Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Který z týmů v NHL je nejperspektivnější?

20 2004
Praha, New York - Dnes možná vypadají jako spodina hokejové společnosti, ale brzy se mohou protlačit mezi elitu. Týmy jako Atlanta, Florida nebo Columbus dlouhodobě budovaly jádra svých sestav z nejnadějnějších mladých hráčů a teď doufají, že jejich pěstitelské úsilí ponese ovoce. Jak jsou na tom ostatní týmy?

Fanouška to někdy udiví.

Kvalitní a zkušený hráč, ověnčený mnoha úspěchy, je vyměněn do jiného mužstva za dvojici neznámých mladíků, o nichž jaktěživ nikdo neslyšel.

Je ten manažer při smyslech? Takhle chcete vyhrát Stanley Cup?

Odpověď zní ano, téměř vždy je při smyslech. Zdánlivě nevýhodný trejd, kdy je zkušený veterán vyměněn za několik perspektivních mladíků, je běžnou součástí chodu každého mužstva v NHL.

Úspěch týmu totiž není hodnocen jen podle současných výkonů, ale i podle toho, jak je schopen za běhu neustále obměňovat svou sestavu. Opravdu chytrý manažer myslí na mnoho let dopředu a ve správnou chvíli musí provést správný trejd. Každý hokejový klub je přeci jen organizací, která musí nějak vydělávat. Nejen tento rok, ale pokud možno i ten další. A k tomu potřebuje neustále kvalitní sestavu.

Hráči starší třiceti let pomalu ztrácejí svou hodnotu. Konec profesionální kariéry je pro ně pomalu blíž než vzpomínky na její začátek. Manažer ví, že časem bude nutné najít mladšího. V zákulisí NHL tak zuří neustálý souboj s přírodou. Recyklace jmen. Koloběh života v hokejových trikotech.

Za příklad, jak se má budovat tým, je posledních několik let dávána Ottawa. Z nejhoršího celku v roce 1994 se krůček za krůčkem vyšplhala až do pozice nejlepšího - minulou sezonu vyhrála Prezidentovu trofej pro tým s největším počtem bodů v základní části a byla jeden jediný zápas od postupu do finále.

Brzy se za příklad možná budou dávat i jiné kluby. Zde nabízím přehled pěti mužstev, která mají v NHL podle mého soudu největší naději založit novou dynastii. Vycházím z toho, že každý tým potřebuje tři základní body, o které se může opřít- kvalitního brankáře, prvního beka schopného hrát 30 minut za zápas a nezpochybnitelného vůdce prvního útoku. Tyhle tři stavební kameny se snaží dát dohromady každý tým. Ti bohatší si je prostě koupí, ti méně movití musejí spoléhat na odhady svých skautů.

Údaje v závorkách značí pozici, na které hráč hraje, pořadí a rok, ve kterém byl vybrán na draftu.

 1. FLORIDA PANTHERS
příští jádro sestavy: Roberto Luongo (G, 4/1997), Jay Bouwmeester (O, 2/2002), Lukáš Krajíček (O,24/2001), Nathan Horton (C, 3/2003), Stephen Weiss (C, 4/2002), Anthony Stewart (PK, 25/2003), Petr Tatíček (C, 9/2002), Václav Nedosrost (C, 14,2000)

Florida má sedm hráčů, kteří byli v posledních čtyřech letech taženi do 25. místa. Trochu odrostlejší, čtyřiadvacetiletý Luongo je možná druhým nejlepším gólmanem současné NHL (po Brodeurovi z New Jersey). Je spolehlivý, rozvážný, nepropadá panice. V něm má Florida jistotu minimálně deset příštích let. Devatenáctiletý Bouwmeester je možná nejlepším obráncem, jaký se na draftu v posledních letech objevil. O jeho mimořádném talentu vypovídá i to, že už ve své nováčkovské sezoně odjel reprezentovat Kanadu na mistrovství světa dospělých a byl zde vyhlášen nejlepším obráncem turnaje. Weiss, Tatíček a Nedorost mohou během několika let dobře doplnit hierarchii centrů. Té snad konečně vládne Fin Olli Jokinen, který minulý rok potvrdil, že úloha prvního centra je mu šitá na míru.

 2. ATLANTA THRASHERS
příští jádro sestavy: Kari Lehtonen (G, 2/2002), Dany Heatley (PK, 2/2000) Ilja Kovalčuk (LK, 1/2001), Patrik Štefan(C, 1/1999), Braydon Coburn (O, 8/2003), Libor Ustrnul (O, 42/2002), Jim Slater (C, 30/2002)

Atlanta si volila z prvního místa v roce 1999 a 2001 a ze druhého místav roce 2000 a 2002. Postupně si vybrala všestraného Štefana, nenapodobitelného dravce Heatleyho, drzého shootera a budoucího držitele Maurice Richard Trophy Kovlačuka a vysoce hodnoceného finského gólmana Lehtonena. Tenhle supertalentovaný kvartet dělá z Atlanty velmi silný tým. Otázkou zůstává, v jakém stavu se vrátí Heatley, který v září utrpěl několikanásobná zranění a hlavně velké psychické trauma při autohavárii, během níž zahynul jeho spoluhráč Dan Snyder.

 3. COLUMBUS BLUE JACKETS

Co je to talent?

Být číslo jedna na draftu, znamená pro hráče slávu, obdiv a peníze ještě dříve, než vůbec v NHL odehraje první zápas. Podle jakých kritérií se volí ti nejlepší ?
Jsou to ti, kteří ve svém ročníku ostatní převyšují, zjednodušeně řečeno, dělají věci, které se ostatní naučí až třeba za několik let. Šestnáctiletý Sidney Crosby se stal jednou z hvězd kanadského výběru na nedávném mistrovství světa dvacetiletých. Na draft má jít za dva roky, už teď se však ví, že v jeho ročníku žádný podobně vyspělý hráč asi nebude.

Přehled posledních sedmi draftů ukazuje, že vkládané naděje do nejlepších talentů se v posledních letech víceméně potvrdily. Výjimku možná tvoří Patrik Štefan, i když jeho případ je trochu složitější, než se na první pohled zdá.(viz box níže)

1997: Joe Thornton (Boston)
1998: Vincent Lecavalier (Tampa)
1999: Patrik Štefan (Atlanta)
2000: Rick DiPietro (NY Islanders)
2001: Ilja Kovalčuk (Atlanta)
2002: Rick Nash (Columbus)
2003: M.-A. Fleury (Pittsburgh)
--------------------------------
očekávané jedničky v příštích letech
2004: Alexandr Ovečkin
2005: Sidney Crosby


příští jádro sestavy: Rick Nash (LK, 1/2002), Nikolaj Žerděv (PK, 5/2003), Pascal Leclaire (G, 4/2001), Rostislav Klesla (4/2000), Dan Fritsche (C, 46/2003)

Columbus volil mezi deseti nejlepšími hráči v posledních čtyřech draftech. Devatenáctiletý Nash je s 28 brankami momentálně nejlepším střelcem soutěže a možná jediným hráčem, který bude letos útočit na hranici 50 branek. O pár měsíců mladší Žerděv utekl z Ruska a okamžitě se stal součástí sestavy. Na svou příležitost čeká vysoce talentovaný brankář Leclaire. I přes trochu pomalejší vzestup je za budoucí jedničku na modré čáře považován náš Klesla, zvolený ze 4. místa celkově v roce 2000.


 4. DETROIT RED WINGS
příští jádro sestavy: Pavel Dacjuk (C, 171/1998), Henrik Zetterberg (PK, 210/1999), Jiří Fischer (O, 25/1998), Jiří Hudler (C, 58/2002), Igor Grigorenko (PK, 62/2001), Niklas Kromwall (O, 29/2000), Tomáš Fleischmann (LK, 63/2002)

Ti, kdo Detroitu předpovídali v roce 1998 po zisku druhého Stanley Cupu v řadě úpadek, se zmýlili. Nejenom, že Red Wings získali se sestavou "staříků" v roce 2002 Pohár ještě jednou, zároveň se jejich vedení podařilo bez velkého humbuku médií ulovit v pozdních kolech draftu hráče, kteří zřejmě jednou nahradí Stevea Yzermana, Brendana Shanahana nebo Chrise Cheliose. Týmoví skauti se zaměřili na méně zmapovanou Evropu a už v roce 1998 získal Detroit ze 171.místa tehdy neznámého Rusa Dacjuka. O rok později přišel na řadu dokonce až z 210. místa Švéd Zetterberg.

Výsledek? Čtyřiadvacetiletý Dacjuk má letos téměř bod na utkání. Zetterberga, který byl loni nominován na nováčka roku, na podzim dva měsíce zbrzdila zlomená noha, ale i tak zůstává jedním největších talentů, který se v NHL pohybuje. Subtilní postava byla zřejmě příčinou, proč si Hudlera nikdo nevybral v roce 2002 v prvním kole. V přípravném kempu před letošní sezonou však na něj však všichni v Detroitu pěli ódy.

Cheliosovým nástupcem na pozici řízného obránce se v budoucnu stane Fischer, který v 23 letech má za sebou už pět let v NHL. Velké věci se očekávají i od vítkovického odchovance Fleischmanna, který válí v juniorské soutěži WHL.

 5. LOS ANGELES KINGS

Štefanovo prokletí

Patrik Štefan nasbíral v prvním roce za mořem pouhých 25 bodů. Další rok 31 bodů. A bylo to na světě. Takhle málo? Štefan není hráč, který si zaslouží být jedničkou !
Na věc je však potřeba se dívat z více úhlů. Za prvé, celý draft 1999 se ukázal být jako velmi slabý. Z hráčů vybraných v prvním kole došel nejdále Martin Havlát, kterého si Ottawa vybral z 26. místa. Za druhé, ukázalo se, že Štefan v Atlantě spíše inklinuje do role bránícího středního útočníka, vhodného do druhého útoku. Za třetí, je mu stále pouhých 23 let a kariéru má pořád před sebou. Stigmatu, že "má na víc", se už ale patrně nezbaví

příští jádro sestavy: Alexandr Frolov (PK, 20/2000), Mike Cammaleri (PK, 49, 2001), Dustin Brown (C, 13/2003), Denis Grebeškov (O, 18/2002), Tim Gleason (O, 23/2001)

"Králové" dbají v posledních několika letech na výchovu především svých útočníků. Koncový hráč Frolov je momentálně nejproduktivnějším aktivním mužem v  týmu (za zraněným Slovákem Pálffym), střílet branky má v popisu práce i Cammaleri. Brown, draftovaný v létě 2003, se z kempu probil do sestavy, ale momentálně nehraje kvůli zraněnému kotníku.

Nejvíc pozornosti však přitahuje ruský obránce Grebeškov, který pod vedením Vladimíra Vůjtka loni získal v Jaroslavli titul mistra ruské ligy. Dvacetiletý Rus, který je srovnáván s ottawským Wadem Reddenem,  v létě podepsal s "Králi" smlouvu a postupně si zvyká na zákonitosti severoamerického hokeje.

Nejtalentovanější hráči v ostatních týmech:

Anaheim: Joffrey Lupul (PK, 7/2002), Ryan Getzlaf (C, 19/2003), Alexej Smirnov (LK, 12/2001)

Silná základna v útoku, vynikající brankář J.S.Giguere.

Boston: Andrew Raycroft (G, 135/1998), Patrice Bergeron (PK, 45/2003) Hannu Toivionen (G, 29/2002)

Žádná výrazná hvězda, ale velmi početná základna potenciálních hráčů NHL. Dva perspektivní gólmani. V týmu hrají stále mladé hvězdy z draftu 1997 Thornton a Samsonov.

Buffalo: Ryan Miller (G, 138/1999), Thomas Vanek (LK, 5/2003)

Vynikající brankář Miller, rakouský střelec od přírody Vanek.

Calgary: Dion Phaneuf (O, 9/2003), Chuck Kobasew(LK, 14/2001), Matthew Lombardi (C, 90/2002), Eric Nystrom (LW, 10/2002), Jordan Leopold (O, 44/1999)

Kobasew, Lombardi a Leopold se už stali součástí sestavy, Calgary patří letos k největším překvapením.

Carolina: Eric Staal (C, 2/2003)

Kromě budoucí superhvězdy Staala je zde celá řada spíše průměrných talentů. K nim patří i naši Brendl a Svoboda.

Chicago: Tuomo Ruutu (PK, 9/2001), Michail Jakubov (LK, 10/2000), Igor Radulov (PK, 74/2000), Brent Searbrook (O, 14/2003)

Ruutu byl považovaný před touto sezonou za nejlepšího hráče mimo NHL.

Colorado: Keith Ballard (O, 11/2002) John-Micheal Liles (O, 159/2000), Phillipe Sauve (G, 38/1998)

Dva mladí brankáři (Sauve a Aebischer), jinak ale Avalanche hodně perspektivních hráčů rozprodali.

Dallas: Steve Ott (C, 25/2000), Trevor Daley (O, 43/2002), Jason Bacashihua (G, 26/2001)

Ott už v NHL dostal příležitost, Bacashihua se o ní popere příští rok.

Edmonton: Aleš Hemský (PK, 13/2001), Raffi Torres (PK, 5/2001), Alexej Semenov (O, 36/1999), Jarret Stoll (C, 36/2002), Jani Rita (LK, 13/1999), Jesse Niinimakki (C, 15/2002), Jeff Wyovitka (O, 27/2001)

Velmi silná základna talentu. Finančně značně omezený Edmonton ale není schopen si kvalitní hráče udržet. Z dlouhodobého hlediska se tak perspektiva mužstva poněkud vytrácí.

Minnesota: Pierre-Marc Bouchard (C, 8/2002), Brent Burns (PK, 20/2003), Mikko Koivu (C, 6/2001)

Málo obranců a klasických střelců.

Montreal: Michael Ryder (PK, 216/1998), Mike Ribeiro(C, 45/1998), Mike Komisarek (O, 7/2001), Ron Hainsey (O, 13/2000), Andrej Kascytsin (C, 10/2003), Alex Perežogin (PK, 25/2001)

Široká zásobárna talentu. Brankáři Theodore a Garon přestavují pevnou oporu. Ryder momentálně vede bodování nováčků. Canadiens rozhodně patří k mužstvům, které v příštích letech budou stoupat.

Nashville: Dan Hamhuis (O, 12/2001), Scott Upshall (PK, 6/2002), Jordin Tootoo(PK, 98/2001), Ryan Suter (O, 7/2003), Kiril Safronov (O, 19/1999)

A jsou tu i další, už odrostlejší talenti: Legwand, Erat, Hall...

New Jersey: Zach Parise (C, 17/2003), Ari Ahonen (G, 27/1999)

Záruku nad pokračováním tradice jednoho z nejlepších týmů poslední dekády drží generální manažer Lou Lammorielo.

New York Islanders: Rick DiPietro (G, 1/2000), Trent Hunter (PK, 150/1998), Robert Nilson (PK, 15/2003)

DiPietro potřebuje čas, ale měl by se stát jasnou jedničkou. Hunter se s Ryderem z Montrealu přetahuju o první příčku bodování nováčků v letošní sezoně.

New York Rangers: Dan Blackburn (G, 10/2001), Hugh Jessiman (PK, 12/2003), Jamie Lundmark (PK, 9/1999)

Lundmark má nejvyšší čas ukázat, co v něm je. Blackburn je dlouhodobě zraněný, ve 20 letech však už má s NHL bohaté zkušenosti.

Ottawa: Jason Spezza (C, 2/2001), Anton Volčenkov(O, 21/2000), Ray Emery (G, 99/2001)

Ottawa nehodlá ustoupit ze scény eso v rukávu představuje hlavně Spezza.

Pittsburgh: Marc-Andre Fleury(G, 1/2003), Ryan Whitney (O, 5/2002), Konstantin Kolcov (LK, 18/1999)

Brankář Fleury má obrovský potenciál. Ostatní mladíci budí pochyby.

Phoenix: Jeff Taffe(C, 13/2001), Fredrik Sjostrom(LK, 11/2001), Matthew Spiller(O, 31/2001)

Slušný výběr nadějí, ale žádná opravdová hvězda.

Philadelphia: Joni Pitkanen(O, 4/2002), Jeff Carter(C, 11/2003), Jim Vandermeer(O, nebyl draftován)

Pitkanen je možná nejtalentovanějším obráncem současnosti. Stále mladé jsou už zavedené hvězdy v útoku Gagne a Comrie.

San José: Milan Michálek (C, 6/2003), Christian Erhoff (D, 106/2001), Brad Boyes (C, 24/2001), Steve Bernier (LK, 16/2003)

Jedinou opravdovou vycházející hvězdou je Michálek. Škoda, že ho přibrzdilo hned v prvním zápase sezony zranění.

St.Louis: Barret Jackman (O, 14/1999), Peter Sejna(LK, nebyl draftován), Jay McClement (C, 57/2001)

Jackman je loňský vítěz Calderovy trofeje, Sejna se do NHL prodral díky skvělému výkonu na univerzitě. Týmu chybí potenciální hvězdy mezi hráči pod 20 let.

Tampa Bay: Nikita Alexejev (C, 8/2000), Alexej Svitov (PK, 3/2001)

Kromě Rusů Alexejeva a Svitova žádná vycházející osobnost. V týmu je ale relativně dost už usazených hvězd v mladém věku (Lecavalier, Richards, Kubina).

Toronto: Carlo Colaiacovo (O, 17/2001), Alexander Steen (C, 24/2002), Matt Stajan (PK, 58/2002)

Chybí mladý brankář, Ed Belfour už dlouho chytat nebude.

Vancouver: Alex Auld (G, 40/1999), R.J.Umberger (C, 16/2001), Kiril Kolcov (O, 49/2002)

Celkově spíše podprůměrná zásobárna talentu.

Washington: Steve Eminger(O, 12/2002), Maximme Ouellet (G, 22/1999), Alexandr Semin (C, 13/2002)

Slušná trojice prospektů, všichni by se měli protlačit do NHL.

Aleš Hemský, draftovaný Edmontonem v roce 2001 ze 13.místa, potvrdil své kvality.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze