Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kudělka věří, že si zahraje NHL

Pittsburgh - Ottawa: Kudělka sleduje Crosbyho - Tomáš Kudělka (vzadu), český obránce ve službách Ottawy, sleduje průnik Sidneyho Crosbyho z Pittsburghu. | foto: Reuters

19 2008
Ve své kariéře zatím kráčí postupnými krůčky. Ligový debut ve zlínském A týmu si odbyl v sedmnácti letech, rok nato byl draftován Ottawou a odešel do zámoří.

A za Atlantikem se obránci Tomáši Kudělkovi daří. Po dvou letech v juniorské soutěži se dostal na farmu do Birminghamu a loni na podzim už s Ottawou podepsal kontrakt.

Není divu, že o návratu do Evropy nechce  jednadvacetiletý obránce ani slyšet. "Smlouvu mám na dva roky. A o NHL se chci poprat," hlásí bojovně.

Přitom o vaše služby měl zájem mateřský Zlín. Pokud byste se neprosadil do hlavního mužstva, neláká vás návrat domů?
S nikým ze Zlína jsem se o tom nebavil. Chci dodržet podepsanou smlouvu a co bude pak, to zatím neřeším. Ale až někdy v Americe skončím, do Zlína se budu chtít vrátit. Klub mě vychoval, mám na něj silnou vazbu.

Jak dlouho chcete v zámoří na svou šanci čekat?
 Dva roky určitě. Ale na druhou stranu se nechci zakopat na farmě. Hokej mám rád a chci ho hrát tam, kde mě bude bavit.

V létě váš čeká kemp. Cítíte šanci dostat se do prvního mužstva?
Věřím, že si NHL zahraji, ale je předčasné o tom mluvit. Hodně záleží, koho Ottawa podepíše. Prvního července se otvírá trh s volnými hráči, nevím, jaké má vedení klubu ambice. Ale lukrativní smlouvu už uzavřeli Heatley, Alfredsson nebo Spezza, což klub stálo dost peněz. Navíc stále existuje platový strop a Ottawa bude muset omladit kádr. Spíš ale čekám, že budu hrát na farmě, kde bych měl dostat výraznější roli než loni.

Ottawa v létě změnila trenéra, k týmu nastoupil kouč kanadské dvacítky Craig Hartsburg, který v minulosti vedl převážně juniory.Mohla by to pro vás být výhoda?
Snad ano. Mladé hráče zná, umí s nimi pracovat. Jenže nezapomeňte, že v NHL jej čeká premiérová sezona. Bude na něj vyvíjen velký tlak. Majitel Eugene Melnyk nechce nic jiného než prsten pro vítěze Stanley Cupu. Těžko předjímat.

Úvodní dvě sezony vám v kanadské juniorce vyšly, chválili vás i zámořští skauti. Teď máte za sebou první rok na farmě. Jaký byl?
Suverénně nejtěžší. Na farmě je to jiné než mezi juniory. Během roku se změnil kouč, odešel i pan Muckler z vedení Ottawy. Najednou v klubu nebyl nikdo z těch, kteří mě v roce 2005 draftovali. Musel jsem znovu získat důvěru ostatních.

Start sezony vám navíc moc nevyšel...
Odehrál jsem nevydařený kemp. Pak se to se mnou trochu vezlo. Měl jsem i menší neshody s trenérem. Dříve vedl tým, který proti nám hrával, a náš defenzivní styl moc rád neměl. Když přišel, dávalmi hodně najevo, že to budu mít těžké.

Kdy se to zlomilo?
Někdy v polovině sezony. Dařilo se mně, chodil jsem i na oslabení. Na přesilovky jsem neměl nárok, ty hráli hráči s jednocestnou smlouvou. Já jsem byl na farmě nejmladší. Ale byla to pro mě motivace. Příští rok bych měl mít v týmu lepší postavení, chtěl bych být jeden ze dvou, tří top beků. Proto na sobě přes léto hodně pracuji.

Do Kanady jste odešel v osmnácti letech. Jak tento krok vidíte zpětně? Nebylo to příliš brzy?
Bylo to načasované v pravou chvíli. Měl jsem za sebou tři roky gymnázia, uměl jsem dobře anglicky. Bavili jsme se tehdy o tom s mým agentem Robertem Spálenkou na mistrovství světa osmnáctiletých. Shodli jsme se, že je nejvyšší čas. Za trenéra Bokroše mladým hráčům ve Zlíně pšenka nekvetla. Navíc jsem odcházel po sezoně, kdy byla výluka v NHL. Tehdy draft do NHL předcházel Import draftu (výběr hráčů do zámořských juniorských soutěží - pozn. aut.). Vůbec toho nelituji.

V čem vám to pomohlo?
Osamostatnil jsem se. V Kanadě bydlím sám, musím se o sebe postarat. Psychicky jsem někde úplně jinde než před třemi lety. Víc si věřím i v životě. Myslím, že pokud v osmnácti letech někdo na odchod do zámoří má, měl by to zkusit.

Hodně lidí by s vámi nesouhlasilo. Český hokej podle nich předčasným odchodem mladých hokejistů do zámoří trpí, protože většina z nich se tam neprosadí.
Vím, že se o tom u nás debatuje. Mládež u nás neděláme špatně, ale problémy tady jsou. Třeba v juniorské extralize. Proč ji hraje přes dvacet týmů? K čemu to je? Vím, že jde i o ekonomické hledisko, ale takhle se zbytečně rozmělní kvalita. Na co je jezdit do Opavy nebo Havířova, kde na ledě excelujete a zápas vám nic nedá? Lepší by bylo soutěž zúžit a hrát častěji s českými celky. Ty jsou kvalitnější, navíc utkání s nimi jsou prestižnější. Když jsme v juniorech hráli proti Spartě, kde byli moji spoluhráči z reprezentace, byly to parádní zápasy. I to sehrává roli. Ale na druhou stranu, třeba Zlín dělá mládež skvěle. Ať už to je pan Čech, Šolc nebo Pšurný, kvalita tady vždycky byla.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze