Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kudrnáč Fleischmann mohl montovat tatry

Tomáš Fleischmann (vpravo) na rozbruslení s trenérem Aloisem Hadamczikem. | foto: Michal KamarytČTK

8 2008
Q u e b ec - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Kdyby nebyl hokejistou, nejspíš by teď v Kopřivnici, odkud pochází, montoval tatrovky. Sám říká: "Nevadilo by mi to. S manuální prací nemám problém." Před pár lety si udělal i strojní průmyslovku, pro jistotu se připravil na život bez hokeje.

Nejspíš ho však jen tak brzy nečeká, útočník Tomáš Fleischmann má totiž šikovné ruce na ledě. Také proto teď tenhle kudrnáč hraje na mistrovství světa.

"Je to sen. A jsem rád i kvůli našim, když mě vidí v nároďáku, jsou strašně šťastní," vypraví.

Byla to však k reprezentaci – jak už je zvykem – krkolomná cesta. Začala ve dvanácti letech, kdy Fleischmann zažil svůj první "velký" přestup a odešel z Kopřivnice do Ostravy.

Každý den jezdil autobusem hodinu tam, hodinu zpět. Kvůli cestování byl skoro pořád sám. "Ale zocelilo mě to. Poznal jsem, že se musím spoléhat na sebe. A že když v klubu nejsem zdejší, musím být lepší než ostatní."

Po maturitě se sebral a odletěl do Ameriky. V draftu si ho vybral Detroit, hrál však v juniorských soutěží a na farmách. Vlastně se do Detroitu nikdy neprosadil, v únoru 2004 ho totiž klub vyměnil do Washingtonu za Roberta Langa.

"To bylo pro mě překvapení. Zrovna jsem spal, když mi zazvonil telefon. Na druhém konci generální manažer Washingtonu a říkal, že jdu k nim. Jenže já byl rozespalej, tak jsem vůbec nevěděl, co se děje. Musel jsem se jít podívat na televizi," vypráví.

O dva roky později si poprvé zahrál NHL, přesto dál jeho místo bylo na farmě. Až před touto sezonou přišla změna. Nastoupil v 75 zápasech, dokonce si zahrál vedle Alexandra Ovečkina, nejlepšího hráče současnosti.

Když se ho pak zeptáte, jestli je sám v něčem lepší než on, usměje se a odpoví: "On je nejlepší ve všem." Po chvíli přemýšlení však přece jen řekne: "V ping-pongu. S Milanem Jurčinou jsme Ovečkina se Seminem pořádně rozdrtili. A to chtějí s námi pořád hrát."

Fleischmann, to je vůbec jeden úsměv za druhým. Třeba mu dáte otázku, jestli se už byl podívat u Bílého domu. "Ještě ne. Čekám, až vyhrajeme Stanley Cup, to by nás pozval sám prezident," zní jeho odpověď.

Máte jako nováček v reprezentaci nějaké povinnosti? "V kabině sedím v rohu, kde se nedá hnout. Ale do osmnáctého tam vydržím."

Pro vysvětlení – 18. května, jen dva dny po Fleischmannových 24. narozeninách, se hraje na mistrovství světa v Quebeku finále.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze