Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kovalčuk se na 4 roky upsal Petrohradu. Vrátí se do NHL, říká sestra

Ilja Kovalčuk | foto: AP

15 2013
Klub s ďábelským logem vyměnil hokejista Ilja Kovalčuk za tým s rudou hvězdou ve znaku. Ruský kanonýr v pondělí uzavřel čtyřletý kontrakt s SKA Petrohrad. "Ohromnou roli v tomto přestupu hrálo Iljovo přání nastupovat za nás," prohlásil prezident Gennadij Timčenko.

Potvrzeno. Podepsáno. Oznámeno. Jeden z nejlepších střelců na světě uzavřel čtyřletý kontrakt s SKA Petrohrad, nejbohatším evropským klubem.

"Ilja už dokázal, že je tahounem mužstva na ledě i v kabině," prohlásil prezident Timčenko. "Když za nás válel v uplynulé sezoně při výluce v NHL, zamilovali se do něj všichni fanoušci SKA."

Třicetiletý Rus způsobil pořádný poprask poté, co minulý týden ukončil angažmá v New Jersey Devils, třebaže měl smlouvu ještě na dalších 12 sezon, která mu měla vynést 77 milionů dolarů hrubého.

Ani v Petrohradě nebude finančně chřadnout. Naopak. Podle listu Sovětskij Sport by si mohl ročně vydělat 15 - 20 milionů dolarů, přičemž daň z příjmu ho připraví o 13 procent gáže.

Podrobnosti kontraktu s Petrohradem zatím nebyly oficiálně zveřejněny. "Ilja při výluce v NHL poznal, jak klub funguje. Líbilo se mu, kolik na nás chodí diváků. Také proto se rozhodl, že bude dál hájit naše barvy," řekl Timčenko.

Přestože Kovalčuk oznámil, že opouští NHL, může se v ní za čas znovu objevit. Jeho sestra Arina dokonce listu Moskovskij Komsomolec tvrdila, že se Kovalčuk do zámoří za tři roky vrátí.

"Ilja si to všechno dlouho promýšlel," řekla. "Ale NHL úplně nezavrhuje. Plánuje, že se do Ameriky ještě vrátí."

Kovalčukův comeback by v příštích pěti letech musely schválit všechny kluby NHL, což zřejmě nepřipadá v úvahu. Šanci má podle pravidel National Hockey League až po dovršení 35 let, tedy v dubnu 2018, kdy může do ligy naskočit bez jakéhokoli omezení.

V nejbližší době ho však bude zajímat stěhování s manželkou a třemi dětmi do města na Něvě a bezmezné ambice SKA, které zatím marně prahne po Gagarinově poháru. Kovalčuk samozřejmě už teď hodně myslí na olympiádu v Soči, do níž zbývá jen sedm měsíců.

"U nás se na hry může připravit lépe," tvrdí Timčenko. "Trenéři ho budou mít na očích nejen přes televizi, ale taky naživo. A jako předseda rady ředitelů KHL musím poznamenat, že příchod hráče nejvyšší úrovně opět pozvedne prestiž naší soutěže."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze