Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový šéf Král o nové smlouvě pro Růžičku: Ani to nebolelo

Tomáš Král | foto: Profimedia.cz

17 2015
Nechtěl, ani nemohl čekat. A tak navzdory tomu, že Vladimír Růžička chtěl prodloužení smlouvy u hokejové reprezentace řešit až po šampionátu v Praze, šéf svazu Tomáš Král za ním nedávno přišel a na rovinu mu sdělil: "Nemůžeme čekat až na konec května, jak se rozhodneš, protože to už bychom taky neměli z koho vybírat. Chceme tě, ale pokud se nerozhodneš teď, oslovíme i jiné."

V pondělí, po pár dnech jednání, už Král na tiskové konferenci oznámil: „Mám radost, že jsme se domluvili a ani to moc nebolelo.“

Nešlo tedy čekat, až jak dopadne šampionát?
Při té kvalitě, která se předpokládá u národního týmu, jsou kandidáti lidé, kteří mají nabídky i odjinud. Chtěli jsme to vyřešit teď. Vláďa byl na prvním místě. Byl první, kdo nabídku dostal a přijal ji. Pokud by ji nepřijal nebo trval na tom, že se musí čekat do května, tak bychom oslovili někoho jiného.

Přesto - ještě nedávno jste nebyli ochotni akceptovat, aby kouč národního týmu souběžné vedl i klub. Teď vám to nevadí. Proč?
Když se měnil trenér v roce 2010, tak jsme si řekli, že bychom měli jít cestou toho, že trenér bude dělat jen národní tým. A teď? Když máte zájem o nějakého trenéra, tak se s ním chcete domluvit. On je typ trenéra, který tvrdí, že nemůže dělat jen národní tým. Je to pro něj málo, potřebuje kontakt s hokejem. My jsme o tom hodně přemýšleli a bavili se. Trenér se zavázal dodržet podmínky smlouvy a ostatní je to na klubech, které ho eventuálně budou oslovovat.

Proč jste tolik stáli právě o Růžičku?
Jednak si myslím, že výběr trenérů pro takto těžkou, zodpovědnou a náročnou práci není tak široký a hlavně máme nějakou zkušenost. Já jsem s Vláďou Růžičkou začínal, musím říct, že nám spolupráce vždycky fungovala. Myslím si, že je to trenér, který je schopen s týmem dosáhnout na úspěchy a je vyzkoušený. Nechtěl jsem se pouštět do nějakých experimentů. Každý trenér by měl nějakou dobu pracovat s týmem.

Bude vždy k dispozici v reprezentačních termínech?
Ano, klub musí respektovat jeho reprezentační povinnosti.

Co v závěru sezony? Ať bude v jakémkoliv klubu, tak ten většinou hraje, zatímco reprezentace už začíná přípravu na mistrovství světa.
I o tom jsme se bavili, ale není to náš problém. Já jsem s někým uzavřel smlouvu a on se zavázal ji dodržovat. Jeho případný klub musí akceptovat to, že pokud by se to křížilo, tak ho musí uvolnit. Kdyby řekl, že bude hrát třeba s Omskem nebo Novokuzněckem týden play-off, tak bychom tu smlouvu neuzavřeli.

Výjimky nebudou?
Tak nejsme pitomci. Když s klubem bude třeba hrát v pondělí večer a ve stejnou chvíli začne soustředění, tak se jako lidi můžeme domluvit, že dorazí v úterý ráno.

Nebyl by problém, kdyby trénoval v KHL?
Nejsem naivní a jsem sám na to zvědavý. Kdyby se vydal směrem na východ, uvidíme, jak budou reagovat kolegové, u kterých nějaké slovo a podání ruky až tolik neznamená.

Už teď navíc Růžička pomáhá prvoligovému Chomutovu, že?
Ano, já nemám rád takové potěmkinovské akce. Když chce někde trénovat a je to pro něj takto dané a přes to nejede vlak, tak je jen o tom, jestli to jde skloubit. Můžeme to zkusit. Myslím si, že je serióznější než to, že bychom si říkali, že dělá jen nároďák a přitom někde radil a trávil tam stejně čas. Proč dělat nějaké tanečky.

Realizační tým zůstane?
Nechám to na hlavním trenérovi, ale předpokládám, že bude stejný.

Co když neuspěje na mistrovství světa v Praze?
Myslím, že jsem racionální a nejsem příznivcem podléhání nějakým tlakům. Je to sport. Pokud by mistrovství dopadlo nějakým způsobem katastrofálně, předpokládám, že by to byla diskuze s trenéry. Je to tak vždycky. Samozřejmě si tu situaci nepřeju, ale Vláďa je trenér, který by to asi řešil sám. Ale když už jsem si ho vybral, tak bych za ním stál.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze