David Krejčí z Bostonu překonává detroitského gólmana Jareda Coreaua z Detroitu. | foto: AP

Krejčí s Pastrňákem řádili proti Detroitu, Hemský si připsal první bod

• 32
První hvězdou u triumfu hokejistů Bostonu 6:1 nad Detroitem byl vyhlášen český útočník David Krejčí, jenž si vylepšil statistiky třemi body (2+1). Pozadu nezůstal s bilancí (1+1) ani David Pastrňák. Brankář hostí Petr Mrázek do utkání zasáhl jako střídající hráč a během necelých 47 minut z 21 střel třikrát inkasoval. Prosadil se i uzdravený útočník Dallasu Aleš Hemský, jenž díky asistenci zaznamenal svůj první bod sezony.

Den po nezdaru 2:4 s divizním rivalem z Ottawy si hokejisté Bostonu zvedli náladu vysokým triumfem 6:1 nad v tabulce Východní konference posledním Detroitem. Velkou zásluhu na tom měli i čeští útočníci, se třemi zápisy první hvězda duelu David Krejčí (18:11, +4, 3 střely, 2+1) a jeho parťák z útoku David Pastrňák (17:10, +4, 4 střely, 1+1).

Češi v NHL:

1. David Pastrňák (BOS) 60z. - 57b. (27+30)
2. Jakub Voráček (PHI) 65z. - 53b. (17+36)
3. Radim Vrbata (ARI) 65z. - 48b. (15+33)
4. David Krejčí (BOS) 67z. - 46b. (18+28)
5. Michael Frolík (CGY) 66z. - 37b. (14+23)
6. Jaromír Jágr (FLA) 65z. - 35b. (12+23)
7. Ondřej Palát (TBL) 58z.- 32b. (13+19)
8. Radek Faksa (DAL) 65z. - 30b. (10+20)
9. Martin Hanzal (MIN) 56z. - 29b. (16+13)
10. Tomáš Plekanec (MTL) 66z. - 24b.(7+17)

Bruins rázně nakročili za ziskem dvou bodů už v zahajovací třetině, kterou ovládli poměrem 4:0. V 12. minutě otevřel skóre proměněným samostatným únikem Krejčí. O minutu později se po pasu Pastrňáka rozjel do úniku i Brad Marchand a zvýšil na 2:0. Potřetí se v TD Garden slavilo v 14. minutě po trefě posily Drew Stafforda.

Red Wings po třetím inkasovaném gólu nahradili Jareda Coreaua svou původně odpočívající jedničkou Petrem Mrázkem, kterého v čase 19:45 přivítal čtvrtým gólem krajan Krejčí. Své 18. trefy sezony docílil z prostoru mezi kruhy po velké hrubce rozehrávajícího Dylana Larkina.

Na další gól se čekalo do 37. minuty, kdy se ke Krejčímu s druhým zásahem večera zařadil i Marchand. Těsně před druhým odchodem do kabin smazal nulu na kontě Detroitu alespoň čestným zásahem Niklas Kronwall. Poslední slovo ovšem přeci jen patřilo aktivním domácím, za které v 41. minutě uzavřel skóre Pastrňák. Své 27. trefy nejlepší český střelec i lídr produktivity krajanů v NHL dosáhl záhy po buly v útočném pásmu, kdy se hosté opět nechali lehce obrat o kotouč.

„Soupeři jsme to dnes hodně usnadnili. Chybami jsme jim vytvářeli jednu šanci za druhou,“ smutnil kapitán Red Wings Henrik Zetterberg, jehož celek bude s velkou pravděpodobností chybět v play-off poprvé za posledních 25 let.

Další výhru při cestě za jistotou play-off udělali hokejisté Ottawy, kteří po cenném skalpu konkurentů z Bostonu uspěli i o den později na ledě Dallasu. I přes střeleckou aktivitu 37:23 domácí Stars podlehli kanadskému soupeři 2:5.

Senators v úvodní třetině odskočili do trháku díky využité přesilovce Chrise Widemana a prvnímu gólu Fredrika Claessona. Dva góly hosté vstřelili i ve druhé části, po níž byl stav 1:4. Prosadili se Jean-Gabriel Pageau a při početní výhodě posila z Caroliny Viktor Stalberg.

Také Dallas ve třetí třetině potrestal jeden z faulů soupeře, když u snížení Jasona Spezzy asistoval i Aleš Hemský (14:02, -1, 1 střela, 0+1). Český útočník, jenž se nedávno vrátil do hry po dlouhé absenci kvůli operaci kyčle, si připsal první bod sezony ve svém pátém startu. V sestavě Stars nechyběl ani centr Radek Faksa (15:11, -2, 2 střely), naopak Jiří Hudler byl jen mezi náhradníky.

Vysokým skóre 4:7 skončila středeční konfrontace Winnipegu s Pittsburghem, za který svým druhým hattrickem kariéry v NHL zazářil útočník Nick Bonino. Tři body pro změnu za bilanci dvou gólů a jedné přihrávky si ze zápasu odnesl i Jevgenij Malkin, jenž se navíc zapletl i do pěstního souboje a zaznamenal tak „Gordie Howe hattrick“. Tři asistence bral obránce Chad Ruhwedel.

Penguins rozhodli o svém úspěchu ve druhé dvacetiminutovce, kterou ovládli čtyřmi vstřelenými góly - tři z nich se zrodily při početní výhodě.

Kapitán vítězů Sidney Crosby si ze sedmi branek svých barev připsal jen jednu asistenci a zaokrouhlil tak svou letošní bilanci na 70 bodů. Na stejný počet už dosáhli i jeho spoluhráč Malkin, bostonský Brad Marchand a Patrick Kane z Chicaga. Vedoucím mužem tabulky produktivity zůstává se 74 body edmontonský klenot Connor McDavid.

S 32 zásahy po 34gólovém Crosbym druhý nejlepší střelec ligy Patrik Laine, jenž zároveň s 59 body vévodí produktivitě nováčků, tentokrát nebodoval a navíc si připsal čtyři záporné zápisy do tabulky +/-.

Výsledky NHL

Boston - Detroit 6:1 (4:0, 1:1, 1:0)
12. a 20. Krejčí, 13. a 37. Marchand (na první Pastrňák), 14. Stafford, 41. Pastrňák (Krejčí) - 38. Kronwall. Střely na branku: 29:27. Gólman Mrázek odchytal za Detroit 46:28 minuty, inkasoval tři branky z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 85,71 procenta. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí, 2. Marchand, 3. Chára (všichni Boston).

Dallas - Ottawa 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
25. Seguin, 49. Spezza (Hemský) - 14. Wideman, 16. Cleasson, 24. Pageau,39. Stalberg, 50. Ceci. Střely na branku: 37:23. Diváci: 17 689. Hvězdy zápasu: 1. Stalberg, 2. Pageau (oba Ottawa), 3. Spezza (Dallas).

Winnipeg - Pittsburgh 4:7 (3:2, 0:4, 1:1)
5. Matthias, 9. Ehlers, 17. Byfuglien, 59. Daňo - 5., 30. a 39. Bonino, 12. a 31. Malkin, 30. Schultz, 57. Guentzel. Střely na branku: 35:32. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Malkin, 3. Schultz (všichni Pittsburgh).