Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kubina je doma, Pohár přiletí za měsíc

21 2004
Praha - Má za sebou bouřlivé oslavy v Tampě i krátký odpočinek v Mexiku, teď se chystá na fotbalové Euro do Portugalska. Vítěz Stanleyova poháru Pavel Kubina přiletěl v pondělí ráno do Prahy. Nejslavnější hokejová trofej planety dorazí za obrovitým bekem 23. července, Kubina ji chce ukázat i prezidentovi Václavu Klausovi.

Pestrý program plánuje prožít Pavel Kubina se Stanleyovým pohárem v Česku. Poté, co stříbrnou trofej převezme od kamaráda z obrany Tampy Stanislava Neckáře, ukáže jí nejdřív ve svém rodišti v Janovicích u Frýdku Místku, pak se s ní vydá do dětského domova nebo nemocnice.

"Chci, aby mohli Stanley Cup vidět i děti, které za ním nemohou ven," řekl hokejový obránce Tampy Bay po ranním příletu do Prahy. Odpoledne 25. července pak plánuje přesun na fotbalový stadion do Ostravy, kde chce uspořádat exhibiční duel Baníku proti sportovním osobnostem.

Pestrý program by Kubina ještě rád vyšperkoval pozvánkou pro prezidenta republiky. "Byla by pro nás ohromná čest, kdyby to pan prezident přijal," prohlásil sedmadvacetiletý hokejista, který patří k příznivcům Václava Klause.

Po půlnoci hodlá vyrazit s hokejovým grálem do proslulé ostravské Stodolní ulice, kde stojí jeden bar vedle druhého. "Tam teprve poznáme, co ta trofej vydrží," usmál se Kubina.

Ze zámoří přiletěl v dobré náladě, únava z cesty na něm ráno na letišti v Ruzyni nebyla znát. Má za sebou krátkou dovolenou v Mexiku, s přítelkyní Andreou Černíkovou a agentem Petrem Svobodou, střelcem zlatého gólu na olympiádě v Naganu, relaxoval poblíž slavného letoviska Cancún.

"Paráda," pochvaloval si tamní program. "Potápění, ryby... A taky jsem musel pět dní v kuse poslouchat rady do života od Petra Svobody," zažertoval. "Ale potřeboval jsem už vypadnout, oslavy v Tampě už byly unavující."

Přesto Kubina s dojetím vzpomíná na projížďku v kabrioletech dva dny po vítězství v sedmém finále nad Calgary. Každý hráč seděl v autě se svým jménem, kolona se šinula městem se slavným pohárem v čele. "Mohlo tam být sedmdesát tisíc lidí. Vždycky se říkalo, že Tampa není hokejové město, ale teď už to neplatí," uvedl muž, který zůstal podceňovanému klubu věrný a sedm let po vstupu do NHL se dočkal sladké odměny.

Pavel Kubina o...

...Tampě: často jsem slýchával, ať jdu hrát jinam, za lepším. Ale mě se v Tampě strašně líbí a jsem rád, že jsem tu zůstal.
...zranění během finále: měl jsem otřes mozku, bylo mi na zvracení, viděl jsem rozmazaně. Čtvrtý zápas jsem musel vynechat, potil jsem se v šatně. To byl pro mě nejtěžší moment play-off.
...výluce v NHL: zatím to nevypadá dobře, ale snad bude trvat jen pár týdnů. Já budu po tu dobu hrát na Moravě, nechci odcházet jinam. Ale jestli ve Vítkovicích? To je ještě předčasné.
...Světovém poháru: tu akci řadím až za Stanley Cup, olympiádu a možná i za MS. Ale hraju-li za nároďák, vždycky nechám na ledě všechno.

"Kolikrát mě lidé okolo přesvědčovali, abych odešel jinam, do silnějšího týmu. Ale já vždycky věřil, že se to Tampě jednou musí povést," říká Kubina.

"Tenhle tým rostl rok od roku, loni v play-off jsme nabrali sebevědomí a letos už jsme se přetahovali s Detroitem o první místo v celé NHL. Důležité bylo, že nás manažeři nechali čtyři sezony hrát pohromadě. Když se týmu nedařilo, nepanikařili a nedělali hned zbrklé výměny," ocenil strategii vedení Lightning.

Vítěze Stanley Cupu čeká v létě nabitý program. Na odpočinek nebude mít tolik času jako jindy, trenér Ivan Hlinka jej totiž nominoval na Světový pohár, který začíná koncem srpna.

"Není to dobrý termín," připustil dvojnásobný světový šampion, jenž by raději hrál prestižní turnaj v čase, jenž je obvyklý pro olympijské hry. "Přesto se na tu akci připravím, i když na trénink nebude tolik času jako jindy. Pár týdnů si ještě musím orazit, vždyť jsem odehrál přes 110 zápasů," upozorňuje na svou dlouhou sezonu.

Pavel Kubina se Stanley Cupem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze