Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kovalčuk pochopil, že jsme také dobří hokejisté, pochvaluje si Eliáš

JÁSOT A STESK. Patrik Eliáš juchá v klubu šťastných hokejistů New Jersey, soupeři z Rangers zpytují svědomí. | foto: AP

28 2012
Na své poměry hodně otevřeně kritizoval hvězdného útočníka Ilju Kovalčuka. "Musí si uvědomit, že hokej je týmová hra," zlobil se Patrik Eliáš poté, co slavný Rus přišel do New Jersey. Ten se dlouho neuměl přizpůsobit a čelil výtkám i z dalších stran.

"Situace se ale za ten rok a půl, co u nás hraje, rozhodně zlepšila," pochvaluje si nyní Eliáš. "Loňská sezona se s tou současnou nedá vůbec srovnávat. Nejenom po ofenzivní, ale i defenzivní stránce. Přišel na to, že je potřeba využít spoluhráče, protože jsme tu všichni dobří hokejisté. I díky tomu je teď o to víc nebezpečný."

Právě dvojice Eliáš, Kovalčuk táhne tým do play-off, ve kterém Devils myslí na nejvyšší příčky. Oba se drží na vrcholu klubového bodování, fanoušky nedávno nadchla jejich přesilovková kombinace.

RADOST ĎÁBLŮ. Petr Sýkora (vlevo) z New Jersey gratuluje ke gólu Iljovi

RADOST ĎÁBLŮ. Petr Sýkora (vlevo) z New Jersey gratuluje ke gólu Iljovi Kovalčukovi.

"Na početní výhody je Ilja výborný. Umí z ničeho vytvořit skvělou šanci. Nebezpečný je při střele, ale především skvěle nahrává," popisuje Eliáš, jenž je po celou sezonu neproduktivnějším Čechem v NHL.

"Zatím jsem hodně spokojený, a to i z týmového hlediska. Z toho osobního to může být vždycky lepší, ale nemůžu si stěžovat. Trenér mě staví na všechny důležité situace, takže i díky tomu můžu být úspěšný."

Eliáš zatím v 61 zápasech této sezony nasbíral 58 bodů za 19 gólů a 39 asistencí. Válí, i když mu nedávno bylo už šestatřicet. "Cítím se dobře, s motivací nemám problém. Naše hra má systém, máme dobrého trenéra i partu kluků, takže je to jenom radost."

Tu má i díky tomu, že mu oproti loňské sezoně přibyli v týmu dva čeští spoluhráči. Naposledy do Jersey přišel kamarád Marek Židlický, od začátku ročníku je v týmu parťák Petr Sýkora.

"Bobby Holík hokeji rozumí a moc často nechválí, proto mám z jeho slov o to větší radost."

"Jak se mi s ním hraje? Hrozně," rozesměje se Eliáš. "Ale ne, Petr je skvělý hráč, na ledě si s ním rozumím. Když bojoval o místo na kempu, tak jsem moc doufal, že dostane smlouvu. Má hokejové myšlení, umí dát gól."

O tom, jak je Eliáš důležitým hráčem pro New Jersey, na začátku roku promluvil i Bobby Holík. "Fanoušci ani lidé v klubu ho dostatečně neoceňují. Přitom je jedním z hráčů, jejichž dres bude jednou viset pod stropem devilské arény. Je neskutečně loajální," prohlásil.

"Ta slova jsem samozřejmě zaregistroval a moc mě potěšila, protože Bobby moc nechválí," usmál se třebíčský rodák. "Robert je jeden z mála lidí, co hokeji opravdu rozumí. Vždycky to řekne tak, jak to cítí, takže jsem za chválu rád. A jestli jsem nedoceněný? Možná když jsem byl mladší. Těžko říct, to musí říct spíš někdo jiný."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze