Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kucharczyk si libuje v české kolonii

31 2003
Tampere - První zahraniční mise vsetínského hokejového křídla Radima Kucharczyka, který se v létě rozhodl pro angažmá ve Finsku, zatím nemá kaz. "Věří mi a já si věřím. Měla by to být povedená sezona," říká čtyřiadvacetiletý útočník. Nyní na něj v týmu dohlíží jeho vzor, legendární finský veterán Raimo Helminen.

Kucharczyk si chce "severní cestou" otevřít dokořán dveře do národního týmu, kde měl loni krátkou premiéru. Pozvánku na nadcházející turnaj Karjaly sice od Slavomíra Lenera nedostal, náladu mu to ale nevzalo. "Sezona je přece dlouhá. A já tvrdím, stejně jako v létě, že Finsko je dobrý odrazový můstek do národního týmu."

I když patří v klubovém bodování jen k průměru, do  utkání 17. kola si zapsal sedm bodů za tři branky a čtyři nahrávky, představy vedení o pracovitém útočníkovi naplňuje.

Hra s českou kartou

Ilves, loni nejhorší tým uzavřené soutěže, vsadil v novém ročníku na českou kartu. Kromě ve Finsku už dřív uznávaného trenéra Václava Sýkory dostali příležitost obránce Martin Hlavačka, znojemský centr Marek Vorel a Radim Kucharczyk.

"Přijali nás všechny v pohodě, starost měla hlavně legenda Raimo Helminen, tahoun týmu," vypráví Kucharczyk. "Překvapilo mě, jak se stále ptá, jestli je všechno o. k., jestli není v něčem problém. Víte, Helminen byl pro mě vždycky vzor. A teď se stará, jak mi je v "jeho" týmu. Zvláštní, ale příjemný pocit..."

Hokejoví kamarádi Vorel a Kucharczyk si vybrali byt v nové zástavbě nedaleko stadionu. "Pět minut máme na zimák, deset do centra, kde se usadil Martin Hlavačka."

Raději ale jezdí všude autem. Zima ve Finsku už dávno udeřila. "Za oknem je deset centimetrů sněhu. Kdo se v tom má vláčet," směje se Kucharczyk. "Navíc se brzy stmívá a to přece jen trochu brzdí orientaci ve velkém městě. Docela mi vadí, že v prosinci tady bude tma už od tří odpoledne."

Hyvä päivä

Finsky "hyvä päivä," česky "dobrý den". Tato dvě slova jsou prý jediná, která se dají spolehlivě, rychle a hlavně bez chyb zvládnout.

"Učit se řeč, to nemá cenu. Na finštinu bych se nedal, i kdybych věděl, že tady zůstanu třeba deset sezon," tvrdí hokejista, jehož první kontrakt má skončit v dubnu 2004.

V šatně Ilvesu letos vládne angličtina. Ve Finsku patří její zvládnutí k základnímu vzdělání, pokyny v ní uděluje také trenér Sýkora. Námitky by podle Kucharczyka stejně nepřijal.

"Kouč má v týmu ohromný respekt. Myslím, že větší než finští trenéři v konkurenčních klubech. Všichni ale nový model v komunikaci přijali bez řečí. A funguje to."

Nastupují Kucharczyk, Vorel, Rajamäki!

Všichni Češi jsou součástí druhé pětky Marka Vorla. "Na křídlech kroužím s Erkki Rajamäkim, vzadu nás jistí Martin Hlavačka a Ville Koistinen. Myslím, že nám to spolu klape." Vůdcem a hlavní postavou, se kterou stoupá i padá momentální forma Ilvesu, je rutinér Raimo Helminen. "Je vážně skvělý, hodně se od něj učíme hlavně v přesilovkách."

Vzorem je také Kanaďan Cory Murphy, opora obrany. Ilves jde letos vůbec příkladem. Konkurence žasne nad proměnou loňského outsidera. Sýkorův výběr byl na startu ligy nejlepší, teď kontroluje pozice od čtvrtého do šestého místa. "To předpokládal málokdo," potvrdil Kucharczyk.

Překvapení čekalo na rychlého bruslaře také v samotných utkáních. Změna je citelná především v nasazení. "Ve Finsku je hokej vážně o rychlosti. Ty pověsti nelhaly," potvrzuje. "Utkání se nijak nevlečou, připomíná to NHL. Na všechno je daleko míň času než doma. Liga je navíc neuvěřitelně vyrovnaná. Pozice favorita se střídá. Teď to vypadá na Kärpät Oulu a IFK Helsinki."

Srdečné pozdravy do Detroitu

Loni opakovaně zaznělo, že Kucharczyk a Hudler patří v hokeji k sobě, že s  rozpadem vyhlášené vsetínské úderné řady budou oba hráči poloviční. Ten odhad ze zákulisí nebyl správný.

""Hudly" sice v Detroitu nehraje v prvním týmu, on se tam ale dostane. O tom ať nikdo nepochybuje," je přesvědčen Kucharczyk. "Jednou týdně si zavoláme, skutečná situace není pro něj nepříznivá. Red Wings, to je jedna hvězda vedle druhé, Jirkův odchod na farmu bych nepřeceňoval."

Společně s Hudlerem a Kucharczykem zmizelo ze Vsetína 84 loňských bodů. Hudler jich nasbíral 46 (19+27), Kucharczyk 38 (20+18).

"Vím, Vsetín na tom letos není nijak zvlášť. Hovořím o tom často s Romanem Stantienem a Petrem Kubošem. Věřím, kluci ještě zaberou a já si pak přečtu o jejich účasti v play-off. Doufám, že si ji zahraju v Ilvesu. Zatím tomu všechno nasvědčuje."Najdete na iDNES.czmobilní verze