Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Král kandidátem na předsedu svazu?

6 2008
Plzeň - Vítkovický šéf František Černík a prezident hokejové Plzně Tomáš Král. Jejich jména se nyní skloňují skoro v průkopnických souvislostech. Je čas zveřejnit platy extraligových hráčů, tvrdí svorně. "Za prvé: nepovažuji to za téma dne. Za druhé: já jsem pro zveřejnění platů už dlouho," reaguje Král.

Přesto. Myslíte si, že s panem Černíkem spustíte lavinu, která opravdu povede ke zveřejnění platů?
Chci zdůraznit, že tohle není útok na hráče. To je o celkovém pohledu na  profesionální sport v Čechách.Hokejisté si za dřinu, kterou sportu věnují, slušné peníze zaslouží. Ale kluby to stojí ohromné peníze, což si většina lidí neuvědomuje. Pak si přečtu jen hrubou kritiku, že na play-off jsme zdražili vstupné.

To je přece pravda.
Ano. A pravda je také ta, že hokej v Čechách stojí již téměř totožné peníze jako v západní Evropě, a tam vstupenka přijde na 60 eur, u nás na čtyři. To je nepoměr.

Rozdílná je však i životní úroveň.
To nezpochybňuji, přesně naopak. České kluby stojí hokej už téměř stejně jako v západní Evropě. Já se tedy ptám, kde se v Čechách na hokej mají pořád shánět tak ohromné finance? A pokud jde o platy hráčů, u nás dosahují i dvacetinásobku průměrné mzdy. V tom je ten nepoměr a nelogičnost mezi námi a západní Evropou. Já ty peníze nikomu nezávidím a vím, co hokej obnáší. Ale pro kluby je obrovsky obtížné něco takového uplatit. 

Nevytvoří se zveřejněním platů na hráče obrovský tlak?
To je skoro úsměvné. Ve vrcholovém sportu přece tlak existuje vždycky. Golfista Tiger Woods je taky pod tlakem, když musí trefit rozhodující jamku. A každý ví, kolik peněz mu to přinese. I vy novináři se před každou sezonou ptáte, jaký je rozpočet. Proč vůbec? Buď se o tom nebavme nebo buďme konkrétní a ukažme, kolik peněz stojí provoz extraligového kádru.

V čem to pomůže klubům?
Pokud hráč, který bere 50 tisíc, je třikrát produktivnější než ten za 200 tisíc, možná lidi pochopí, proč v klubu nemůže hrát ten za větší peníze. Tedy průměrný hokejista s  nadprůměrnými příjmy.

Nechme platy a pojďme k Plzni. Jak jste spokojen se sezonou?
Základní cíl, tedy postup do desítky, jsme splnili. Ten druhý krok, účast ve čtvrtfinále, nikoliv. Z toho jsem zklamaný. Ale jako neúspěšnou sezonu nehodnotím.

V čem byla lepší než předchozí?
Hráli jsme celou sezonu atraktivní hokej, dlouhodobě se pohybovali okolo šesté pozice. To dávalo důvod k vyšším cílům, byli jsme optimističtí. Až leden znamenal pád a nakonec samotný boj o desítku. A neúspěšné předkolo.

Provedete si analýzu, proč tým nedosáhl rovnou na čtvrtfinále?
To není tak složité. Měli jsme druhý nejproduktivnější tým, to v Plzni dávno nebylo. Ale také druhý nejhorší v počtu inkasovaných branek a  nejtrestanější. Nedisciplinovanost nás stála rozhodující body. A ač to vůbec není můj styl, tentokrát chci říci, že v některých zápasech nás hrubě poškodili rozhodčí.

Kdy?
Po Vánocích v Třinci a ve Zlíně, ty porážky byly zásadní pro další vývoj v tabulce. Špatný výkon sudích byl markantní a za oba duely byli také potrestáni. Pak první utkání předkola na Kladně. Nešlo jen o chybu v závěru utkání, ale i v jeho průběhu. Několikrát jsme měli hrát přesilovku pět na tři, nepřišla ani jednou. Ale nechci se na to vymlouvat, i za to si můžeme sami. Plzeň byla nejvylučovanějším týmem, tak k tomu rozhodčí přistupovali. Chybu musíme hledat hlavně sami u sebe.

Je ale tým, který z drtivé části zůstane pohromadě i na další sezonu, vůbec umravnitelný?
Je, ale bude to vyžadovat ještě razantnější, přísnější přístup vůči hráčům. Včetně postihů finančních za nesmyslné fauly, které ovlivní zápas. Dělo se to i letos, ale bude se tak muset činit ve větší míře.

Zůstane trenér Hořava?
To je stále otevřené. Ale možná se rozhodne už příští týden.

Smlouva končí i kapitánu Divíškovi. Jak to vypadá s ním?
Smlouva končí třem hráčům, kromě Divíška i Kracíkovi a Redlihšovi. Ludvík už ji prodloužil. Se všemi jednáme už delší dobu. S Divíškem je to tak, že pokud nebude mít atraktivní nabídku ze zahraničí, měli bychom se domluvit.

Zaznamenal jste zájem o hráče, kteří jsou pod smlouvou?
Davos chce dlouhodobě Benáka, viděl jsem i zástupce Ufy, kteří se podle mého mínění přijeli podívat na Vampolu. Ale teď určitě neuvažujeme o jejich prodeji.

Chcete tým posílit?
Prioritou je vychovávat vlastní hráče. A když vidíme výsledky juniorů a dorostu, ta chvíle přichází. Jsou tam skvělí hokejisté a umím si už brzy představit jednu kompletní formaci v extralize. Bude však záležet i na rozhodnutí agentů, zda ti hráči zůstanou v Čechách.

Smlouva končí i generálnímu partnerovi, společnosti Lasselsberger. Prodlouží se? V tom hraje roli výlučně marketingové rozhodnutí vlastníků Lasselsbergeru. Nechci to zakřiknout, ale zatím nemám signály, proč bychom neměli pokračovat ve spolupráci dál.

Kolik času vám zaberou přípravy na boj o post předsedy hokejového svazu? Jste jedním z adeptů, že?
Vzniklo to tak, že mě oslovilo pár lidí z hokeje. Takových, že mě to až vyrazilo dech.

Kdo například?
V čele s panem Gutem, což mě moc potěšilo. Ale kandidaturu stále jen zvažuji. Situace v českém hokeji je vážná, sportovně a zejména ekonomicky. Bude to vyžadovat obrovskou práci od rána do noci. A to mám už pět let tady v Plzni, kvůli tomu nemusím jezdit do Prahy (úsměv).

Kdy se rozhodnete?
Kandidatura se oznámí v květnu. Do té doby budu přemýšlet. Určitě nebudu jezdit po klubech a slibovat nemožné. Vše je v prvé řadě o tvrdé práci, na což se občas zapomíná.

Tomáš Král, prezident hokejové Plzně.

Autor:
Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Erat

Kometa

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

10

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze