Krejčí režíroval obrat, Plekanec bodoval

Boston - Washington: Fleischmann (uprostřed), Krejčí (vlevo) a Auld - David Krejčí (vlevo) z Bostonu brání před brankářem Alexem Auldem českého krajana Tomáše Fleischmanna z Washingtonu. | foto: APČTK

9 2008
Boston - Český hokejový útočník David Krejčí asistoval u obratu nepříznivého skóre v podání Bostonu, který na domácím ledě díky dvěma brankám ze závěrečné třetiny porazil Washington těsně 2:1. Bruins tak uspěli poprvé po třech porážkách za sebou, během nichž inkasovali hrozivých devatenáct branek.

Vítězstvím 2:1 nad Washingtonem ukončil Boston svou třízápasovou sérii porážek a zároveň alespoň částečně oplatil týmu Capitals drtivou porážku z 3. března, kdy v hlavním městě Spojených států padl vysoko 2:10.

Bruins vybojovali dva body díky dvěma trefám ze závěrečné dvacetiminutovky, kterými umazali úvodní branku utkání ze 7. minuty v podání Brookse Laicha.

Čtyřiadvacetiletý centr dosáhl své šestnácté branky sezony během přesilové hry poté, co za záda brankáře Alexe Aulda dorazil předchozí pokus Alexandra Ovečkina.

Nejtěsnější vedení Capitals díky skvěle chytajícímu Christobalu Huetovi uhájili až do samotného závěru střetnutí, ve kterém Bruins vystupňovali svůj tlak a přesilovkovými zásahy z 55. a 58. minuty strhli skóre na svou stranu.

V obou případech se na gólové akci podíleli útočníci Marc Savard a David Krejčí. Nejprve připravili střeleckou pozici pro slovenského obránce Zdeno Cháru, načež vítěznou branku vsítil útočník Marco Sturm.

Hamrlík s Plekancem asistovali u výhry Montrealu

Lídr produktivity českých hokejistů v NHL útočník Tomáš Plekanec bodoval v pátém utkání Montrealu za sebou. Kladenský odchovanec během dané série posbíral již šest branek a tři asistence, přičemž naposledy přihrál na jeden gól ve vítězném utkání (5:2) na ledě Los Angeles.

Kromě Plekance se do zápisu duelu prosadil také jeho krajan z obrany Roman Hamrlík, který figuroval dokonce u dvou branek Canadiens. Kanadské mužstvo nakročilo za dvoubodovým ziskem v prostřední dvacetiminutovce, kdy si po gólech Patrice Briseboise, Saku Koiva a Guillaume Latendresse vypracovalo tříbrankové vedení.

V dalším průběhu sice Kings dvakrát snížili, hosté ale vždy přispěchali s rychlou odpovědí. Na gól obránce Roba Blakea navázal Andrej Kosticyn, načež trefu Anže Kopitara umazal Tom Kostopoulos. Skvělý výkon v brance Montrealu podal slovenský gólman Jaroslav Halák, jenž ve svém prvním startu sezony zneškodnil 35 ran soupeře. Dvaadvacetiletý rodák z Bratislavy byl tak právem označen za nejlepšího hráče utkání.

"Konkurence v lize je strašně vysoká a ambiciózních týmů je celá řada. Nemyslím si, že už uvidíte týmy jako Montreal či Islanders vyhrávat Stanley Cup ve čtyřech letech za sebou. Věřím ovšem, že se nám v Montrealu daří budovat skvělý tým, který spoléhá na svůj herní styl. Ještě jsme nic nevyhráli, ale vedeme si opravdu dobře," řekl zkušený zadák Patrice Brisebois, kterému zámořští novináři připomínali poslední zisk Stanley Cupu v podání Canadiens z roku 1993.

Sedmatřicetiletý montrealský rodák tehdy jako nováček slavil vítězství ve finále NHL proti Los Angeles společně s legendami jako Kirk Muller, Vince Damphousse, Patrick Roy či Guy Carbonneau, jenž momentálně vykonává funkci hlavního kouče Canadiens.

Olesz s Vokounem přispěli k prodloužení vítězné série

Po výsledku 3:2 po prodloužení z domácího duelu s Atlantou si hokejisté Floridy připsali už čtvrté vítězství za sebou. Rozhodla o tom trefa z poslední minuty prodloužení z hole Nathana Hortona, který se v nastaveném čase prosadil už podruhé z posledních tří startů Panthers.

"Je to pro nás důležitá výhra. Musíme ale pokračovat a sbírat dále body," nabádal Horton své spoluhráče. Panthers se již bodově dotáhli na v tabulce desáté divizní rivaly z Washingtonu, přičemž na poslední osmou postupovou příčku Východní konference okupovanou Philadelphií ztrácí šest bodů.

Úvod střetnutí proti Atlantě přitom prodloužení vítězné série Floridy vůbec nenasvědčoval. Thrashers se totiž díky proměněným početním převahám od Bryana Littlea a Ijli Kovalčuka již v 17. minutě dostali do dvoubrankového vedení.

Panthers ale postupně odpověděli ve stejném stylu, když zásluhou Bretta McLeana využili přesilové hry z 19. a 29. minuty. Na první trefě McLeana a vítězné brance z prodloužení se asistencí podílel český útočník Rostislav Olesz.

Do branky vítězů se navíc úspěšně vrátil Tomáš Vokoun. Karlovarský rodák, kterého v předchozích třech utkáních vytlačil ve formě chytající Craig Anderson na střídačku, si poradil s 25 střeleckými pokusy Thrashers.

Ottawa uspěla na ledě Phoenixu

Až v posledním představení ze svého čtyřzápasového turné po západním pobřeží dokázali hokejisté Ottawy zvítězit. Po porážkách od Anaheimu (1:3), San Jose (2:3P) a Los Angeles (0:2) uspěli Senators na ledě Phoenixu v poměru 4:2.

Teprve druhou výhru Ottawy z posledních osmi startů gólově obstarali útočníci Dany Heatley, Antoine Vermette a autor dvou branek Mike Fisher. Sedmadvacetiletý centr, jenž tak ukončil svou 19zápasovou střeleckou odmlku, nejprve v 11. minutě otevřel skóre a svým druhým zásahem z 28. minuty pro změnu srovnával na 2:2.

Phoenix, který ještě v polovině utkání disponoval i díky asistencím českých hokejistů Zbyňka Michálka a Martina Hanzala vedením 2:1, tak přišel o další nadějně rozehraný domácí zápas a opět potvrdil, že se mu v Jobing.com Aréně nedaří.

Svěřenci trenéra Waynea Gretzkého platí s pouhými 14 výhrami z dosavadních 34 domácích startů za vůbec nejhorší celek NHL v této statistice. "Nedokážeme si prostě najít cestu za vítězstvím na domácím ledě. Venku podáváme zcela odlišné výkony," kroutil hlavou Gretzky, jehož týmu nepomohlo ani soustředění na hotelu i před domácími duely.

Parise vystřílel New Jersey další výhru

Z posledních tří střetnutí si útočník Zach Parise připsal již pět branek. Jeho New Jersey navíc všechny tři zápasy vyhrálo, přičemž dvakrát se v dané sérii radovalo po souboji s Torontem. Proti Maple Leafs řádil především zmiňovaný Zach Parise, který se v obou zápasech (4:1 a 2:1) dvakrát střelecky prosadil.

Teprve třiadvacetiletý Američan tak zaokrouhlil své statistiky po 68 odehraných utkáních na 30 branek a stejný počet asistencí. Kromě Pariseho, kterému na vítěznou branku na 2:1 v čase 59:11 přihrávali Jamie Langenbrunner a Patrik Eliáš, se na vítězství Devils výrazně podepsal také gólman Martin Brodeur.

Kanadský reprezentant předvedl 42 zákroků, přičemž od čistého konta jej dělila pouze jediná branka z hole kapitána Maple Leafs Matse Sundina. Švédský útočník v 54. minutě srovnával průběžné skóre na 1:1, když za přispění Tomáše Kaberleho a Alexandra Steena využil přesilovou hru.

Výsledky:

Boston - Washington 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
55. Chára (Krejčí), 58. Sturm (Krejčí) - 7. Laich. Střely na branku: 28:24. Diváci: 17.565.

Colorado - Dallas 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
48. Hannan, 51. Brunette, 60. Stastny - 9. Miettinen. Střely na branku: 28:26. Diváci: 18 007.

Los Angeles - Montreal 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)
37. R. Blake, 47. Kopitar - 26. Brisebois, 28. S. Koivu, 33. Latendresse, 44. A. Kosticyn (Plekanec, Hamrlík), 59. Kostopoulos (Hamrlík). Střely na branku: 37:23. Diváci: 18 118.

Phoenix - Ottawa 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
29. Weller (Hanzal, Z. Michálek), 31. Mueller - 11. a 38. Fisher, 42. Heatley, 51. Vermette. Střely na branku: 35:32. Diváci: 16 922.

Toronto - New Jersey 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
54. Sundin (T. Kaberle) - 12. a 60. Parise (na první Rachůnek, na druhou Eliáš). Střely na branku: 43:31. Diváci: 19 469.

Philadelphia - NY Islanders 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
48. a 54. Hartnell (na druhou Prospal), 23. Briere, 33. J. Carter - 48. Meyer. Střely na branku: 27:33. Diváci: 19 748.

Carolina - Buffalo 4:3 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 0:1)
17. Aucoin, 18. Gleason, 29. Samsonov, 63. Walker - 28. D. Roy, 39. Stafford, 50. Lydman. Střely na branku: 35:30. Diváci: 18 808.

Florida - Atlanta 3:2 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 1:0)
19. a 29. McLean (na první Olesz), 65. Horton (Olesz) - 3. Little, 17. Kovalčuk. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, obdržel dvě branky z 27 střel, úspěšnost zásahů měl 92,59 procenta. Střely na branku: 43:27. Diváci: 16 614.

Vancouver - St. Louis 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
7. Öhlund, 36. Burrows, 56. Isbister, 60. H. Sedin - 16. a 33. Boyes. Střely na branku: 29:25. Diváci: 18 630.