Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč ztratil vědomí, sudí nařídil pokračovat

18 2004
Zlín - Tento příběh, pro který se našly kulisy na provinčním stadionu v Uherském Hradišti, nemá se sportem příliš společného. Lékaři a policie nepatří mezi aktivní účastníky hokejových utkání. Tentokrát měli roli v dorostenecké soutěži, v duelu sousedních klubů z Uherského Hradiště a Uherského Brodu. V utkání šlo o postup do baráže o první ligu. A také o jeden lidský život.

Nic jsem neviděl, neslyšel. Hrajeme dál
Je večer, sobota 7. února. Na stadionu v Uherském Hradišti končí vznětlivé derby místních dorostenců s rivaly ze sousedního města. Na tabuli svítí 6:2 pro domácí. Je rozhodnuto, oslavy vítězné pojistky v krajském přeboru a postupu do vytoužené baráže mohou začít.

V čase 59:50 ale začíná u zadního hrazení jedna z dalších šarvátek. Jiskra po chvíli přeskakuje také mezi civilisty. Mezi střídačkami se do jednoho z pěstních soubojů vloží i hlavní pořadatel a vedoucí domácího celku. Začíná tvrdý, a jak potvrzuje videozáznam, jasně cílený útok na trenéra brodských brankářů.

Z nahrávky, jejíž kopii dostane do konce týdne i hradišťská kriminálka, je zřetelně vidět, jak jeden ze skupiny útočníků tvrdým direktem do žaludku trenéra téměř nadzvedl. Jeho bezvládné tělo se pak snaží kdosi hodit přes mantinel na led.

Zatímco útočníci debatují s hlavním pořadatelem a v klidu odchází, trenér upadá do bezvědomí. Jen duchapřítomnost manželky domácího trenéra mu zachraňuje život. Bezvládnému kouči včas vytáhla jazyk. Na ledě mezitím zoufale krouží jeden z útočníků poraženého týmu. Jde o syna postiženého, kterému brání dva spoluhráči napadnout nečinně přihlížející rozhodčí.

I když musela asi pětiminutovou scénu ukončit policie - trenér brankářů byl mezitím odvezen sanitkou do nemocnice, zbývajících deset vteřin hokejového utkání se dohrálo!

Hlavní rozhodčí, který v závěru nevyloučil jediného hráče a v zápisu z utkání nezmínil žádnou nepřístojnost, dal oběma týmům pokyn k zahájení hry...

Deset vteřin rychle uplynulo, utkání skončilo. Zapomeňte?

Nikdo není svatý
Většina slováckých derby, a to napříč všemi věkovými kategoriemi, bývá vypjatá. „Ale co se stalo dorostencům, to už překročilo všechny meze. Naštěstí máme k ruce video. Jinak bychom byli za blázny. Nikdo by nám nevěřil,“ říká Vladislav Heča. Tento člen brodského vedení je jedním ze dvou přímých účastníků případu, který se nezdráhá vystoupit z anonymity.

Kromě Heči a hradišťského manažera a trenéra Miroslava Stavjani by většina účastníků raději ponechala kauzu bez dohledu veřejnosti. „Můj názor? Všechno, co se na ledě i mimo něj strhlo, je důsledek cílené provokace ze strany Brodu. O zdraví šlo v utkání dvěma mým hráčům. Tím ale nechci omlouvat lidi, kteří se do rvačky mezi střídačkami zapojili. Reakce některých byly vážně nepřiměřené,“ říká Stavjaňa.

Olomoucká centrála hokejového svazu vynesla v úterý přísné tresty.

Výsledek utkání byl kontumován pro oba týmy výsledkem 0:5.

Do baráže o postup do první ligy tak postupuje ze třetího místa Kroměříž.

Uherské Hradiště má za výtržnosti na deset utkání uzavřen stadion, pokuta za nezvládnutí pořadatelské služby činí pět tisíc korun. Trenéři obou dorosteneckých celků, brodský Libor Sedláček a Miroslav Stavjaňa z Hradiště, mají pozastavenu činnost do konce roku.

„Písemně jsme ještě rozhodnutí výkonného výboru neobdrželi, ale pokud budeme vyloučeni ze soutěže kvůli tomu, že jsme byli napadeni, asi požádáme olomouckou hokejovou centrálu o uhrazení sezonních nákladů na dorostenecké mužstvo. Anebo ať nám částku uhradí výboři ze zlínského kraje, protože špatně delegovali rozhodčí. Nezkušeností sekretáře pískal zápas Radovan Kollár z Uherského Hradiště,“ prohlásil Vladislav Heča. Předseda disciplinární komise krajského svazu Pavel Brimus situaci odmítl komentovat.

„Za prvé nechci v případu vůbec vystupovat, za druhé nám ani nepřísluší něco řešit. Vše je v kompetenci olomoucké kanceláře. My jsme se s případem pouze mohli seznámit.“

A vlastní názor předsedy Brimuse? „Nic podobného jsem v životě na vlastní oči neviděl. To video je vážně otřesné. Některé z účastníků bych doživotně vyřadil z řad sportovců. Smutné je, že jde o dorosteneckou soutěž.“

Brimus napočítal u videa od zhruba osmapadesáté minuty záznamu třináct faulů, které rozhodčí ponechal bez trestu. Také v Hradišti chystají protest proti úternímu rozhodnutí. „Verdikty nejsou v souladu se soutěžními regulemi. Budeme žalovat olomouckou kancelář,“ prohlásil včera Stavjaňa.

Bez boje, a přece třetí
Incident v dorostenecké soutěži má dozvuk také v krajském přeboru mužů, kde se měli Hradiště a Brod střetnout v boji o třetí místo.

Brodský klub ovšem požádal svaz o bezpečnostní záruky a nový termín. Série na dvě utkání měla začít minulý čtvrtek. „Termínová listina je ale naplněna, takže jsme souhlasili s přidělením čtvrtého místa bez boje, bronz získalo Hradiště. Za situace, která vznikla, nemá cenu hrát," uvedl Heča.

Hrozbu konfliktu také v utkání mužů připustil i manažer Uherského Hradiště Miroslav Stavjaňa.

„V klubové internetové poště jsme si v minulých dnech mohli číst spoustu nepříjemných zpráv. Na další průšvih by bylo zaděláno, proto jsme po konzultaci se svazem s umístěním na třetím místě souhlasili,“ shrnul Stavjaňa.

Redakční poznámka: Jména účastníků v textu neuvádíme až na výjimky záměrně. Někteří z aktérů si výslovně nepřáli zveřejnit své jméno.Najdete na iDNES.czmobilní verze