Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kubina premiérem? Prý z bláta do louže

Kubina, Klaus a Neckář se Stanley Cupem - Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě hokejisty Pavla Kubinu (vlevo) a Stanislava Neckáře (vpravo), kteří v letošní sezoně NHL získali se svým klubem Tampa Bay Lightning Stanleyův pohár. | foto: ČTK

26 2004
Praha - Ještě před tím, než přijal šéfa ČSSD Stanislava Grosse, se prezident Václav Klaus těšil z přítomnosti slavného Stanleyova poháru. Pro fotografy zapózoval s trofejí nad hlavou, přestože pravidla to nepovolují. "Bylo to naše výslovné přání," řekl obránce Pavel Kubina, který spolu s kolegou Stanislavem Neckářem pohár na Hrad přivezl.

Dlouhá černá limuzína zpestřila davům turistů návštěvu Pražského hradu. Okolo východu z prezidentské kanceláře se shromáždili Španělé, Japonci i Američané.

A když se ve dveřích objevili hokejisté Kubina s Neckářem a drželi Stanleyův pohár, začali milovníci historických památek tleskat. Ač mnozí netušili, o jakou sportovní trofej se jedná. "Cože je to za fotbalisty?" ptal se postarší pán angličtinou s francouzským přízvukem.

Obránci Tampy Bay se na Hrad vydali na pozvání prezidenta Václava Klause, který byl zvědavý na nejslavnější hokejovou cenu na světě. Čas na audienci si udělal ještě před přijetím Stanislava Grosse.

"Tady je snad víc lidí, než přijde na předsedu vlády," divil se Klaus velkému zájmu médií. Na návrh jednoho z fotografů, aby tedy jmenoval premiérem Pavla Kubinu odpověděl s úsměvem: "To by bylo z bláta do louže."

Na přání hokejistů pak porušil pravidlo o tom, že pohár smí zvedat jen ten, kdo jej opravdu vyhrál, a vyfotil se se Stanley Cupem nad hlavou. Poté k hokejovému grálu poklekl a prohlížel si vyrytá jména vítězů na stříbrných kotoučích.

"Pan prezident se vyptával, jaká jména se mohou rýt do štítků, nebo kam přijdou ta další, když už na podstavci není místo," přiblížil Kubina. Hokejisté mu vysvětlili, že staré kotouče s prvními vítězi se sundají a nové přibudou.

Kubina daroval svému hostiteli dres Tampy Bay s číslem třináct a jmenovkou Klaus. Poté se konalo zhruba půlhodinové sezení za zavřenými dveřmi. "Pan prezident má rád sport. Bavili jsme se o hokeji, tenise. A ke konci i o politice," vykládal Neckář. "Už máme hodně zpráv, ale nikomu nic neřekneme," narážel na Klausovo očekávané jmenování nového předsedy vlády.

Před posezením s prezidentem prý byl jindy klidný obránce dost nervózní. "Celý se klepal," prozradil na spoluhráče Kubina, na jehož návrh se návštěva na Hradě uskutečnila.

Neckář se přitom s Klausem neviděl poprvé. "Vzpomněl si, jak jsme ho ve Vídni zlili šampaňským," říká někdejší reprezentant o návštěvě tehdejšího premiéra v kabině českých mistrů světa v roce 1996.

Z Hradu zamířil pohár i s doprovodem hokejistů a dvou osobních strážců na ruzyňské letiště, v jednu hodinu odtud odlétá do Švédska za útočníkem Fredrikem Modinem. Party končí, Kubina s Neckářem se rozjeli domů vyspat se po třídenních oslavách. A prezidenta Klause čekalo další jednání o nové vládě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze