Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokej se mění. Rychle a zběsile. Šetří se, mizí veteráni. Co na to Češi?

Bostonský útočník David Pastrňák (vlevo) v souboji s obráncem Davidem Savardem z Columbusu. | foto: Reuters

17 2016
Výbušnost v každém odrazu. Troufalost v rozhodování. Šikovnost v plném trysku. A často taky nízký plat. To jsou přednosti, jež z mladých hokejistů dělají v NHL žádané zboží.

David Pastrňák ve dvaceti patří k tahounům Boston Bruins. V úvodních dvou partiích sezony posbíral pět bodů (3+2) a v tabulce produktivity se v sobotu vyšvihl na šesté místo. Září v lajně se zkušeným Backesem a Marchandem, hrdinou nedávného Světového poháru.

O jeho talentu nikdy nebylo pochyb. Přes léto však zesílil. Prospěla mu pětitýdenní dřina, kterou v Bostonu podstoupil se svým dětským idolem a současným parťákem Krejčím. Dozrál. Pochopil, jak funguje taktika Bruins. Nečeká, až si ho puk najde, vrhá se do soubojů. Stal se hotovým profesionálem.

Fotogalerie

„Je fyzicky odolnější a lépe se na ledě rozhoduje, ať je v držení kotouče, či nikoliv. Leccos se naučil a dospěl,“ citoval kouče Claudea Juliena deník Boston Herald.

Pastrňák je jedním z mála českých reprezentantů v nové vlně, která se valí zámořskými arénami.

Edmonton jmenoval McDavida (19) nejmladším kapitánem v dějinách ligy. Právě on s bilancí 3+3 po dvou utkáních vládne NHL a uhání za Art Ross Trophy, jak mu předpověděl časopis The Hockey News. V Torontu jsou paf ze zelenáče Matthewse (19), který v premiéře překonal rekord čtyřmi zásahy v Ottawě.

Ekblad (20) je nejvytěžovanějším bekem floridských Panthers, Rielly (22) je prvním zadákem v Torontu.

Z chlapců se dříve stávají muži, po fyzické i psychické stránce. Hbitostí a dynamikou zapadají do stylu, který ovládl nejen NHL, ale i Světový pohár v Torontu, jehož hitem se stal výběr Severní Ameriky do 23 let. Rychlost nadevše! Rychle se bruslí. Rychle se napadá. Rychle se přihrává. Rychle se střílí.

„Čím dál hůř ty kluky stíhám,“ přiznal Zbyněk Michálek (33), obránce Arizona Coyotes, po Světovém poháru. Pár týdnů poté poslali starého poctivce na farmu. Přednost dostávají perspektivnější sokové, což poznal gólman Pavelec (29) ve Winnipegu. Též jeho vyhostili do AHL.

Ani brankovišti se nevyhýbá čerstvý trend. Jakmile se blýskly naděje Murray (22) v Pittsburghu a Vasilevskij (22) v Tampě, hned se psalo o tom, že se kluby zbaví jedniček Fleuryho (31) a Bishopa (29). U maskovaných fakírů se ještě víc než u bruslařů přihlíží k výši gáží, jež je u nováčkovských smluv omezená.

Mládež obecně bere méně, což sedí manažerům, kteří bojují s platovým stropem. Pod něj musí napěchovat mzdy hráčů na soupisce.

Strop v poslední době roste pomaleji vinou extrémně nízkého kurzu kanadského dolaru - ze sedmi klubů ze země javorového listu totiž plyne 35 až 40 % příjmu NHL.

Kult rychlosti a finanční tíseň přiměly prověřené borce Hudlera (32) a Vrbatu (35), aby přijali skromné kontrakty. Leda kmet Jágr (44) se vzpírá šikaně holobrádků. Též on ovšem přes prázdniny úmyslně zhubl, aby dravcům co nejvíc stačil.

Aktuální podmínky každopádně přispívají k spěšnému vymírání Čechů v NHL. Chytil se v ní jediný teenager - Zacha v New Jersey. Kdysi úspěšný národ vychovává málo talentů. Ti nejlepší prchají do ciziny i proto, že v porovnání se Švédy či Finy dostávají málo šancí v lize dospělých a reprezentaci. Ještě že třeba v brněnské Kometě prohlédli a zručné výrostky staví. Nepřijme-li však český hokej zámořskou módu, jeho krize se ještě prohloubí.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze