Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kubina křtil slavný pohár slivovicí

24 2004
Janovice - Pavel Kubina, hokejový obránce Tampy Bay Lightning, přivezl domů do malé podbeskydské vesničky Janovice ukázat Stanleyův pohár. A byl z toho pořádný poprask. Sešly se tisíce zvědavců. "Ve finále do něj nalijeme slivovici, ta tam ještě nebyla," řekl urostlý zadák. Už předtím trofej ukázal v Ostravě.

Kubina měl dnes coby jeden z členů letošního vítězného týmu severoamerické NHL výhradní právo.

Loňské patálie, kdy pohár cestou do Ostravy uvízl na letišti v Torontu, se tentokrát neopakovaly. Posvátný stříbrný klenot dorazil do Ostravy s nepatrným zpožděním zhruba třicet minut po osmé hodině ráno.

"Chvilku trvalo, než jsem našel Standu Neckáře, který se s ní zrovna toulal někde po píseckém náměstí. Proto se to protáhlo," objasnil Kubina, kterému sponzor zapůjčil zvlášť pro transport cenného exponátu z Čech do Slezska malé letadlo.
 
Ještě předtím než pilot se svým strojem dosedl na ranvej mošnovského letiště, musel na Kubinovo naléhání kroužit několik minut nad Janovicemi. "Neměl bych to říkat, ale lítali jsme hodně nízko. Snad nám to pro jednou bude odpuštěno," usmál se robustní zadák.
 
Ostravě dal pohár na obdiv přibližně na dvě hodiny. Mezi prvními se k němu přiblížil primátor Aleš Zedník, který dostal od Kubiny na památku dres Tampy Bay. Na decentním podiu v nákupním centru se pak s trofejí mohl vyfotit každý z fanoušků, který si vystál frontu. Bývalý vítkovický obránce mezitím podepsal stovky fotografií, plakátů a kartiček a sám s pohárem několikrát zapózoval.

Drtivou většinu dychtivého publika tvořily děti, davem se však s nákupním košíkem prodíral třeba také gólman hokejistů Ottawy Martin Prusek.
 
Po necelých dvou hodinách Kubina trofej majestátně zvedl nad hlavu a v doprovodu ochranky zmizel v limuzíně. Na čtyřiceti kilometrech cesty z Ostravy do Janovic konvoj udělal plánovanou zastávku v nemocnici ve Frýdku-Místku, kde si stříbrný symbol vítězů NHL mohli užít nejmenší pacienti na dětském oddělení a jednotce intenzivní péče. Kubina všem navíc rozdal drobné dárky.

"Chtěl jsem se o svou radost rozdělit i s malými dětmi a trochu je rozptýlit. Ať z toho taky něco mají," prohlásil Kubina.
 
Zatímco Ostrava je mumraji hokejových celebrit přivyklá a ani po roce ji přílet Stanley Cupu příliš nevzrušil, Janovice byly u vytržení. Větší slávu ještě nezažily a obec byla doslova v obležení.
 
Zdejší oslavy se odbyly také v nekonvenčním prostředí. Nejstarší i nejcennější klubová trofej planety třeba nadskakovala cestou na koňském povozu a na několik desítek minut ji Kubina dokonce ukryl v šeru místního kostela. "A ve finále Stanley Cup pokřtíme i slivovicí. Myslím, že ta v něm ještě nebyla a to už je zvyklý na ledacos," culil se Kubina.
 
Janovicím bude jeho úspěch navždy připomínat pamětní deska, která dnes byla v nejbližším kruhu rodiny a známých slavnostně odhalena na zdi rodného domu. Je do ní vytesáno "Pavel Kubina - vítěz Stanley Cupu 2004". Hokejista poté s trofejí přesedlal na koňský povoz a špalírem fanoušků se odebral do kostela.

Janovické oslavy gradovaly, když výběr Kubinových kamarádů vyběhl na zdejší škvárové hřiště k přátelskému utkání s domácí jedenáctkou. Ve výhni červencového slunce se nad hrací plochou vznášely oblaka prachu. Nic nepomohlo, že pořadatelé hřiště ještě těsně před utkáním pokropili, ale na atypický povrch si nakonec nestěžovala žádná z osobností, které přijaly Kubinovo pozvání.

Z účasti se omluvil jen nemocný hokejista David Moravec. Před setměním by se měli Kubina, Stanley Cup a spol. vydat zpátky do Ostravy. "Zavezeme ho na Stodolní a tam se teprve uvidí, co vydrží. Pokusím se opít bodyguardy, ať můžu být s pohárem sám. Pak to bude opravdová zkouška ohněm," maloval si
Kubina scénář nočních oslav.
 
Moravskoslezská anabáze Stanleyova poháru skončí v neděli ráno. U Kubiny si ho vyzvedne slovenský spoluhráč Martin Cibák a odletí s ním do Liptovského Mikuláše. V pondělí dopoledne ještě Kubina s Neckářem ukážou trofej na Pražském hradě prezidentovi Václavu Klausovi.

Pavel Kubina přinesl slavnou trofej i do kostela, kde se konala mše.

V nočních hodinách přijel s pohárem Pavel Kubina (vlevo) do jednoho podniku v Nádražní ulici. Jeho otec Václav Kubina připíjí z poháru šampaňské.

Podbeskydská vesnice Janovice byla na nohou, Pavel Kubina přivezl ukázat Stanley Cup.

Hokejový obránce Tampy Bay Pavel Kubina (uprostřed) sestavil fotbalový tým a zahrál si proti Janovicím.

Fanoušci se jdou podívat na Stanley Cup, který do svého rodiště přivezl ukázat Pavel Kubina.

Hokejista Pavel Kubina přivezl ukázat Stanley Cup, pro Janovice to byla událost.

Pavel Kubina přijel v luxusní limuzíně.

Hokejový obránce Tampy Bay Pavel Kubina přivezl do Ostravy a do Janovice ukázat slavnou trofej - Stanley Cup.

Autoři: ,


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze