Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kubina je prospěšný sobě, týmu i dětem

3 2004
Tampa Bay - (Od spolupracovníka iDNES) - Kamera zabírala usměvavou tvář a její obraz přenesla na obří obrazovky haly, v níž tleskalo 20 tisíc diváků. Hokejový obránce Pavel Kubina právě v zápase své Tampy Bay proti New Jersey vstřelil vedoucí branku a byla to jeho sedmnáctá v sezoně. Kubina tím překonal klubový rekord v počtu gólů nastřílených obráncem, a stylově tak korunoval svoji nejlepší sezonu v zámořské NHL.

V obraně mužstva Lightning, vítěze Východní konference, vyniká Kubina nejen svoji vysokou postavou. Jistě je nejlepším zadákem Tampy a zdaleka ne jenom kvůli bodům za góly a nahrávky. Poprvé letos dokončí sezonu s kladným číslem v kolonce hodnocení +/- podle účasti na ledě při vstřelených a obdržených gólech.

"Od začátku se mi daří, dostal jsem se do výběru pro zápas All Stars, navíc dávám góly a dostávám hodně času na ledě. Jsem opravdu spokojený," září Kubina. "Vzestup nepřišel zadarmo. Každé léto tvrdě trénuju, vždy po tréninku si dávám navíc střelbu, abych zlepšil techniku a získal jistotu. Jsem tu už dlouho, brzo odehraju za Tampu 500 zápasů, to je pro pohodu hráče také důležité."


Kubina a Tampa Bay, to nebyl vždycky idylický svazek. I generální manažer Jay Feaster musí přiznat, že byly doby, kdy ho předchozí trenéři žádali o výměnu málo zadaptovaného beka. Kouč Jacques Lemaire českého mladíka peskoval neustále, a jeho nástupce Steve Ludzik neměl o mnoho odlišnější strategii.

Až pod rukama demokratičtějšího Johna Tortorelly vykvetl Kubinův talent naplno. "Je zajímavé tohoto chlapce vidět dospívat. Je to hráč, kterého jsme my nastartovali a on teď nastartovává celý tým," tvrdí Tortorella.

Když Kubina vloni v historický první vítězné sérii Tampy Bay v play-off ubránil slovutného Jágra a Tampa postoupila přes Washington do dalšího kola, dluh za trpělivost byl zaplacen.

Domov našel Kubina v sousedním St. Petrsbourghu, poloostrově na levém pobřeží Floridy. V krásném prostředí plném slunce a palem žije s přítelkyní Andreou. Ačkoliv jsou spolu už tři a půl roku, jejich vztah za celou dobu nenadělal tolik rozruchu, jako když byl Kubina vídán s někdejší tenisovou jedničkou Martinou Hingisovou.

"To už je dávná kapitola. Byl jsem tady tenkrát sám, oba jsme měli složitou situaci a sblížili jsme se. Byli jsme spolu tři čtvrté roku, ale prakticky pořád jsme byli mimo domov a to nesvědčilo ani jednomu z nás," vzpomíná Kubina.

Naopak nyní si domov pochvaluje. "S Andreou se pobavíme o hokeji, doma je klid. Mužů se soustředit jenom na hokej a výkony na ledě tomu odpovídají," říká.

Že by tedy vztah s tenistkou přece jen jeho soukromím výrazně otřásl? "Není to tak, že dřív bych na hokej kašlal. Ale sezona je dlouhá a člověk nemůže odehrát výborně 82 zápasu. Do takové stability musí hráč dozrát," dodává Kubina.

Kromě toho, že se daří výborně jemu i mužstvu, rozrůstá se kolem rodáka z Čeladné také počet zájemců o jeho dětský klub. Už třetím rokem funguje The Pavel Kubina Kids Club, který se snaží pomáhat dětem z nižších sociálních vrstev dostat se ke špičkovému hokeji.

Na každý domácí zápas Tampy dostanou místo do speciální lóže děti, které by jinak musely sedět doma. "Hraju tady už šest a půl roku a za tu dobu jsem cítil, že bych chtěl městu pomoci, něco mu vrátit. Na emailové adrese se mohou děti hlásit, některé z nich se dostanou na hokej, mám pro ně trička, plakáty, vidí tým zblízka. Vždycky po týdnu mi lidé z klubu řeknou, kolik set emailů přišlo, mám z toho vždy radost," říká Kubina.

Každý rok ho fungování klubu stojí 25 tisíc dolarů, ale tuto částku rád oželí. "Vidět jejich radost, to je za všechny peníze."

Možná tak Kubina pomáhá organizaci Tampa Bay Lightning vychovat nové držitele permanentních vstupenek. V současnosti je sice běžné, že je hala pro 21 500 diváků plná, ale bývaly doby, kdy byly samozřejmostí sotva poloviční návštěvy.

Kubina sám pamatuje dobu před pěti lety a bilanci více než padesáti porážek za sezonu, jimž přihlíželo nějakých deset tisíc frustrovaných fanoušků. "Poslední dobou se to hodně zlepšilo. Ve městě se lidé baví o hokeji a nyní, kdy se baseballová sezona sotva rozbíhá a americký fotbal má ještě prázdniny, je zajímá hlavně náš boj o Stanley Cup. Je vidět, že ho chtějí, což je dobré znamení. Před sedmi lety možná ani nevěděli, co to hokej je."

DVĚ VELKÉ OPORY TÝMU. Obránce Tampy Bay Pavel Kubina děkuje za výkon brankáři Nikolaji Chabibulinovi.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze