Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem vděčný, že nás vedení podrželo. Jinde bychom asi letěli, ví Vlach

Trenér Zlína Rostislav Vlach | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

2 2015
Polovinu soutěže se hokejisté PSG Zlín topili u dna extraligy, přesto se prodrali do play-off. Zásluhy na vzestupu přenechává kouč mistrů Rostislav Vlach hráčům.

Dvakrát po sobě získal ocenění pro nejlepšího trenéra hokejové extraligy. A pokud by letos završil vítězný hattrick, sotva by se kdo mohl divit. Z posledního místa po polovině základní části vytáhl Rostislav Vlach zlínské obhájce titulu do lepší poloviny tabulky, což nemá v dějinách tuzemské elitní soutěže obdoby.

„Je to malý zázrak. Dokázali jsme si, že i z takových sraček se dá vyhrabat,“ nebojí se Vlach silných příměrů. Zásluhy ale dává jiným. „Je to dílo hráčů a jejich kolektivního výkonu. Zase se potvrdilo, co jsem vždycky říkal. Když jsou problémy, tak domácí kluci jsou více stmelení a více táhnou za provaz, než kdyby tady bylo patnáct hráčů z jiných měst.“

Byl v sezoně moment, kdy jste si řekl, že skončí průšvihem? Nebo byla vaše víra v obrat skálopevná?
Lhal bych, kdybych řekl, že ano. Ale věřil jsem mužstvu, že se zvedne a je schopné se dostat aspoň do předkola. I když výsledky byly dlouho na rozhraní, mančaft se zkonsolidoval a závěr byl až nadprůměrný. Kam jsme se dostali, je nadplán, který jsme možná ani sami nečekali.

Kdy jste definitivně cítil, že play-off vyjde?
Od ledna se výkon zvedal a přišla šňůra sedmi zápasů, ve kterých jsme bodovali. Tam to hodně poskočilo. Na hráčích bylo vidět, že jejich sebedůvěra je někde jinde. Dávali jsme více gólů a také se k nám přiklonilo štěstí.

Najdete v sezoně bod obratu?
Domácí zápas s Litvínovem (20. kolo, 14. listopadu), kdy jsme výsledek z nepříznivého stavu otočili a vyhráli v prodloužení.

JEDÉÉM JEŠTĚ. Trenér Zlína Rostislav Vlach burcuje svoje svěřence.
Zlínský trenér Rostislav Vlach.

Nenapadlo vás občas skončit, aby tým dostal impulz?
Ne. Věřil jsem, že se to dá dohromady. Byla to daleko těžší práce než v předchozích letech - a to ve všech směrech. Chtělo to trpělivost. Jsem vděčný, že nás vedení podrželo, že věřilo, že to s Jurou (asistent Jurík) zvládneme. Ne vždy je výměna trenérů krokem k tomu, aby se mužstvo zvedlo.

Ale jinde než ve Zlíně by už vás asi odvolali, že?
Asi bychom letěli. Mužstva kolem nás měnila trenéry a byla otázka, jestli se k tomu vedení odhodlá, nebo ne. Jsme rádi, že jsme ve vedení cítili oporu.

Jak vypadala? Přišli a řekli: Stojíme za vámi?
Přímo to tak neřekli, ale šlo cítit, že výměnu nechtějí.

Vyptávali se lidé, co se s mistrem děje?
Ptali. Ale byl jsem příjemně překvapený jejich reakcemi. Na to, jak jsme hráli, jich chodilo hodně. Fandili nám, povzbuzovali. Potkával jsem je ve městě a měli víru, že se to posune dopředu, že to bude lepší a lepší.

Takže jste se do sebe neuzavíral?
Nevyhýbal jsem se kontaktu. Ani jsem nechtěl, bylo by to špatně. V situacích, kdy člověk nemá dobrou náladu, to chce vyvětrat mozek a dívat se na věc trošku s nadhledem.

Musel jste se změnit jako trenér?
Pro všechny to byla zkušenost. V předchozích sezonách jsme se pohybovali v popředí tabulky nebo uprostřed. Teď jsme byli hodně dlouho dole. Vedení týmu, styl tréninku, psychická motivace hráčů - to bylo úplně něco jiného, než když je mužstvo nahoře. Pokud to funguje, trenér do toho nechce a ani nemusí zasahovat. Změny v kádru byly, i když ne veliké. Někteří hráči přišli, jiní odešli. Tohle všechno patří k tomu, když se mužstvu nedaří.

PAN ŠÉF. Rostislav Vlach získal se Zlínem titul v roce 2004 jako hráč, teď...

Brankář Hromada a útočníci Říčka se Svobodou se stali oporami, další forvard Šťastný si získal místo v základní sestavě. Že vám posílení vyšlo, byla náhoda, nebo výsledek kvalitního skautingu?
Všechno dohromady. Chtěli jsme mužstvo oživit, ale zase ne úplně rozbořit. Hráčům, co tady jsou, jsme věřili. Věděli jsme, že hokej umí. Že jsme po dvou náročných sezonách špatně načasovali formu a rozjezd extraligy asi trochu podcenili. Přispěl k tomu netradiční úvod sezony - Liga mistrů, cestování, těžší zápasy. Pak přišla zranění brankářů, obránců. Odklonilo se od nás i štěstí a dávali jsme si branky sami, což se nám předtím nestávalo.

Vyškrábali jste se ze dna. Bude to pro vás v play-off výhoda?
Hráči, trenéři, vedení, všichni jsme z toho byli nervózní. Teď jsme se z toho vyhrabali a situace je úplně jiná. Náš cíl jsme splnili tím, že jsme se dostali do play-off. Psychická pohoda bude lepší, ale nechci, abychom si řekli, že jsme něco dokázali a už to stačí a dál nám je to jedno. Ovšem až čas ukáže, jestli bude forma stejná, gradovat, nebo padat dolů. Třetí a čtvrtá čtvrtina byla pro hráče abnormálně náročná fyzicky i psychicky. Ani bych se moc nedivil, kdyby forma klesla. Pak bude záležet jen na nás, aby nebyl útlum moc dlouhý.

V předchozích sezonách jste měl v tuto dobu už vždy podepsanou smlouvu na další. Jak je to teď?
Zatím jsme to neřešili a ani jsem nechtěl, protože byly jiné starosti.

Co bude rozhodovat? Máte jiné ambice?
Opravdu jsem o tom nepřemýšlel. Soustředil jsem se jenom na to, aby se Zlín dostal do klidných vod. Nezajímalo mě, co bude se mnou příští rok. To jsem bral až jako druhořadý problém. A nechci to řešit ani teď, protože přichází další část soutěže. Chci se koncentrovat na to, aby mužstvo podalo co nejlepší výkon a dostalo se co nejdále.

Hodně týmů si obrozený Zlín do play-off nepřeje. Vnímáte to?
Nijak se tomu nevěnuji. Všechny celky v play-off jsou silné.

Autor:
Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze