Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kubina roste v uznávanou hvězdu

4 2004
Tampa - Dlouho stál obrovitý zadák Pavel Kubina stranou zájmu novinářů a hokejové veřejnosti. "Vždycky ho přehlíželi," míní Dave Andreychuk, kapitán Tampy Bay, která se rve s Calgary o Stanleyův pohár. Teď je doba podceňování českého obránce, zdá se, pryč. Experti v NHL konečně Kubinu řadí k hvězdám defenzivy.

Když má formu, připomíná Chrise Prongera, velikána mezi obránci NHL. Obrovitou postavou i defenzivním pojetím hry. Český obránce Pavel Kubina se snaží zapomenout na modřiny a zranění a užívá si rostoucí slávy ve světle finále Stanleyova poháru.

Ne vždy tomu tak bylo. Podle některých pozorovatelů patřil Kubina dlouho k podceňovaným hráčům. Příliš dlouho žil v anonymitě, soudí dopisovatel serveru nhl.com. A trvalo dlouho, než vystoupal ze stínu Lecavalliera, Richardse nebo Sydora.

"Na ty byla upírána velká pozornost, i když si ji samozřejmě zasloužili," soudí zkušený útočník Dave Andreychuk. "Ale Kubina si ji zaslouží zrovna tak. Na našem úspěchu měl obrovský podíl."

Vždy byl spolehlivým hlídačem hvězd, třeba loni v prvním kole play-off dokonale otrávil zápasy Jaromíru Jágrovi, tehdy největšímu esu Washingtonu. V semifinále proti Philadelphii ho trenéři nasadili proti hromotlukovi Primeauovi, český bek kapitána soupeře dokonale vymazal.

Letos navíc přidal ještě přehled a jistotu, poprvé dokončil základní část kladným číslem v kolonce hodnocení +/- podle účasti na ledě při vstřelených a obdržených gólech: nasbíral devět plusových bodů. "Sezona je dlouhá a člověk nemůže odehrát výborně dvaaosmdesát zápasu. Do takové stability musí hráč dozrát," myslí si Kubina.

"Ohromně vyspěl," prohlásil Andreychuk pro klubové stránky Lightning. "Uvědomuje si, v čem je jeho síla, naučil se využívat velké postavy," řekl veterán Tampy o téměř stokilovém a 190 centimetrů vysokém zadákovi.

Díky nasbíraným zkušenostem se Kubina zlepšil i v produktivitě, letošních 35 bodů za 17 gólů a 18 asistencí bylo jeho osobním rekordem. "Vždycky jsem snil o střílení golů," říká sedmadvacetiletý obránce s tvrdým golfovým úderem.

Kubinovým úkolem je ovšem především brankám zabraňovat, což se mu daří čím dál tím lépe. "Moje práce je starat se o vlastní obranné pásmo," uvědomuje si. "Podpora útoku, to je až druhá věc. Pokud je šance, udělám to, ale musím myslet hlavně na obranu. Play-off není o střílení gólů, ale o tom, aby každý odvedl na ledě to, kvůli čemu je v týmu."

V NHL dokončuje sedmou sezonu, od začátku hraje ve městě na pobřeží Mexického zálivu. Ve finále se zranil, jeden zápas vynechal. Teď je ale zpátky a bude se snažit zabránit tomu, aby pohár získalo v noci na neděli Calgary.

Nejen Tampa ale může těžit z defenzivních schopností dvojnásobného světového šampiona. Kubina by mohl být pilířem obrany i v reprezentaci na blížícím se Světovém poháru. Vyzrálý, respektovaný, obávaný...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze