Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kubinu nezastavil ani otřes mozku

8 2004
Tampa - Obránce Pavel Kubina je šťastný. Vždyť vyhrál Stanley Cup. V cestě za slavným pohárem snem riskoval i vlastní zdraví. "Hrál jsem s otřesem mozku," přiznal po vítězném finálovém zápase. Kvůli tomu také vynechal čtvrté utkání v sérii s Calgary. Zdravotní problémy ho pronásledovaly delší dobu.

Kubina z neznámých důvodů vynechal čtvrté utkání, ale pak se v tichosti vrátil na led. "Teď už to nemusím tajit. Měl jsem otřes mozku a vůbec to se mnou nevypadalo dobře. Pořád mi ještě každé ráno hučí v hlavě," přiznal sedmadvacetiletý obránce.

V civilu však prožíval mnohem větší muka. "To jedno utkání, co jsem si protrpěl u televize, mi bohatě stačilo. Touha hrát rozhodující zápasy byla prostě větší. Šel jsem do toho a vůbec jsem si nepřipouštěl, že by se mohlo něco stát. Na tyhle okamžiky jsem čekal celý hokejový život a řekl jsem si, že musím být u toho," prozradil.

Zatímco trenéři se mohli rozplývat nad jeho odhodláním, kluboví lékaři se nervózně drbali ve vlasech. Byli proti, aby statný bek hrál, ale Kubina nic nedbal jejich rad.

"V základní části bych byl určitě opatrnější. Přece jen, každý ví, jaké potíže měl s něčím podobným třeba Eric Lindros. Ale stál jsem si za svým. A když jsem pak vyjel na led, všechno šlo do pozadí," řekl Kubina.

Risk se nakonec vyplatil. Na slunné Floridě teď zažívá nefalšované hokejové šílenství. "Je to úžasné. Už po utkání se před halu nahrnulo tak čtyřicet tisíc lidí. Všichni slavili, zpívali, bavili se. Paráda," vylíčil euforii ve městě.

Výjimečnou událostí je zisk nejcennější klubové trofeje světa i pro hráče Lightning. V bezprostředních oslavách se vůbec nešetřili. Ani Kubina. "Šampaňské jsem ale musel ředit s minerálkou, jinak bych byl za chvilku pod stolem. Bylo a ještě to hlavně bude velké. Rád se to mu oddám," usmál se dvojnásobný mistr světa.

Úspěchy na šampionátech a ve Stanley Cupu se podle něj dají stěží srovnávat. "V reprezentaci bojujete za svou zemi a hlavně, turnaj trvá čtrnáct dnů. Cesta na vrchol NHL je daleko obtížnější, skládá se z mnoha malých krůčků. Tohle vítězství, to byla to neskutečná dřina. Málokdo asi pochopí, jaké pocity teď prožívám," snažil se nejvěrněji zachytit své dojmy.

Ještě nedávno by na takovou slávu nepomyslel ani ve snu. Přesto, že Kubina osobně prožil vydařený rok, mezi beky byl nejlepším střelcem základní části a v únoru si dokonce zahrál i v Utkání hvězd.

"Jsem v Tampě už dlouho a pamatuji roky, kdy jsme šli od porážky k porážce. Nikoho by nenapadla ani účast v play-off, natož vyhrát Stanley Cup. Za ty sezony se ale dala dohromady fantastická parta. Letos už to bylo na naší hře jasně znát, byli jsme schopni vyhrát kdekoliv a s kýmkoliv. Někdo to může brát jako frázi, ale já to vidím jako jeden z rozhodujících faktorů celého finále," tvrdil příznivec fotbalistů Baníku Ostrava.

Tažení podceňovaného ostravského klubu za českým titulem inspirovalo prý i Kubinu. "Opakoval jsem si, že když to v tak složité situaci dokázal Baník, proč ne my. Ani nám odborníci moc nevěřili. Každá další výhra ale strašně zvedala naše sebevědomí. Byli jsme pod obrovským tlakem, ale povedlo se," našel si Kubina určitou spojitost.

O dalších týdnech zatím nemá hokejista jasnou představu. "Oslavy a odpočinek," naznačil svoje priority. "Léto si asi užiju s kamarády doma. Chci vyrazit i do Portugalska na Euro, naše zápasy chci vidět na vlastní oči," prozradil Kubina.

Slavnou trofejí se tak ostravští fanoušci budou moct kochat podruhé během roku. Loni v létě ji do města dovezl bývalý vítkovický obránce Richard Šmehlík.

"Měl bych ho mít někdy v srpnu. Hlavně se těším, že ho ukáže lidem v rodných Janovicích. Ale ani vítkovické fanoušky v Ostravě o nic neošidím. Asi pohár vystavím někde na Stodolní, to se ale teprve uvidí," dodal Kubina.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze