Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kuba přesvědčil Augustu za jediný večer

17 2001
Zlín - Štíhlý chlap s hezkým obličejem nevypadá na drsného hokejistu. Žádné jizvy nebo snad stopy po zlomeném nosu. Někdejší dlouhé vlasy a la mladý Agassi jsou pryč, nyní nosí Filip Kuba decentní krátký sestřih. Ačkoliv měří 194 centimetrů, mluví docela nesměle a tiše. Čtyřiadvacetiletý bek má být tradičním, málo známým trumfem, který reprezentační trenéři vytáhnou ze zámoří pro mistrovství světa. Podobně jako kdysi o Neckářovi, Sýkorovi nebo Kubinovi o něm v Česku ví jen pár znalců. Tihle mladíci pak na turnaji obvykle zazářili.Reprezentace už je pohromadě

A kdopak je ten Kuba zač? Především trpělivý muž, co čekal na opravdové angažmá v NHL čtyři roky. Patřil Calgary, ale tam si vůbec nezahrál. Pak se prodíral do sestavy na Floridě. Za dvě sezony dostal šanci v pouhých osmnácti zápasech. Už začal přemítat o návratu domů, do Vítkovic.

"Vždycky mi připomínal Pavla Kubinu, ale stále byl o krůček za ním," vyprávěl před časem Slavomír Lener, asistent na Floridě. "Má ideální parametry, ale možná je až moc hodný. Prospěl by mu přestup." Lener měl pravdu. Expanze NHL dala Kubovi naději. V rozšiřovacím draftu si ho vzal nový tým z Minnesoty a Kuba rychle zaujal slavného kouče Lemaira. Ten mu přidělil důležitou roli.

"Hodně jsem byl na ledě, cítil jsem, že mě vedení klubu bere," vyprávěl včera na srazu národního týmu ve Zlíně. Trenéra Augustu přesvědčil za jediný večer.

Minnesota nastoupila koncem března proti Vancouveru. Augusta už slyšel na Kubu dobrá doporučení od kolegy Hlinky z Pittsburghu, pak ho sledoval osobně. "Překvapilo mě, že má o mě zájem, a o to víc jsem měl radost, když jsem dal gól," řekl vytáhlý zadák. "Po zápase jsme se tak nezávazně bavili. Ale když se zeptal, jestli bych jel na šampionát, neměl jsem se proč rozmýšlet."

Kuba pak v Minnesotě dokončil průlomovou sezonu. Nasbíral třicet bodů (9+21). Často chodil na přesilovky, bývá považován za ofenzivního obránce. "V Minnesotě jsme jako nový mančaft tolik nevyhrávali," řekl. "V jednu chvíli jsme ale zabrali a na čtyři body se přiblížili postupu do play off. Klub šlapal jako zaběhlá organizace, byla pohoda." Přestože Kubovi místo na soupisce pro mistrovství v Německu nikdo nezaručil, cítí, že má šanci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze