovku využije. S Plzní vedeme 1:0, za deset vteřin je to 1:1. Pak je to 2:1, říkám, pánové, už se to nestane, a za chvíli je znovu vyrovnáno. To jsou věci, které se opakují. Kdyby se nám podařilo tyto individuální chyby nedělat, najednou uvidíte, že je bodů víc a tyhle problémy nejsou. Ale bohužel. Musíme si to vyžrat až do konce a snad se z toho dna odlepíme.

Žemlička dnes vstoupí mezi legendy Sparty


V hale Sparty dnes před derby čekejte velkou slávu: pod strop Tesla Areny vystoupá sedmý dres klubové legendy.

A oslavovat se bude muž, který s 565 body vede historickou tabulku produktivity všech sparťanů – bývalý útočník Richard Žemlička. "Je to obrovská pocta, zadostiučinění za celou moji hokejovou kariéru," říká dnešní kouč dorostu Sparty.

Budete před vyhlášením nervózní, třeba jako před zápasy?
Spíš čekám nádherný pocit, bude v tom i trošku nostalgie. Myslím, že jsem hokeji obětoval všechno.

Podobné ceremoniály jsou chvílemi na vzpomínání, co se vybaví vám při spojení Žemlička a Sparta?
Samozřejmě tři tituly, které jsme získali za mého působení v klubu. Celkově jsme za dobu, co jsem byl ve Spartě, měli uvnitř týmu vždycky vynikající partu, rozuměli jsme si. Díky tomu, že jsme táhli za jeden provaz, jsme dokázali dělat dobré výsledky.

Zato teď se Sparta trápí. Věříte, že proti Slavii zlou sérii prolomí?
Za mojí kariéry jsme měli řadu let velmi kvalitní mužstvo, ale touhle dobou jsme nebyli pokaždé na prvních příčkách. A dá se říct, že se teď historie opakuje. Je otázka, kdy se mužstvo nakopne – pevně věřím, že to bude tímto zápasem, hraje se s prvním týmem tabulky, a ještě se Slavií. Je potřeba trochu klidu na hokejky a Sparta se znovu dostane tam, kam patří.

To vy teď patříte na střídačku dorostu Sparty, tým vedete s bývalým spoluhráčem Pavlem Geffertem. Kariéru u mládeže jste měl v plánu?
Chtěl jsem hlavně zůstat u hokeje. Dostal jsem nabídku od Sparty dělat mládež a ta práce mě baví – vždyť lední hokej mě bavil a baví celý život. Navíc si dělám i trenérskou jedničku, v budoucnu bych chtěl trénovat i chlapy.

Pamatujete takové černé období ve Spartě?
Pět zápasů v řadě jsme asi neprohráli. Ale v každém mém působení ve Spartě byla období, kdy se nedařilo a nakonec sezona většinou dopadla dobře. Není proto namístě propadat nějaké panice. S čistou hlavou musíme pracovat co nejlépe, dělat ty jednoduché věci a od nich se odrazit. Chodit tady s hlavou v písku, nebo omdlívat, to nemá smysl. Mužstvu nemůžete vytknout to, že by nechtělo. Na zápasech vidíte, jak kluci dřou. Nevím, jaký mrak tady sedí, že nám to štěstí chybí. Samozřejmě to není jenom o štěstí. Kluci mu jdou naproti, pracujou na tréninku i v zápase. Bohužel to zatím nepřináší efekt. Psychika je strašně důležitá.

Jsou hráči hodně skleslí?
To vidíte po utkání. Jak je kabina mrtvá. Smutek je velký. Hráči spolu samozřejmě komunikují, dojde i třeba k ostřejším střetům a k vyříkání určitých věcí. To myslím, že je správné. Nezbývá než se znovu semknout a jít do dalšího zápasu. Buď se povede, nebo nepovede. Nemá cenu jim říkat, že musíte. To svazuje. Jde o to jít do zápasu uvolněně. Ale to se mi jako trenérovi říká. Ono je to těžké. Na Slavii bude víc než osm tisíc diváků, očekávání. Pro kluky to bude těžké, ale musí to zahodit za hlavu. A když to nevyjde, jít stejně tak do dalšího zápasu.

Podle deníku Aha! jste uvažoval o abdikaci. Je to pravda?
Nevím, to jsem nikomu neříkal. Pan Sivek ke mně naopak přišel, abych nebláznil, protože ví, co se ve mně děje. Na střídačce si kolikrát říkáte, co tam dělám, že to nemá cenu. Odešel jsem třeba z Pardubic, ale Sparta je můj klub a tady to neudělám. Můžou mě vyhodit a nebudu zapšklý. Ale udělám maximum, aby se Sparta zvedla.

Sparta se v tabulce propadla. Cítíte nervozitu ze strany vedení?
Určitě chtějí mít Spartu někde jinde. To ale chceme všichni. Vedení zachovává klid, vědí, jak to je. Snaží se nás podpořit. Vidí reakce diváků, kteří nás i přes prohru dokáží ocenit potleskem. Kluci chtějí, ale prostě to nejde a nejsme teď schopní to přetlačit. Lidi věří dál a zase přijdou. Vedení se k tomu staví stejně.

Dokáže se tým zvednout bez vnějšího zásahu, bez posílení?
Je to podmíněné tím, když se povede nějaké vítězství a tým se chytne. Jeho síla je jednoznačná. Bohužel jsou to pořád dokola ty detaily, co nás dostávají dolů. Dřete, víte, že musíte, ale pak zase někdo udělá chybu.

To asi není příjemné v tomhle rozpoložení nastoupit právě v derby proti první Slavii, že?
Ale ono je to jedno, jestli hrajeme proti Slavii. Hráči nevnímají, že je to vyhrocené. Nějaká rivalita, nevraživost. To vůbec ne. Bereme to jako normální zápas. Podtext derby samozřejmě cítíme. Slavia je v klidu, hraje dobře, daří se jí. My ale jdeme do zápasu s tím, že jsme v situaci jako před dvěma lety, kdy jsme se škrábali do play-off, nikdo nám nevěřil a nakonec z toho byl titul. Sice je říjen, ale pro nás je to právě takový zápas.

Čím chcete Slavii přetlačit?
Slavie hraje jednoduše. Tím, že má malé hřiště, naučila se hrát skutečně velice efektivně. Vyčkává. Tím, že je v pohodě, čeká na chybu soupeře. U nás bude hrát stejně, na rychlé protiútoky a pak se zatáhne. Mají ty okamžiky. Promítal jsem si první letošní derby. Tam nás vítězství stály tři minuty naší nepozornosti a nedůrazu, kdy Slavia utkání otočila na 2:1 a udržela to až do konce. I když jsme si vytvořili šance, věří si tolik, že to dokáže ustát. Pokusíme se ty naše chyby minimalizovat. Záleží na tom, v jakém rozpoložení budeme.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze