Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kritika sílí. Změní Pardubice majitele?

Pardubice - Sparta: Altrichter vychytává Zohornu | foto: MF DNES

5 2008
Pardubice - Ostuda. Hanba. Propadák. Fiasko. Debakl. Pohroma. Jak kdo chce, v každém případě o letošní sezoně pardubických hokejistů se toho mnoho hezkého říci nedá. Kvůli tomu, že si úřadující vicemistr s největší pravděpodobností nezahraje v play-off, se na vedení klubu sypou stížnosti od fanoušků.

Spokojeni nejsou ani politici z magistrátu města, kterému klub HC Moeller Pardubice patří.

"Letošní sezona je tragická. Doufám, že valná hromada začne řešit situaci ve vedení klubu. Jasně se ukázalo, že jeho problémy netkví v trenérech, ale ve špatném výběru hráčů. A za ten je zodpovědný především manažer Zbyněk Kusý," řekl zastupitel za Zelenou pro Pardubice Jan Linhart.

Podobných hlasů je na oficiálním webu klubu hned několik. Fanoušci se těžko smiřují s tím, že se jich jarní boje o mistrovský titul nebudou nijak týkat.

"Zamyslete se nad sebou. Nepřemýšlíte o rezignaci?" zeptal se na internetu Zbyňka Kusého třeba Daniel Synek.

"Pane Synku, nepřemýšlím," zněla strohá odpověď manažera.

"Možná jste dobrý manažer, protože umíte sehnat peníze, ale koučování nechte na trenérech. Všechny vaše nákupy hráčů byly úplně na nic," uvedl zase Patrik Konečný.

Kusý ovšem nesouhlasí s tím, že by za příchody hráčů, kteří v Pardubicích pobírali nadstandardní platy, ale herně nepřesvědčili, mohl jenom on. "Každý nákup hráče nebo příchod nového trenéra řeší představenstvo klubu," hájí se Kusý.

Jenže v tom je podle některých politiků právě ten problém. Klub totiž patří městu, a ten má proto v představenstvu většinu. Například podle lídra Sdružení pro Pardubice Miroslava Petráně je hlavní potíž v tom, že většina politiků hokeji nerozumí.

"Nemám nic proti pánům zastupitelům nebo náměstkům primátora, ale ruku na srdce, v celém představenstvu rozumí hokeji kromě bývalých hráčů pouze Ondřej Heřman a Zbyněk Kusý. To je ale málo. Jak mohou politici schvalovat třeba příchod útočníka?" diví se Petráň.

Představenstvo klubu HC Moeller
Předseda:
Ondřej Heřman, podnikatel
Členové:
Jaroslav Kňava, radní a starosta
Alexandr Krejčíř, náměstek primátora
Josef Kubát, zastupitel
Vladimír Martinec, trenér
Zbyněk Kusý, manažer klubu
Jiří Razskazov, zastupitel
Otakar Janecký, zastupitel
Jiří Lejhanec, zastupitel
Vladislav Náhlík, firma Moeller
Štěpánka Fraňková, náměstkyně primátora 

I špatné letošní výkony pardubických hokejistů přispěly k tomu, že se znovu po letech začíná nahlas mluvit o prodeji klubu, který patří městu. A vypadá to, že by prodej podpořila většina pardubického zastupitelstva.

"Když jsme před více než deseti lety klub kupovali, říkali jsme, že to bude tak na dva tři roky. Nevidím jediný důvod, proč by radnice měla vlastnit klub," řekl Petráň.

Podobný krok, který nedávno se svým hokejovým klubem provedla radnice v Ústí nad Labem, by se líbil i Linhartovi. "Naše strana to měla ve volebním programu. Jsem jednoznačně pro prodej klubu. Myslím, že žádné riziko, že by hokej z města po prodeji odešel, nehrozí. Těžko by nový majitel hledal město víc zapálené pro hokej," řekl Linhart.

Podle zastupitele za ČSSD Jindřicha Taubera by navíc radnice mohla dát do podmínek prodeje dodatek o tom, že hokejový klub město neopustí.

"Šlo by to udělat třeba formou zlaté akcie. V každém případě by ČSSD prodej podpořila," uvedl Tauber.

Hokejový klub by se mohl prodat i podle některých členů ODS, která vede radnici. "Už jsem to jednou jako předseda dozorčí rady navrhoval. Byl jsem umlčen. Ale hlasy o prodeji se objevují čím dal častěji a dřív nebo později se prodeji stejně nevyhneme," řekl radní a člen představenstva klubu Jaroslav Kňava.

Všichni politici se však shodují, že je potřeba s prodejem počkat až na dobu, kdy se hokejistům bude více dařit. "Po této hrůze by asi nebylo nejlepší klub prodávat. Určitě to bude lepší, až se dostaneme na pozice, na které s rozpočtem klubu patříme," dodal Tauber.

Šéf představenstva Ondřej Heřman by žádný problém s prodejem klubu neměl. "Je to čistě věc města. Politici to mohli udělat už dávno. Nevím, proč k tomu nesáhli," uvedl Heřman. Ten zatím nechce rozebírat důvody letošního neúspěchu.

"Zajistit sportovní výkonnost je složité. Se všemi okolnostmi veřejnost seznámíme po sezoně. Zatím stále žije teoretická šance na play-off," dodal Heřman.

Ta je však jen matematická a Pardubice téměř jistě čekají pouze nezáživné boje o záchranu. "Byl bych pro, aby vstupné na tyto zápasy bylo zadarmo. To asi neprojde, ale věřím, že alespoň držitelé permanentek budou nějak zvýhodněni," dodal Kňava.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze