Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kundrátek: Chtěl jsem v létě zpátky do Ameriky, ale život jde dál

Tomáš Kundrátek v souboji u mantinelu s dánským hokejistou Frederikem Stormem. | foto: AP

21 2016
Je to trochu k vzteku. Zrovna když se Tomáš Kundrátek dostal do výborné formy a za výkony v dresu hokejistů Slovanu Bratislava získal ocenění pro obránce týdne Kontinentální hokejové ligy, zlomil si v utkání s Ladou Togliatti ruku. Verdikt doktorů byl neúprosný – minimálně šest týdnů bez hokeje, a rázem přišel i o reprezentační turnaj Karjala.

Nucenou pauzu si alespoň zpříjemnil pobytem doma v Přerově, během kterého poskytl rozhovor MF DNES. „Ruka je v sádře a bohužel jen bruslím, jezdím na kole a jsem v posilovně. Prakticky normálně trénuju, akorát bez střelby,“ prozradil 26letý odchovanec přerovských Zubrů.

Zranění vás připravilo o start na Karjala Cupu, měl jste vůbec chuť zápasy sledovat?
Díval jsem se jen na branky. Určitě mě to mrzí, hrozně jsem se na to těšil, ale bohužel přišlo zranění. Nešťastně jsem uklouzl, spadl na ruku a zlomil si ji. Vyčítat si to ani nemůžu, je to shoda náhod. To se stává.

Nucená pauza přišla navíc jen pár dní potom, co jste v KHL získal ocenění pro obránce týdne za čtyři body ze tří utkání.Cítil jsem se každý zápas lépe a lépe, dařilo se nám, vyhráli jsme s Jaroslavlí a Dynamem Moskva, pak i Ladou Togliatti, takže mě to samozřejmě mrzelo. Ale to se v hokeji stává, musím být připravený, až zase začnu hrát.

V září jste za reprezentaci nastoupil na Světovém poháru, jak na něj budete vzpomínat?
Určitě krásně. Byl to skvělý turnaj, asi nejlepší, co jsem kdy hrál, pokud jde o organizaci, ubytování a zázemí. Bylo to v parádním městě, byli tam nejlepší hráči na světě. Byl jsem rád, že jsem to mohl zažít a s takovými hráči se setkat.

Čekal jste, že si zahrajete víc než jeden zápas?
Samozřejmě jsem chtěl hrát každý zápas, ale nakonec šance přišla až na ten poslední, za což jsem moc vděčný. Určitě to byla dobrá zkušenost a navíc jsme vyhráli, což mě taky potěšilo (Češi porazili USA 4:3 – pozn. red.).

Jaké pro vás bylo vrátit se do zámoří, kde jste strávil sedm sezon a probojoval se do NHL?
Super. Ale do Kanady jinak létám každý rok, protože manželka je Kanaďanka. Líbí se mi tam a navíc hrát na zimáku v Torontu bylo skvělé.

Dovedete si tedy představit, že se jednou v Kanadě usadíte?
Doufám, že tahle otázka je ještě daleko. Něco už s manželkou naplánované máme. Ale to se uvidí všechno až na konci kariéry.

Český obránce Tomáš Kundrátek si poprvé na Světovém poháru zahrál až proti USA.
Český brankář Dominik Furch zasahuje, ještě se před něj tlačí Nick Foligno,...

Jaký je váš názor na budoucnost olympijského hokejového turnaje a spekulace, že NHL pro své hráče raději upřednostní Světový pohár?
Tyto věci vůbec neřeším, jde to mimo mě.

Před minulou sezonou jste se rozhodl pro návrat do Evropy a okamžitě se stal platným hráčem v KHL i reprezentaci. Evropský hokej vám sedí více?
Do Evropy jsem se vracel s tím, že chci hodně hrát. V Rize a pak ve Slovanu jsem neměl špatnou sezonu, pak jsem jel na mistrovství světa a pořád jsem doufal, že bych se mohl do Ameriky zase vrátit zpátky. To se nestalo, ale život jde dál. Musím hrát co nejlepší hokej a nikde není napsané, že bych to nemohl ještě zkusit později. A nebo doufám, že si mě vyhlídne nějaký dobrý tým a potom, co mi letos vyprší smlouva, bych mohl jít jinam. To je ale ještě daleko, momentálně se soustředím na sezonu, je pro nás důležité udělat play-off a od toho se bude vše odvíjet.

Ve Slovanu Bratislava jste klíčový obránce. Z tohoto pohledu je to dobrá štace?
Hrozně se mi líbí, že dostávám hodně prostoru. Taky to mám dvě hodiny domů do Přerova, takže jsem spokojený.

Po zranění jste se objevil na tribuně při zápasech přerovských Zubrů. Jak se vám zamlouvají jejich výkony v první lize?
Když jsem nemohl odletět na poslední trip, tak jsem se byl v Přerově podívat na dvou zápasech. Kluci hrají skvěle, i loni se jim dařilo, když jako nováček první ligy hned udělali play-off. Doufám, že budou pokračovat a budou se držet na horních příčkách.

Na derby do Prostějova, kde jste v osmnácti letech odehrál pár zápasů, jste nechtěl?
Kluci se mě ptali, jestli pojedu, ale nebyl jsem. Za Prostějov hraje kamarád Lukáš Luňák, ale fandil jsem samozřejmě Přerovu. Ale vím, že derby Přerov – Prostějov bývá vyhrocené, a to i na tribunách.

Radost vám letos musí dělat i Třinec, kde jste okusil extraligu.
Třinec začal neskutečně a pořád se perou s Brnem o první místo. Musí být spokojení. Třinec byl vždycky skvělý tým a hrozně rád na něj vzpomínám. Velmi mi pomohli v kariéře.

Dovedete si představit, že si někdy zahrajete v Česku?
To záleží na situaci. Moc rád bych si v Česku ještě zahrál, ale na druhou stranu doufám, že to bude až v pozdních rocích a zároveň že můj výkon bude ještě kvalitní. Zatím upřednostňuji angažmá v zahraničí.Najdete na iDNES.czmobilní verze