Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kubina je vážným kandidátem na post kapitána Toronta

Kubina střílí na branku Buffala - Český obránce ve službách Toronta Pavel Kubina střílí na Martina Birona v brance Buffala. | foto: Reuters

22 2008
Loňská sezona nebyla z pohledu slavného klubu Toronto Maple Leafs úspěšnou. Vedení tak zvažovalo změny v kádru, z nichž celá řada byla realizována. Stěhovat se mohl i český reprezentant Pavel Kubina. Urostlý zadák ovšem období nejistoty přečkal a nyní je vážným kandidátem na post kapitána.

V nadcházející sezoně Kubinovi v Torontu naběhne třetí rok z celkově čtyřletého kontraktu s příjmem pěti milionů dolarů za každý ročník.

Smlouva obsahuje také klauzuli proti výměně, ta ovšem pozbývá platnost v období od 1. července do 15. srpna za předpokladu nepostupu Maple Leafs do play-off.

Období nejistoty však jednatřicetiletý rodák z Čeladné přestál bez úhony. Výměna mu přitom hrozila také v závěru loňské základní části. Eminentní zájem o služby urostlého obránce tehdy projevil tým San Jose Sharks v čele s koučem Ronem Wilsonem.

Kubina ale využil své klauzule proti výměně. San Jose posléze vypadlo ve druhém kole Stanley Cupu a trenér Wilson si musel hledat nové angažmá, načež kývl právě Torontu.

"Ironicky jsem Kubinovi říkal, že jsem v Torontu právě kvůli němu. Kdyby přestup do San Jose schválil, mohli jsme v play-off dojít dál a já bych teď Toronto nevedl," uvedl v rozhovoru pro list The Toronto Sun dobře naladěný Wilson, kterého hned v úvodu nového angažmá čeká volba kapitána mužstva.

S konečným rozhodnutím ale nijak nespěchá. Nejprve hodlá tým dobře poznat. "Média a fanoušci kapitána nepotřebují. Je to věc týmu," řekl Wilson. O případných kandidátech pro "C" na dresu je již ovšem delší dobu rozhodnuto.

Útočníci Matt Stajan, Alexander Steen, Jamal Mayers a česká obranná dvojice Tomáš Kaberle - Pavel Kubina. Právě posledně jmenovaný bek má již velké zkušenosti s pozicí lídra mužstva. Asistenta totiž vykonával několik let během angažmá v Tampě Bay a také v reprezentaci. Roli kapitána si pak vyzkoušel ve Vítkovicích během výluky NHL.

Pro Kubinu by to byla velká pocta. Na druhé straně si je však vědom toho, že nahradit Matse Sundina nebude jednoduché. Švédský forvard, jenž funkci kapitána Toronta zastával od roku 1997 až do konce uplynulé sezony, je nyní bez angažmá a zvažuje další pokračování kariéry.

"Byl to skvělý kapitán a také člověk. V hokeji a v životě vůbec jen tak na podobnou osobnost nenarazíte. Když jsem přestoupil k Maple Leafs, ráno jsem přišel do kabiny absolvovat testy a právě Mats byl prvním s nabídkou pomoci se zařizování. Zda nepotřebuji sehnat auto, bydlení, cokoliv. Hned mi dal číslo a odpoledne už mi volal a zval mě na večeři. To se jen tak nevidí, zejména od takto hvězdných hráčů," zavzpomínal Kubina na své začátky v Torontu.

Případné "C" na dresu nebude pro obránce se zkušenostmi z deseti sezon v NHL jedinou novinkou před ročníkem 2008/2009. Kubina totiž přenechal číslo 31 staronové posile Toronta v osobě gólmana Curtise Josepha a nově bude nosit číslo 77.Najdete na iDNES.czmobilní verze